Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

NO2

5.30

ug/m3

O3

55.80

ug/m3

PM10

7.90

ug/m3

PM2.5

5.80

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2025-10-10 o godzinie 16:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

0.28°C 1003 hPa 84%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- PIOTR:
Piotr Kuban nie żyje
czas 2026.01.26 10:17

- Pol:
Chcą szybkiej trasy z Jeleniej Góry do Czech i Niemi...
czas 2026.01.25 16:47

- akt:
Kolejne remonty na jeleniogórskiej starówce
czas 2026.01.23 00:41

- ksk:
Jelenia Góra gra z WOŚP - 34. Finał!
czas 2026.01.19 18:43

- Piotr Jelenia:
Starosta karkonoski podrobił maturę?
czas 2026.01.15 17:10

Kursy walut (akt. 2026-01-26)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.5499
euro euro 1 EUR 4.2118
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.5758
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.8537
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1737
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Oświadczenie w sprawie Wodnika

Powziąwszy informację o podwyżce opłat abonamentowych, wprowadzonej przez Przedsiębiorstwo WODNIK Sp. z o.o., zwróciłem się do Zarządu Spółki o przedstawienie powodów, dla których ta podwyżka jest tak znacząca i dotkliwa, nawet dla relatywnie dużych firm.

"Wodnik", podobnie jak inne spółki miejskie są zakładami autonomicznymi, zarządzanymi samodzielnie, stąd bezpośrednie interwencje samorządu w takich sytuacjach są - w świetle przepisów prawa - niemożliwe. Niemniej Prezydent Miasta, jako organ właścicielski może wnosić o przedstawienie przyczyn decyzji finansowych, mających wpływ na warunki bytu lokalnej społeczności.

Wprawdzie z ekonomicznego punktu widzenia można zrozumieć racje ekonomiczne Zarządu "WODNIKA", niemniej jako Prezydent Jeleniej Góry biorę też pod uwagę społeczne aspekty tej decyzji, które skłaniają do podjęcia próby jej rewizji. Tej może dokonać jednak wyłącznie sama Spółka, bowiem reguły kodeksu handlowego wyraźnie zaznaczają zakres jej autonomii.

To prawda, że podwyżki cen energii i paliw, płacy minimalnej, konieczność ustawicznych modernizacji sieci przy rosnących kosztach materiałowych wymagają od Zarządu Spółki zwiększania przychodów. Prawdą jest jednak także, że nieoczekiwane i drastyczne regulacje finansowe stawiają wiele małych jeleniogórskich firm w wyjątkowo trudnym położeniu. Skomplikowane są także inne rynkowe warunki zewnętrze, w tym m.in. niestabilny popyt na skutek epidemii, rosnąca inflacja. itp. przyczyny. Wszystkie niezależne od firm.

Nie negując ekonomicznych podstaw decyzji o podwyżkach zwróciłem się do Zarządu Spółki o poddanie dogłębnej analizie możliwości wdrożenia większego zróżnicowania podwyżki w stosunku do podmiotów różnej wielkości. Moim zdaniem bowiem wprowadzenie tylko dwóch wysokości abonamentów może być krzywdzące dla mniejszych firm, które będą w tym przypadku ponosić nieuzasadnione ekonomicznie koszty, na które nie mają wpływu, niezależnie od wdrażanych przez siebie procedur oszczędnościowych.

Zwróciłem też uwagę, że korzystniejsze dla perspektywy gospodarowania wodą byłoby takie ułożenie taryf, które mogą premiować racjonalne działania ograniczające skalę zużycia wody, a nie operacje na abonamencie.

Otrzymałem zapewnienie, że Zarząd Spółki "WODNIK" dokona raz jeszcze analizy skutków ekonomicznych podjętych przez siebie decyzji. Przedstawi bardziej zdywersyfikowany system podwyżki opłat abonamentowych, co będzie rozwiązaniem racjonalnym, uwzględniającym wielkość podmiotów, a przez co - bardziej sprawiedliwym.

Informację w tej sprawie Zarząd Spółki "WODNIK" przedstawi w najbliższym czasie.

UM JG

Podziel się z innymi:

2021-11-24 17:53

Przybornik
Najczęściej czytane

› Doszło do groźnie wyglą... czas 2026-01-07
komentarze komentarze: 0


› Zmiany w opłatach za go... czas 2026-01-02
komentarze komentarze: 1


› Zniknie dużo wody z Jez... czas 2026-01-02
komentarze komentarze: 3


› XV Karkonoski Orszak Tr... czas 2026-01-05
komentarze komentarze: 0


› Mamy drugi stopień zagroże... czas 2026-01-03
komentarze komentarze: 0