NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie duże
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Kupię:
- JELENIA GÓRA - SKUP ANTYKÓW - KUPIĘ ANTY... (2026.01.14)
Kupię:
- KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / LIKWIDACJ... (2026.01.13)
Kupię:
- Skup aut tel 695 152 278 (2026.01.10)
Różne:
- Mobilny Serwis Siłowni Plenerowych i ... (2026.01.09)
Kupię:
- KUPIĘ STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZ... (2026.01.07)
Sprzedam:
- Sprzedam wózek dziecięcy 3w1 Bebetto Bress... (2026.01.06)
Różne:
- kompleksowa pomoc w pisaniu prac (2026.01.06)
Różne:
- Przewóz mebli, przeprowadzki, utylizacje (2026.01.05)
Różne:
- Naprawy skuterów inwalidzkich, rowerów i sp... (2026.01.05)
Kupię:
- Skup OBRAZÓW / Skup ANTYKÓW - PORZĄDKUJ... (2026.01.05)
- ksk:
› Starosta karkonoski podrobił maturę?
2026.01.14 00:11
- Wew:
› Zniknie dużo wody z Jeziora Pilchowickiego
2026.01.13 23:33
- Miko:
› 124 km/h w terenie zabudowanym - stracił prawo jazdy...
2026.01.10 22:19
- Do wyżej:
› Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
2026.01.09 09:49
- smog:
› Ruszają konsultacje projektu Statutu Dzielnicy Uzdro...
2026.01.08 06:45
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.614 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.211 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.5059 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.8631 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1739 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Kontra-pasy rowerowe w Jeleniej Górze
W bieżącym roku Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarsko-Narciarskie przykłada szczególną wagę do legalizacji ruchu rowerowego pod prąd. Nasi członkowie uważnie przyglądają się jeleniogórskim ulicom jednokierunkowym i systematycznie zgłaszane są wnioski o realizację tzw. kontra-pasów. Postulaty nie dotyczą tylko centrum miasta, ale również jeleniogórskich przedmieść.Tym razem Stowarzyszenie postuluje kontra-pas na północno-zachodnich rubieżach miasta przy ulicy Paderewskiego. Ulica stanowi element bardzo ważnego połączenia między Zabobrzem III, Centrum Jeleniej Góry. W tym celu Zarząd I-KTK-N wystosuje stosowne pismo do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze przy ul.Ptasiej 2a o następującej treści:
Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarsko-Narciarskie: zwraca się z prośbą o oznakowanie kontra-pasa dla rowerów (ewentualnie o zalegalizowanie ruchu rowerowego pod prąd wyłącznie za pomocą oznakowania pionowego) w ul. Paderewskiego od skrzyżowania z ul. Działkowicza do skrzyżowania z ul.Jana Pawła II.
UZASADNIENIE:
Umożliwianie ruchu rowerowego w obu kierunkach ulicami jednokierunkowymi jest w Europie Zachodniej powszechną praktyką. Możliwość poruszania się licznymi ulicami jednokierunkowymi w obie strony
pozwala rowerzystom na wielu relacjach zaoszczędzić czas, a tym samym ma znaczący wpływ na atrakcyjność ruchu rowerowego i jego konkurencyjność w stosunku do innych form lokomocji. W Jeleniej Górze; mimo udostępnienia dla ruchu rowerowego w obie strony niektórych ulic 1-Maja, Konopnickiej i innych z zakazem ruchu (tego typu bezpiecznych i sprawdzonych na Zachodzie) udogodnień dla rowerzystów jest wciąż zdecydowanie za mało. Nie tylko w centrum miasta, ale też na peryferiach. Do ulic, w których ze wszech miar celowe i możliwe jest zalegalizowanie ruchu rowerowego pod prąd, należy ul. Paderewskiego (od ul. Działkowicza doul. Jana Pawła II). Jezdnia tej ulicy ma aż 5 m szerokości, w związku z czym pomieści ona kontra-pas rowerowy (1,5 m) oraz pas ruchu ogólnego (3,5 m). Ewentualnie rozważyć można zalegalizowanie ruchu rowerowego pod prąd tylko za pomocą oznakowania pionowego. Rozwiązanie takie jest aktualnie praktykowane nie tylko w Europie Zachodniej, ale też w polskich miastach, zwłaszcza we Wrocławiu, a także w Poznaniu.
Podkreślenia wymaga, że proponowane udogodnienie ułatwiałoby nie tylko lokalny ruch rowerowy. Zważywszy na możliwość przedostania się pod estakadą na Zabobrzu. Ułatwienie to pozwoliłoby też skrócić i uprościć trasę przejazdu rowerzystom jadącym od strony Zabobrza III i Jeżowa Sudeckiego np. do zakładów pracy ,szkół, czy też do placówek handlowych i targowiska na ul.Różyckiego. W celach rekreacyjnych w rejon ogródków działkowych przy ul. Działkowicza.
Autor propozycji Krzysztof Pik sekretarz I-KTK-N
Podziel się z innymi:
2010-02-03 17:47
› Doszło do groźnie wyglą...
2026-01-07
komentarze: 0
› Zmiany w opłatach za go...
2026-01-02
komentarze: 1
› Zniknie dużo wody z Jez...
2026-01-02
komentarze: 3
› XV Karkonoski Orszak Tr...
2026-01-05
komentarze: 0
› Mamy drugi stopień zagroże...
2026-01-03
komentarze: 0









MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol