NO2
5.10
ug/m3
O3
88.40
ug/m3
PM10
11.60
ug/m3
PM2.5
7.30
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie duże
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Kupię:
- Kupię ANTYKI za Gotówkę - Zadzwoń - Dojeżdżam... (2025.06.16)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- wynajem mieszkania (2025.06.14)
Dam pracę:
- Praca od zaraz! Budowlaniec / Monter ... (2025.06.13)
Dam pracę:
- Praca w pensjonacie (2025.06.12)
Różne:
- Nowoczesne wizualizacje dla Twoich in... (2025.06.12)
Różne:
- Wdrożenia ClickUp i cyfryzacja proces... (2025.06.11)
Sprzedam:
- NOWOŚĆ! Elastyczna deska dekoracyjna M... (2025.06.09)
Sprzedam:
- Pierogi ręcznie lepione (2025.06.08)
Kupię:
- KUPIĘ ANTYKI - Skup starych OBRAZÓW i i... (2025.06.08)
Różne:
- szukamy akordeonistę i basistę (2025.06.07)
- górnik torcida hools:
› W czwartek losowanie, w niedzielę baraże
2025.06.16 18:26
- lzs:
› W czwartek losowanie, w niedzielę baraże
2025.06.16 18:17
- lzs:
› W czwartek losowanie, w niedzielę baraże
2025.06.16 18:08
- ksk:
› Piłkarze Karkonosze rozpoczną treningi i sparingi w...
2025.06.16 17:59
- Jakiś ktoś:
› W czwartek losowanie, w niedzielę baraże
2025.06.16 17:53
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.6804 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2612 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.5317 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9976 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1719 |
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Palenie czarownicy zabronione
Atrakcją obchodów 900-lecia Jeleniej Góry miało być m.in. publiczne palenie czarownic. Ale stosy nie zapłoną i czarownice ocaleją. Uratował je wspólny protest dwóch organizacji pozarządowych wspartych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.Zaplanowana na weekend impreza zapowiadała się naprawdę atrakcyjnie: "Nie zabraknie pokazów tradycyjnego rzemiosła, (w tym rzemiosła katowskiego), degustacji historycznych potraw, zabaw plebejskich, pokazów sokolnictwa, pokazów walk rycerskich, konnych i pieszych, muzyki i tańców dawnych oraz inscenizacji historycznych z paleniem czarownicy na stosie włącznie" - reklamowali ją na stronie internetowej organizatorzy z Jeleniogórskiego Centrum Kultury.
Zapowiedź widowiska oburzyła jednak Monikę Płatek, szefową Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej (PSEP), która w imieniu swojej organizacji wystosowała oficjalny protest do prezydenta Jeleniej Góry Marka Obrębalskiego.
"Czynienie z tragicznej śmierci ludzi atrakcji turystycznej jest w najwyższym stopniu naganne i żałosne. Stosy, na których palono kobiety, były skutkiem hipokryzji, zawiści, pożądania, braku wrażliwości, głębokiego mizoginizmu, dyskryminacji kobiet i niewiedzy graniczącej z ciemnotą. Jestem przekonana, że gospodynie i gospodarzy tak zacnego miasta stać na więcej niż dawanie dowodów na żywotność tamtych cech, które nie sprzyjają rozwojowi, demokracji i niedyskryminacji" - czytamy w liście do prezydenta.
- Po prostu uważam, że robienie przedstawienia i zabawy z czegoś, co było tragedią i mordem, nie jest dobrym pomysłem. Potrzeba nam raczej większej refleksji nad tym, co powodowało przed laty takie wydarzenia i dlaczego dziś do głowy nam przychodzi, by się w to bawić - argumentuje Monika Płatek w rozmowie z "Gazetą".
Ale w poniedziałek do urzędu miasta wpłynął też protest Stowarzyszenia Na Rzecz Dialogu Publicznego im. Jana Karskiego. - Odtworzenie palenia na stosie może źle wpływać na młodzież. Sprawi wrażenie, że było czymś normalnym i fajnym. Takie rzeczy powinny być zabronione, tak jak epatowanie przemocą w telewizji - mówi jego szef Grzegorz Wrona, który zainteresował sprawą Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Berenika Anders, dyrektor ministerialnego departamentu ds. kobiet, rodziny i przeciwdziałania dyskryminacji, zdecydowała się interweniować: - Inscenizacja palenia ludzi na stosie w XXI wieku nie jest dobrym pomysłem. We wtorek wystąpimy do władz Jeleniej Góry, by zrezygnowały z tego punktu.
Nie będzie to jednak konieczne, bo organizatorzy ugięli się pod argumentacją oburzonych instytucji i punkt "palenie czarownicy na stosie" został usunięty z programu imprezy.
Autorami przygotowywanej inscenizacji są historyk Ivo Łaborewicz i szef JCK Jarosław Gromadzki. - Nie przypuszczaliśmy, że może spowodować u kogoś tak negatywne skojarzenia - nie kryje zdziwienia Gromadzki. - Ale skoro tak jest, to wypada nam się z nimi zgodzić. Podobna inscenizacja zjechała całe niedawno całe Czechy i nikt tam nie protestował.
Gazeta Wyborcza Wrocław
Podziel się z innymi:
2008-09-02 19:02
› Wyniki i tabela po 29. ...
2025-06-07
komentarze: 139
› Wyniki i tabele po 25. ...
2025-06-07
komentarze: 102
› Wyniki i tabela po 34. ...
2025-06-07
komentarze: 16
› Wyniki i tabele po 25.,...
2025-06-07
komentarze: 76
› Wyniki i tabele po 26. ...
2025-06-14
komentarze: 99