Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

380.71

mg/m3

O3

72.61

ug/m3

PM10

16.34

ug/m3

PM2.5

8.48

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-05-17 o godzinie 08:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie umiarkowane

17.38°C 1010 hPa 54%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Lzs:
Zestaw par 26. kolejki ligi okręgowej
czas 2024.05.17 08:30

- Do do kibic:
Zestaw par 24. kolejki A klasy
czas 2024.05.16 22:33

- zasx:
Ścieki z gminy Podgórzyn wpływają prosto do stawu w...
czas 2024.05.16 22:23

- xyz:
Zestaw par 24. kolejki A klasy
czas 2024.05.16 21:54

- Reczyn:
Zestaw par 18. kolejki B klasy
czas 2024.05.16 21:22

Kursy walut (akt. 2024-05-16)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.9195
euro euro 1 EUR 4.2617
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.3445
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.9679
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1729
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

KONKURS TEATRALNY

Wyślij e-maila na adres: konkurs@jg24.pl
zawierający: imię i nazwisko, telefon oraz tytuł spektaklu wraz z datą na który chcesz się wybrać.


Do wygrania :
1/ po dwa zaproszenia dwuosobowe na "Honor samuraja" - piątek (26 X) godz. 19 - Scena Studyjna
2/ po dwa zaproszenia dwuosobowe na "Śmierć Człowieka Wiewiórki" w sobotę i niedzielę (27 i 28 X) Godz. 19 - Scena Studyjna
HONOR SAMURAJA
występują: Małgorzata Osiej- Gadzina, Lidia Schneider, Jakub Giel, Jacek Grondowy

Tragikomiczna historia ludzi, którzy stracili dostęp do prawdziwych wartości: rzeczywistość zastąpili grami komputerowymi, wiarę - pozorami religijności, rodzinne związki i ludzkie uczucia - wspólnym przesiadywaniem na kanapie przed TV. I jednocześnie przeszywająca jak wołanie o pomoc opowieść o głodzie szczęścia i miłości w świecie chłodnym i wyrachowanym.

Język bohaterów jest zainfekowany językiem telewizyjnych reklam i pop-kulturowym slangiem. Aż do ostatniej chwili nie wiemy, co jest telewizyjną promocją, co makabrycznym żartem, narkotyczną wizją albo wirtualną rzeczywistością rodem z gier komputerowych, a co dzieje się naprawdę.

Świat pokazany na scenie jest niewygodny, bulwersujący, bolesny, okrutny, bywa przy tym nieodparcie zabawny. Jest w nim też miejsce na czułość i rozpacz, głęboko ukryte pod często szokującym językiem i zachowaniem bohaterów.

Reżyserka Monika Strzępka wraz ze scenografem Maciejem Chojnackim wybrali dla spektaklu konwencję psychodelicznego, tragikomicznego kabaretu, w którym groteska miesza się z odwołaniami do pop-kultury, a naturalizm z parodią.

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych, niebojących się obyczajowej prowokacji, dosadnego dowcipu, trudnych prawd, nieretuszowanego obrazu współczesnego świata.

Adam Rapp, ur. 1967, absolwent Clarke College w Dubuque, Iowa i dwuletniego studium dramatopisarskiego w Julliard School of Drama, określany mianem najbardziej obiecującego dramaturga amerykańskiego. Zaczął pisać w wieku lat dwudziestu. Jego wcześniejsza biografia jest dość awanturnicza. Zapewne znał osobiście pierwowzory wielu stworzonych przez siebie postaci (niespełnieni rockowi muzycy, szaleńcy, narkomani, prostytutki, bezdomni). Autor kilku powieści i kilkunastu dramatów, bardzo różnorodnych w formie i tematyce. Chwalony przez krytyków za szczególne wyczucie języka.
Śmierc człowieka wiewiórki

Sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk została nagrodzona w konkursie na tekst dramatyczny na temat RAFu i Ulrike Meinhof "URLIKE", zorganizowanym przez Teatr Usta Usta i warszawski TR oraz w XVIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lidia Schneider rolą Ulrike Meinhof zdobyła Nagrodę Młodych za najlepszą kobiecą kreację aktorską XXXVII Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych. Nagrodę przyznano "za niezwykłą kreację postaci, łączącą poczucie humoru z wrażliwością oraz za umiejętność ukazania głębokich sensów przedstawienia".

Historia opisana w tej sztuce wydarzyła się naprawdę...

Ulrike Meinhof, Andreas Baader i Gudrun Ensslin należeli do Frakcji Czerwonej Armii, Rote Armee Fraktion, w skrócie RAF, radykalnej lewicowej organizacji terrorystycznej, działającej w Niemczech Zachodnich, ideologicznie związanej z marksizmem, anarchizmem i Nową Lewicą. Członkowie RAF sami siebie opisywali jako “komunistów" i grupę zbrojnego oporu - "partyzantkę miejską".

W kwietniu 68 Andreas Baader i Gudrun Ensslin podpalili w dwa domy towarowe we Frankfurcie, protestując przeciw wojnie w Wietnamie. Złapano ich i skazano na trzy lata. W trakcie procesu Ulrike Meinhof pisała o nich pełne zrozumienia artykuły do lewicowego pisma ‘konkret".

W czerwcu 69 czasowo zwolnieni, do więzienia nie wrócili, zaczęli się ukrywać. Baadera złapano podczas kontroli drogowej. Jechał BMW. Meinhof pomogła zorganizować jego ucieczkę. Uciekli przez okno Czytelni Instytutu Socjologii w Dahlem. Podczas akcji odbicia Baadera zginął bibliotekarz, postrzelony w wątrobę, przypadkowo.

Ulice zostały oklejone listami gończymi. Meinhof zeszła do podziemia. Wraz z innymi wyjechała do Jordanii, do obozu szkoleniowego Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Chciała sprowadzić tam dwie ośmioletnie córki, bliźniaczki, przebywające w kryjówce we Włoszech. Po powrocie ze Wschodu grupa ogłosiła publicznie powstanie RAF.

Ulrike Meinhof napisała lub współ-napisała "Koncepcję partyzantki miejskiej" - tekst uważany za manifest RAFu. W swoich pismach cytowała Mao Tse Tunga, Marksa, Lenina i Carlosa Marighellę, brazylijskiego rewolucjonistę i autora praktycznego "Przewodnika partyzantki miejskiej". Prawdopodobnie uczestniczyła lub współorganizowała napady na banki i podkładanie bomb.

Po niespełna dwóch latach życia w podziemiu cała trójka: Baader, Meinhof i Ensslin - została aresztowana. W pojmaniu Baadera brało udział trzystu policjantów i czołg. I wielu dziennikarzy. Ensslin złapano sklepie z ubraniami, Meinhof w jej kryjówce pod Hannowerem.

Członków RAF umieszczono w nowo zbudowanym więzieniu w Stammheim, na przedmieściach Stuttgartu. Przygotowywano zarzuty kryminalne, oni sami domagali się traktowania ich jako więźniów politycznych. Skarżyli się na nieludzkie warunki przetrzymywania. Protestowali, podejmując kilka strajków głodowych. Baadera karmiono siłą. Meinhof wykonano rentgena czaszki bez jej zgody.

Spędziła w więzieniu 4 lata. W maju 76 znaleziono ją powieszoną w celi. Ogłoszono, że popełniła samobójstwo. Członkowie RAF twierdzili, że ją zabito.

Gudrun Ensslin i Andreas Baader zmarli półtora roku później, tego samego dnia. On - od strzałów. Ona - przez powieszenie. Ogłoszono, że popełnili samobójstwo. Członkowie RAF twierdzili, że ich zabito. Po śmierci Meinhof jej mózg został bez pozwolenia rodziny usunięty z ciała i oddany do badań medycznych.

Podziel się z innymi:

2007-10-25 15:38

Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabele po 22. ... czas 2024-05-04
komentarze komentarze: 125


› Wyniki i tabela po 24. ... czas 2024-05-04
komentarze komentarze: 84


› Zestaw par 23. kolejki ... czas 2024-05-07
komentarze komentarze: 75


› Zestaw par 25. kolejki ... czas 2024-05-07
komentarze komentarze: 37


› Zestaw par 24. kolejki ... czas 2024-05-13
komentarze komentarze: 59