NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie duże
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
Nieruchomość: sprzedam:
- Mieszkanie na wsi tanio (2026.05.25)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie (2026.05.21)
Kupię:
- SKUP ANTYKÓW Jelenia Góra - Kupię Antyki po... (2026.05.20)
Szukam pracy:
- Elektryk pod ręką z uprawnieniami SEP (2026.05.18)
- gornik73:
› Szklarska Poręba: dotacje na wymianę starych pieców...
2026.06.15 19:46
- Kibic:
› Wyniki i tabela po 30. kolejce Klasa okręgowa
2026.06.15 19:33
- zibi:
› Spór polityczny w Jeleniej Górze. PiS krytykuje wład...
2026.06.15 19:17
- lzs:
› Wyniki i tabela po 30. kolejce Klasa okręgowa
2026.06.15 19:01
- karolka:
› Gala Sportu 2026 w Szklarskiej Porębie - podziękowan...
2026.06.15 18:30
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.6588 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2447 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6118 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9111 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1759 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Dolnośląscy samorządowcy chcą przedłużenia S5 z Bolkowa do Zgorzelca i Liberca
Kilkudziesięciu samorządowców z terenu byłego województwa jeleniogórskiego podpisało petycję do premiera Donalda Tuska w sprawie przedłużenia drogi ekspresowej S5. Według obecnych planów ekspresówka ma kończyć się w Bolkowie, tymczasem lokalne władze chcą, by trasa prowadziła dalej - przez Jelenią Górę aż do Liberca i Zgorzelca.Jak tłumaczy prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, chodzi o to, by S5 nie urywała się w szczerym polu, lecz biegła po śladzie DK30 w stronę Lubania i Zgorzelca, z odnogą do Czech. Byłaby to realna alternatywa dla zatłoczonej A4 oraz impuls dla turystycznego południa Dolnego Śląska. Starosta lubański Zbigniew Zjawin podkreśla, że to dopiero pierwszy krok, a decydujący głos będą mieli projektanci.
Rozwiązaniem zainteresowana jest też strona czeska, która pracuje nad drogą z Liberca do Zawidowa.
Fot. Holden Baxter / unsplash
Źródło: radiowroclaw.pl
Podziel się z innymi:
2026-05-28 08:01
Komentarze
ksk @ 78.30.75.*
wysłany: 2026-05-28 09:35
Do wyzej papier wszystko przyjmie tylko ciezko z realizacja tak jak z konkretami
Waldek @ 83.10.29.*
wysłany: 2026-05-30 16:30
Jeżdżę tą DK30 regularnie i naprawdę można postraszeć tym odcinkiem. Jakikolwiek projekt, który to poprawi, to krok w dobrą stronę.
Mieszkaniec @ 194.33.73.*
wysłany: 2026-05-30 18:00
Ciekawe ile lat minie zanim to wyjdzie poza etap petycji. Infrastruktura na tym terenie czeka na modernizację od dekad.
zibidl @ 185.89.64.*
wysłany: 2026-05-31 10:30
Z tego co wiem, Czesi swój odcinek od Liberca do Zawidowa już poważnie planują, więc byłoby głupio gdybyśmy po swojej stronie granicy mieli dziurę.
goraldl @ 192.188.233.*
wysłany: 2026-06-01 21:00
Trasa przez Jelenią Górę to ma sens, bo teraz DK30 w sezonie letnim to jeden wielki korek. Pytanie tylko czy petycja to nie za mało, żeby ruszyć taką inwestycję z miejsca.
Maciek @ 188.47.74.*
wysłany: 2026-06-02 08:00
Hm, nie do końca rozumiem czemu S5 miała w ogóle kończyć się w Bolkowie. To trochę jak budowanie mostu do połowy rzeki.
Bolko @ 94.42.169.*
wysłany: 2026-06-02 17:00
Petycja do premiera - no to czekamy, aż trafi na odpowiednie biurko, potem na kolejne, potem komisja, potem... może za 15 lat coś z tego będzie.
Szpak @ 159.8.25.*
wysłany: 2026-06-03 11:00
Cały problem to że takie petycje pojawiają się co kilka lat i jakoś zawsze gdzieś giną w szufladzie. Mam nadzieję że tym razem będzie inaczej, bo DK30 przez Jelenią naprawdę woła o pomstę do nieba.
turysta73 @ 54.37.179.*
wysłany: 2026-06-03 14:00
Jeżdżę tam co roku w góry i ten odcinek DK30 latem to naprawdę dramat - korki, tiry, wąskie gardła. Szkoda tylko, że zanim z petycji zrobi się coś namacalnego, to moje wnuki będą już dorosłe.
Sedziwoj @ 193.239.37.*
wysłany: 2026-06-03 15:00
Połączenie z Libercem to akurat miałoby sens ekonomiczny, bo teraz ruch turystyczny i towarowy jedzie bocznymi drogami przez wioski. Szkoda tylko, że to etap 'petycja do premiera', a nie 'łopata w ziemię'.
Leszek @ 91.193.97.*
wysłany: 2026-06-03 15:30
Sam mieszkam w okolicach Lubania i wiem, że DK30 to nie jest droga do normalnej jazdy - dziury, korki w sezonie, tiry przez wsie. Tylko zastanawiam się, czy petycja podpisana przez samorządowców w ogóle kogoś w Warszawie ruszy do działania.
Pikutek @ 89.228.34.*
wysłany: 2026-06-03 16:30
Trzy dekady jeżdżę przez Jelenią i za każdym razem myślę to samo - ktoś kiedyś musiał to zaprojektować specjalnie tak, żeby bolało.
Rybol @ 31.178.124.*
wysłany: 2026-06-03 17:00
Petycja podpisana, premier przeczyta, kiwa głową, odkłada na stos i tyle z tego. Ale chociaż dobrze że ktoś to w ogóle nagłaśnia, bo problem realny.
Czarek @ 83.22.143.*
wysłany: 2026-06-03 20:30
Akurat ten odcinek przez Kotlinę Jeleniogórską to klasyczny przykład wąskiego gardła, przez które wszystko stoi latem. Ciekawe czy petycja trafi do kogoś, kto w ogóle spojrzał na mapę i wie gdzie jest Bolków.
Nerw @ 83.16.20.*
wysłany: 2026-06-03 21:30
Dobra, ale skoro Czesi już projektują swój odcinek od Liberca, to my wciąż jesteśmy na etapie petycji... Coś tu nie gra z tymi priorytetami.
› Ponad 550 uczestników na t...
2026-06-03
komentarze: 20
› Spór polityczny w Jeleniej...
2026-06-12
komentarze: 6
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 1
› Szklarska Poręba: rewital...
2026-06-10
komentarze: 3
› Papierowe klucze - niez...
2026-06-09
komentarze: 4









MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol
Zbyszek @ 178.235.144.*
wysłany: 2026-05-28 08:30
No w końcu ktoś pomyślał, żeby ta droga gdzieś prowadziła, a nie urywała się w polu jak zawsze.