Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

NO2

5.30

ug/m3

O3

55.80

ug/m3

PM10

7.90

ug/m3

PM2.5

5.80

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2025-10-10 o godzinie 16:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie umiarkowane

16.75°C 1013 hPa 76%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Usługi:
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
Nieruchomość: sprzedam:
- Mieszkanie na wsi tanio (2026.05.25)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie (2026.05.21)
Kupię:
- SKUP ANTYKÓW Jelenia Góra - Kupię Antyki po... (2026.05.20)
Szukam pracy:
- Elektryk pod ręką z uprawnieniami SEP (2026.05.18)
Szukam pracy:
- Elektryk pod ręką (2026.05.17)
Dam pracę:
- Przyjmę Pomocnika na budowę (2026.05.13)
Ostatnie komentarze
Kursy walut (akt. 2026-06-08)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.6898
euro euro 1 EUR 4.2462
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.623
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.9154
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1753
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Dolnośląscy samorządowcy chcą przedłużenia S5 z Bolkowa do Zgorzelca i Liberca

Kilkudziesięciu samorządowców z terenu byłego województwa jeleniogórskiego podpisało petycję do premiera Donalda Tuska w sprawie przedłużenia drogi ekspresowej S5. Według obecnych planów ekspresówka ma kończyć się w Bolkowie, tymczasem lokalne władze chcą, by trasa prowadziła dalej - przez Jelenią Górę aż do Liberca i Zgorzelca.

Jak tłumaczy prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, chodzi o to, by S5 nie urywała się w szczerym polu, lecz biegła po śladzie DK30 w stronę Lubania i Zgorzelca, z odnogą do Czech. Byłaby to realna alternatywa dla zatłoczonej A4 oraz impuls dla turystycznego południa Dolnego Śląska. Starosta lubański Zbigniew Zjawin podkreśla, że to dopiero pierwszy krok, a decydujący głos będą mieli projektanci.

Rozwiązaniem zainteresowana jest też strona czeska, która pracuje nad drogą z Liberca do Zawidowa.


Fot. Holden Baxter / unsplash

Źródło: radiowroclaw.pl

Podziel się z innymi:

2026-05-28 08:01

Komentarze

Redakcja JG24.PL nie ponosi odpowiedzialności za komentarze i ich treści. Opinie w nich zawarte nie są opiniami redakcji, tylko osób które je piszą. Jeżeli którykolwiek z komentarzy narusza netykietę lub Twoje dobre imię, zawiadom nas o tym.

Zbyszek @ 178.235.144.*

wysłany: 2026-05-28 08:30

No w końcu ktoś pomyślał, żeby ta droga gdzieś prowadziła, a nie urywała się w polu jak zawsze.

ksk @ 78.30.75.*

wysłany: 2026-05-28 09:35

Do wyzej papier wszystko przyjmie tylko ciezko z realizacja tak jak z konkretami

Waldek @ 83.10.29.*

wysłany: 2026-05-30 16:30

Jeżdżę tą DK30 regularnie i naprawdę można postraszeć tym odcinkiem. Jakikolwiek projekt, który to poprawi, to krok w dobrą stronę.

Mieszkaniec @ 194.33.73.*

wysłany: 2026-05-30 18:00

Ciekawe ile lat minie zanim to wyjdzie poza etap petycji. Infrastruktura na tym terenie czeka na modernizację od dekad.

zibidl @ 185.89.64.*

wysłany: 2026-05-31 10:30

Z tego co wiem, Czesi swój odcinek od Liberca do Zawidowa już poważnie planują, więc byłoby głupio gdybyśmy po swojej stronie granicy mieli dziurę.

goraldl @ 192.188.233.*

wysłany: 2026-06-01 21:00

Trasa przez Jelenią Górę to ma sens, bo teraz DK30 w sezonie letnim to jeden wielki korek. Pytanie tylko czy petycja to nie za mało, żeby ruszyć taką inwestycję z miejsca.

Maciek @ 188.47.74.*

wysłany: 2026-06-02 08:00

Hm, nie do końca rozumiem czemu S5 miała w ogóle kończyć się w Bolkowie. To trochę jak budowanie mostu do połowy rzeki.

Bolko @ 94.42.169.*

wysłany: 2026-06-02 17:00

Petycja do premiera - no to czekamy, aż trafi na odpowiednie biurko, potem na kolejne, potem komisja, potem... może za 15 lat coś z tego będzie.

Szpak @ 159.8.25.*

wysłany: 2026-06-03 11:00

Cały problem to że takie petycje pojawiają się co kilka lat i jakoś zawsze gdzieś giną w szufladzie. Mam nadzieję że tym razem będzie inaczej, bo DK30 przez Jelenią naprawdę woła o pomstę do nieba.

turysta73 @ 54.37.179.*

wysłany: 2026-06-03 14:00

Jeżdżę tam co roku w góry i ten odcinek DK30 latem to naprawdę dramat - korki, tiry, wąskie gardła. Szkoda tylko, że zanim z petycji zrobi się coś namacalnego, to moje wnuki będą już dorosłe.

Sedziwoj @ 193.239.37.*

wysłany: 2026-06-03 15:00

Połączenie z Libercem to akurat miałoby sens ekonomiczny, bo teraz ruch turystyczny i towarowy jedzie bocznymi drogami przez wioski. Szkoda tylko, że to etap 'petycja do premiera', a nie 'łopata w ziemię'.

Leszek @ 91.193.97.*

wysłany: 2026-06-03 15:30

Sam mieszkam w okolicach Lubania i wiem, że DK30 to nie jest droga do normalnej jazdy - dziury, korki w sezonie, tiry przez wsie. Tylko zastanawiam się, czy petycja podpisana przez samorządowców w ogóle kogoś w Warszawie ruszy do działania.

Pikutek @ 89.228.34.*

wysłany: 2026-06-03 16:30

Trzy dekady jeżdżę przez Jelenią i za każdym razem myślę to samo - ktoś kiedyś musiał to zaprojektować specjalnie tak, żeby bolało.

Rybol @ 31.178.124.*

wysłany: 2026-06-03 17:00

Petycja podpisana, premier przeczyta, kiwa głową, odkłada na stos i tyle z tego. Ale chociaż dobrze że ktoś to w ogóle nagłaśnia, bo problem realny.

Czarek @ 83.22.143.*

wysłany: 2026-06-03 20:30

Akurat ten odcinek przez Kotlinę Jeleniogórską to klasyczny przykład wąskiego gardła, przez które wszystko stoi latem. Ciekawe czy petycja trafi do kogoś, kto w ogóle spojrzał na mapę i wie gdzie jest Bolków.

Nerw @ 83.16.20.*

wysłany: 2026-06-03 21:30

Dobra, ale skoro Czesi już projektują swój odcinek od Liberca, to my wciąż jesteśmy na etapie petycji... Coś tu nie gra z tymi priorytetami.


Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść:


Przybornik
Najczęściej czytane

› Ponad 550 uczestników na t... czas 2026-06-03
komentarze komentarze: 20


› Oprowadzanie kuratorski... czas 2026-06-03
komentarze komentarze: 20


› Zapowiedź 34. kolejki I... czas 2026-06-03
komentarze komentarze: 2


› Wyniki i tabela po 25. ... czas 2026-06-07
komentarze komentarze: 7


› Smród z wysypiska pod Kark... czas 2026-06-08
komentarze komentarze: 4