NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie duże
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
Nieruchomość: sprzedam:
- Mieszkanie na wsi tanio (2026.05.25)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie (2026.05.21)
Kupię:
- SKUP ANTYKÓW Jelenia Góra - Kupię Antyki po... (2026.05.20)
Szukam pracy:
- Elektryk pod ręką z uprawnieniami SEP (2026.05.18)
- gornik73:
› Szklarska Poręba: dotacje na wymianę starych pieców...
2026.06.15 19:46
- Kibic:
› Wyniki i tabela po 30. kolejce Klasa okręgowa
2026.06.15 19:33
- zibi:
› Spór polityczny w Jeleniej Górze. PiS krytykuje wład...
2026.06.15 19:17
- lzs:
› Wyniki i tabela po 30. kolejce Klasa okręgowa
2026.06.15 19:01
- karolka:
› Gala Sportu 2026 w Szklarskiej Porębie - podziękowan...
2026.06.15 18:30
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.6588 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2447 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6118 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9111 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1759 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Jelenia Góra od roku testuje przystanki z panelami fotowoltaicznymi
W Jeleniej Górze od niemal roku działają dwie wiaty przystankowe wyposażone w panele fotowoltaiczne. To pierwsze tego typu rozwiązanie na Dolnym Śląsku. Baterie słoneczne pokrywają niemal cały dach przystanku i automatycznie zasilają oświetlenie oraz podświetlenie rozkładu jazdy.Jak wyjaśnia naczelnik wydziału transportu i zarządzania ruchem Daniel Błażków, choć przy wiatach nie zamontowano liczników i nie wiadomo dokładnie, ile miasto oszczędza na prądzie, korzyści są wymierne. Samorząd nie musiał wykonywać przyłącza energetycznego ani odtwarzać nawierzchni chodników, a energia gromadzona w akumulatorze żelowym eliminuje koszty eksploatacji.
W Jeleniej Górze pojawią się kolejne takie przystanki. W Wałbrzychu jeszcze w tym roku ma powstać 35 wiat z panelami słonecznymi, a możliwość ich montażu rozważa również Wrocław - zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma podłączenia do sieci energetycznej.
Fot. Markus Spiske / unsplash
Źródło: radiowroclaw.pl
Podziel się z innymi:
2026-05-22 20:17
Komentarze
Zbyszek @ 185.100.231.*
wysłany: 2026-05-23 13:00
Z tego co wiem, Wrocław rozważa to od lat i zawsze coś stoi na przeszkodzie. Zobaczymy czy tym razem coś ruszy.
dolnoslazak @ 194.181.102.*
wysłany: 2026-05-24 11:00
35 wiat w Wałbrzychu jeszcze w tym roku - to brzmi ambitnie jak na polskie realia. Zobaczymy ile z tego stanie przed zimą.
janekjg @ 84.40.227.*
wysłany: 2026-05-24 19:30
Mieszkam w Jeleniej Górze i faktycznie te przystanki wyglądają porządnie. Nie wiedziałem że to pierwsze takie coś na Dolnym Śląsku.
elektryk @ 45.143.52.*
wysłany: 2026-05-25 16:00
Akumulator żelowy to ciekawy wybór, ale ciekaw jestem ile wytrzyma przy naszych zimach. Te baterie nie lubią mrozów.
przyszly @ 83.14.254.*
wysłany: 2026-05-25 22:30
Ciekawe czy ktoś pomyślał o wandalach. W niejednym mieście panele na przystankach nie przeżyłyby tygodnia.
MarekW @ 83.7.234.*
wysłany: 2026-05-27 10:00
Ciekawe jak sobie radzą te panele zimą, bo Jelenia Góra to nie jest miasto słynące z nadmiaru słońca. Kotlina Jeleniogórska bywa mocno pochmurna przez pół roku.
karold @ 178.216.94.*
wysłany: 2026-05-28 12:00
No bo właśnie - brak liczników to trochę jak testowanie diety bez wagi. Miło że działa, ale bez danych to żadne porządne wnioski.
Staszek @ 109.241.120.*
wysłany: 2026-05-28 14:30
Brak przyłącza i brak kucia chodnika - to chyba i tak największa oszczędność w tym wszystkim, bo roboty drogowe w mieście to osobny temat.
Kubson @ 178.183.178.*
wysłany: 2026-05-28 16:00
Ciekaw jestem skąd wziął się akurat Wałbrzych z tymi 35 wiatami - to naprawdę sporo jak na jeden rok, przy nich Jelenia wychodzi na pilotaż.
Rysiek @ 217.153.214.*
wysłany: 2026-05-29 06:00
Akurat Jelenia Góra to chyba nie najlepsze miejsce do testowania fotowoltaiki, ale skoro rok działa bez problemów to może rzeczywiście z tym słońcem nie jest tak źle jak myślałem.
› Ponad 550 uczestników na t...
2026-06-03
komentarze: 20
› Spór polityczny w Jeleniej...
2026-06-12
komentarze: 6
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 1
› Szklarska Poręba: rewital...
2026-06-10
komentarze: 3
› Papierowe klucze - niez...
2026-06-09
komentarze: 4









MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol
woltaik @ 87.205.48.*
wysłany: 2026-05-22 21:30
Brak liczników to trochę śmieszne - testują od roku i nie wiedzą ile oszczędzają. Ale sam pomysł sensowny, zwłaszcza tam gdzie nie ma przyłącza.