NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie duże
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
Nieruchomość: sprzedam:
- Mieszkanie na wsi tanio (2026.05.25)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie (2026.05.21)
Kupię:
- SKUP ANTYKÓW Jelenia Góra - Kupię Antyki po... (2026.05.20)
Szukam pracy:
- Elektryk pod ręką z uprawnieniami SEP (2026.05.18)
- Kibic:
› Wyniki i tabela po 30. kolejce Klasa okręgowa
2026.06.15 19:33
- zibi:
› Spór polityczny w Jeleniej Górze. PiS krytykuje wład...
2026.06.15 19:17
- lzs:
› Wyniki i tabela po 30. kolejce Klasa okręgowa
2026.06.15 19:01
- karolka:
› Gala Sportu 2026 w Szklarskiej Porębie - podziękowan...
2026.06.15 18:30
- Do wyżej:
› Wyniki i tabela po 30. kolejce Klasa okręgowa
2026.06.15 18:29
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.6588 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2447 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6118 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9111 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1759 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Politechnika w Jeleniej Górze otwiera kierunek związany z geotermią
Filia Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze uruchamia nowy kierunek studiów poświęcony zarządzaniu inwestycjami i infrastrukturą geotermii. Oferta skierowana jest do maturzystów planujących karierę w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki odnawialnej.Nowy kierunek jest ściśle powiązany z prowadzonymi w stolicy Karkonoszy odwiertami termalnymi, które mają w przyszłości stać się fundamentem wykorzystania zasobów geotermalnych w regionie. Jak podkreśla Paweł Maślak, dyrektor jeleniogórskiej filii uczelni, Politechnika Wrocławska jest powołana do tego, by kształcić inżynierów w każdej rozwijającej się dziedzinie, a geotermia stanowi obecnie jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów.
Dla Jeleniej Góry i całych Karkonoszy oznacza to nie tylko wzbogacenie oferty akademickiej, ale też szansę na związanie młodych specjalistów z lokalnym rynkiem pracy.
Źródło: muzyczneradio.pl
Podziel się z innymi:
2026-05-15 09:57
Komentarze
grzesiek @ 82.160.82.*
wysłany: 2026-05-17 11:30
Geotermia w Karkonoszach ma sens, bo te odwierty faktycznie są prowadzone od jakiegoś czasu. Przynajmniej kierunek oparty na czymś realnym, a nie na papierze.
Waldek @ 77.252.18.*
wysłany: 2026-05-17 12:30
Ciekawe ile z tych absolwentów faktycznie znajdzie pracę w regionie przy geotermii, a ile wyląduje gdzieś indziej. Kierunek fajny, ale rynek specjalistyczny dość wąski.
Zbyszek @ 213.25.148.*
wysłany: 2026-05-17 22:30
Hm, nie do końca rozumiem czemu to zarządzanie, a nie jakiś bardziej techniczny profil. Przy odwiertach chyba bardziej potrzeba inżynierów niż menedżerów?
Staszek @ 83.31.184.*
wysłany: 2026-05-17 23:00
Z tego co wiem, takich specjalistów od geotermii w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki, więc jak odwierty w Jeleniej faktycznie wyjdą na prostą, to ci absolwenci będą na wagę złota.
Bolek @ 213.216.103.*
wysłany: 2026-05-18 06:00
Ciekawe czy program studiów pisali ludzie, którzy mieli kiedykolwiek do czynienia z prawdziwym odwiertem, czy może jednak bardziej teoretycy z biurka.
Mirka @ 46.41.167.*
wysłany: 2026-05-19 06:00
Tylko żeby za 5 lat nie okazało się, że odwierty stoją, kasa skończona, a absolwenci ze specjalizacją z geotermii szukają pracy w Lidlu.
turysta @ 83.18.137.*
wysłany: 2026-05-19 11:00
Ciekawe czy studenci będą mieć dostęp do tych prawdziwych odwiertów, czy tylko prezentacje z projektora. Bo to by naprawdę robiło różnicę.
Konrad @ 80.52.46.*
wysłany: 2026-05-19 16:00
Cały problem to czy te odwierty faktycznie dojdą do etapu, na którym będzie co zarządzać. Bo kierunek otwierają teraz, a odwierty to wciąż przyszłość.
Rysiek @ 80.54.191.*
wysłany: 2026-05-20 10:30
No tak, kierunek otwierają teraz, a pierwsi absolwenci wyjdą za 3-4 lata. Pytanie czy odwierty zdążą do tego czasu pokazać co potrafią, bo inaczej dyplom ładnie wygląda na ścianie i tyle.
marekzJG @ 31.61.174.*
wysłany: 2026-05-20 15:00
Zarządzanie inwestycjami to brzmi dumnie, ale ciekaw jestem czy w programie jest cokolwiek o tym co zrobić kiedy odwiert nie trafi w to co miał trafić. Bo to chyba najprzydatniejsza wiedza w tej branży.
lechu @ 83.242.126.*
wysłany: 2026-05-20 20:00
Trzy lata temu nikt tu nie słyszał o geotermii, a teraz mamy odwierty i własny kierunek studiów. Szybko to poszło.
wiktor @ 193.24.207.*
wysłany: 2026-05-20 23:00
Swoją drogą ciekawe czy nabór będzie wystarczający, żeby w ogóle utrzymać ten kierunek po pierwszym roku. Specjalizacje pod jeden projekt to trochę ryzykowna gra.
zibi @ 212.38.195.*
wysłany: 2026-05-21 13:00
Przy okazji ciekawe czy ci absolwenci będą zatrudniani lokalnie, czy też skończy się tak, że przyjedzie firma z zewnątrz z własną ekipą i po sprawie.
Kefir @ 82.160.174.*
wysłany: 2026-05-21 15:30
Zarządzanie infrastrukturą geotermii... zastanawiam się czy taki dyplom będzie honorowany poza Jelenią Górą, gdyby jednak z tymi odwiertami coś nie wyszło.
› Ponad 550 uczestników na t...
2026-06-03
komentarze: 20
› Spór polityczny w Jeleniej...
2026-06-12
komentarze: 6
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 1
› Szklarska Poręba: rewital...
2026-06-10
komentarze: 3
› Papierowe klucze - niez...
2026-06-09
komentarze: 4









MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol
Karkonoszak @ 89.78.211.*
wysłany: 2026-05-15 23:00
Może w końcu młodzi nie będą musieli wyjeżdżać do Wrocławia czy Warszawy i zostanie ich tu trochę więcej.