NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie duże
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
Nieruchomość: sprzedam:
- Mieszkanie na wsi tanio (2026.05.25)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie (2026.05.21)
Kupię:
- SKUP ANTYKÓW Jelenia Góra - Kupię Antyki po... (2026.05.20)
Szukam pracy:
- Elektryk pod ręką z uprawnieniami SEP (2026.05.18)
- gornik73:
› Szklarska Poręba: dotacje na wymianę starych pieców...
2026.06.15 19:46
- Kibic:
› Wyniki i tabela po 30. kolejce Klasa okręgowa
2026.06.15 19:33
- zibi:
› Spór polityczny w Jeleniej Górze. PiS krytykuje wład...
2026.06.15 19:17
- lzs:
› Wyniki i tabela po 30. kolejce Klasa okręgowa
2026.06.15 19:01
- karolka:
› Gala Sportu 2026 w Szklarskiej Porębie - podziękowan...
2026.06.15 18:30
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.6588 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2447 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6118 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9111 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1759 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Podgórzyn i Špindlerův Mlýn łączą siły. Milion złotych dla strażaków z Karkonoszy
Gmina Podgórzyn i czeski Špindlerův Mlýn otrzymały ponad milion złotych z funduszy europejskich na transgraniczny projekt z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Pieniądze trafią do strażaków po obu stronach granicy i pozwolą na zakup nowoczesnego sprzętu oraz wspólne szkolenia.Jak zapowiedziała wójt Podgórzyna Anna Kurowska, polska strona kupi m.in. cysternę do dowożenia wody w trudno dostępne miejsca, specjalistyczne plecaki gaśnicze przydatne podczas pożarów lasów oraz dwa quady ułatwiające poruszanie się w górskim terenie. Wójt Špindlerova Mlýna Martin Jandura podkreślił, że przy dużych pożarach kluczowa jest sąsiedzka pomoc i nowoczesna technika.
Współpraca obejmie też turystykę. Przez najbliższe trzy lata po obu stronach granicy organizowane będą Spotkania w Karkonoszach, a w tym roku odbędzie się kolejna edycja polsko-czeskiego Festiwalu Smaki Karkonoszy.
Źródło: radiowroclaw.pl
Podziel się z innymi:
2026-05-14 06:37
Komentarze
ksk @ 37.109.165.*
wysłany: 2026-05-14 18:07
Do wyzej tak juz tych jachtow starczy
zbyszko @ 31.6.69.*
wysłany: 2026-05-15 07:00
Fajnie że przy okazji dołożyli też tę turystykę i festiwale - bo samo strażackie sprzęt to by pewnie za mało było żeby wcisnąć wniosek unijny.
Rysiek @ 195.116.207.*
wysłany: 2026-05-15 10:00
Ciekawe jak te szkolenia będą wyglądać - po polsku, po czesku, czy jakoś na migi? Serio pytam, bo to musi być logistycznie nie lada wyzwanie.
Halinka @ 77.255.105.*
wysłany: 2026-05-15 15:30
Milion złotych na dwie gminy to akurat nieźle - i dobrze, że w końcu ktoś pomyślał o strażakach w górach, a nie tylko o nowych chodnikach w centrum.
Pikutek @ 78.88.168.*
wysłany: 2026-05-15 22:30
Ciekawe czy te quady będą jeździć po obu stronach granicy bez żadnych formalności, czy jednak strażak musi się zatrzymać na dawnym przejściu i czekać na odprawę.
Marucha @ 91.237.226.*
wysłany: 2026-05-16 06:00
Z tego co wiem, to quady w górach podczas akcji gaśniczej to naprawdę ogromna różnica - normalna cysterna zostaje na dole i tyle.
gornik74 @ 178.56.109.*
wysłany: 2026-05-17 15:30
Plecaki gaśnicze - tego nie wiedziałem, że coś takiego istnieje. Faktycznie ma sens w lesie, gdzie z cysterną nie wjedziesz.
juhas @ 83.4.111.*
wysłany: 2026-05-17 23:30
Hm, nie do końca rozumiem dlaczego festiwal jedzenia jest w tym samym projekcie co sprzęt strażacki, ale skoro działa i pieniądze idą na coś pożytecznego, to trudno narzekać.
Tadek @ 83.16.107.*
wysłany: 2026-05-18 14:30
Ciekawe jak to działa w praktyce - czy czeski wóz może wjechać na polską stronę od razu, czy musi czekać na jakieś zezwolenie. Przy pożarze w górach liczy się każda minuta.
Zbik @ 46.112.68.*
wysłany: 2026-05-19 06:30
Ciekawe czy te quady dostają tablice rejestracyjne i muszą mieć OC, czy jako sprzęt strażacki są z tego zwolnione.
Szponder @ 178.252.16.*
wysłany: 2026-05-20 15:30
Dobrze że to jest projekt transgraniczny, bo pożar w górach nie pyta o obywatelstwo i ogień sam nie wie gdzie jest granica.
› Ponad 550 uczestników na t...
2026-06-03
komentarze: 20
› Spór polityczny w Jeleniej...
2026-06-12
komentarze: 6
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 1
› Szklarska Poręba: rewital...
2026-06-10
komentarze: 3
› Papierowe klucze - niez...
2026-06-09
komentarze: 4









MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol
Waldek @ 83.31.124.*
wysłany: 2026-05-14 17:30
Nareszcie coś sensownego z tych unijnych pieniędzy. Quady i cysterny w górach to naprawdę ma ręce i nogi, bo zwykły wóz strażacki tam nie dojedzie.