NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie małe
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Sprzedam:
- Honda Civic 2009r. 1.4 i-VTEC Type S,... (2026.04.14)
Dam pracę:
- Kucharz/Pomoc kuchenna (2026.04.13)
Kupię:
- Skup Antyków - KUPIĘ zbędne ANTYKI - PŁACĘ Gotówką (2026.04.10)
Kupię:
- KUPIĘ ANTYKI - 603 567 304 - SZYBKI KO... (2026.04.09)
Kupię:
- KUPIĘ ANTYKI i Starocie po LIKWIDACJI ... (2026.04.08)
Dam pracę:
- Specjalista ds. gospodarki magazynowe... (2026.04.07)
Dam pracę:
- Nocny Recepcjonista / ka w 5* hotelu... (2026.04.07)
Różne:
- "Rozwód kościelny" (2026.04.04)
Kupię:
- KUPIĘ SREBRO i PLATERY - SZTUĆCE, PATER... (2026.04.03)
Sprzedam:
- Sprzedam Rower trekkingowy VICTORIA k... (2026.04.02)
- Oberwator:
› Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
2026.04.16 17:27
- Nice:
› Jelenia Góra: ECO inwestuje 40 mln zł w kogenerację...
2026.04.16 13:43
- Korektor:
› 53. Wiosna Cieplicka - Wiosenny Piknik Cieplicki w C...
2026.04.16 08:25
- akt:
› Cafe Norwid w Jeleniej Górze - nowe miejsce spotkań...
2026.04.15 23:38
- Jjjjjjjjnnnhvg:
› Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
2026.04.13 19:26
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.5983 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2411 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.5989 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.8759 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1742 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Wyniki pomiarów radonu w SP5 pod lupą specjalistów
Niepokój w Jeleniej Górze po wykryciu wysokiego stężenia radonu w jednej ze szkół podstawowych. Część rodziców zatrzymała dzieci w domach, a miasto czeka na kolejne wyniki badań.Kilkukrotnie został przekroczony poziom radonu w jeleniogórskiej Szkole Podstawowej nr 5. To promieniotwórczy gaz, który w dużym stężeniu jest szkodliwy dla zdrowia. Najnowsze badania przeprowadzone w kilku miejscach w Jeleniej Górze wykazały przekroczenia stężenia tego gazu. Obowiązek przeprowadzania badań spoczywa na szkołach na mocy Prawa Atomowego z 2019 roku.
Radon wydostaje się spod ziemi w całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Może się ulatniać i gromadzić w niewietrzonych pomieszczeniach. Polska norma to 300 bekereli, a w jednej z sal w jeleniogórskiej "piątce" odnotowano ponad 2500. Część rodziców nie puściła uczniów na lekcje:
- Większość rodziców chciałaby, żeby były na zdalnym. Teraz w kwietniu będą pisać egzaminy. No i niestety nie chodzą do szkoły.
- Zastanawiamy się nad przeniesieniem córki na tryb indywidualny, bo z jednej strony chcemy dopełniać obowiązku szkolnego, ale martwimy się o ich zdrowie, bo wiemy, że ich skutki będą widoczne dopiero za wiele lat.
- Może to prowadzić do raka płuc. Jest to potwierdzone badaniami.
Rodzice nie chcą zamykania szkoły - rozmawiali z dyrekcją placówki, by wspólnie znaleźć dobre rozwiązanie. Nie ukrywają jednak obaw o zdrowie swoich pociech:
- Przy sześciu stopniach na zewnątrz są otwarte okna.
- Cztery tygodnie dziecko ma krwotok z nosa. Nie bardzo wiedzieliśmy z czego. Bóle zatok.
- Zaczęły się pojawiać osłabienia, krwotoki z nosa.
- Tak myślimy: zbyt zawyżone dawki promieniowania.
Niektórzy rodzice sugerują, że wspomniane objawy mogą być powiązane z przekroczonym poziomem radonu. Nie ma jednak badań, które potwierdzałyby takie doniesienia. Prezydent Jeleniej Góry uważa, że same pomiary zostały źle wykonane, wskazując błąd u pracowników szkoły. Jerzy Łużniak powołuje się na interpretacje badań Instytutu Medycyny Pracy:
- Pomiary były realizowane w trybie ciągłym, a więc również po godzinach pracy, kiedy stężenie zwykle jest wyższe ze względu na ograniczoną wentylacje, zamknięte drzwi i okna i gromadzenie się stężenia w
zamkniętych pomieszczeniach.
Sam Instytutu nie chce komentować sprawy. Jeleniogórski urząd na razie nie podejmuje żadnych działań - czeka na kolejne wyniki badań, które mają być przeprowadzone do końca roku szkolnego. Sytuacji nie komentuje również dyrekcja placówki.
Ekspertka mówi wprost: "Jest znaczne ryzyko"
Poznaliśmy opinie naukowca ds. badań radonu. Zuzanna Podgórska, ekspert ds. ochrony radiologicznej mówi wprost - jest duże ryzyko dla zdrowia:
- Na podstawie pomiarów, które zostały wykonane nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że jest bezpiecznie.
- pyt. red. Ale też nie możemy powiedzieć, że jest niebezpiecznie?
- Poziom referencyjny w Polsce to jest 300 Bq na metr sześcienny. Poziomy, które były wykryte w tych badaniach są o rząd wielkości większe, więc jak najbardziej jest tutaj znaczne ryzyko dla zdrowia.
Przy tak dużych stężeniach samo wietrzenie sal nie pomaga. Są potrzebne inne inwestycje w budynkach. Wykonuje się uszczelniania podłóg, pomiary, studnie "antyradonowe" czy tzw. wentylacja spod podłogi.
prw.pl
Podziel się z innymi:
2026-04-01 17:57
Komentarze
› Tydzień dla Ziemi w Muflon...
2026-04-14
komentarze: 0
› Bike Park już otwarty
2026-04-03
komentarze: 0
› Poszukiwany za oszustwo...
2026-04-02
komentarze: 0
› Komunikat w sprawie wys...
2026-04-02
komentarze: 0
› Kolejni poszukiwani zat...
2026-04-03
komentarze: 0









MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol