Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

NO2

4.80

ug/m3

O3

65.10

ug/m3

PM10

7.40

ug/m3

PM2.5

3.90

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2025-09-16 o godzinie 21:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

12.86°C 1018 hPa 67%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- kuban śpi?:
Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
czas 2025.09.15 08:47

- postawić tam sygnalizację:
Utrudnienia na skrzyżowaniu Wolności-Lipowa
czas 2025.09.12 18:27

- Johnydep:
Podsumowanie ligi okręgowej - miejsca 13-16
czas 2025.09.11 20:11

- Iwona:
Rusza remont ul. Mickiewicza
czas 2025.09.08 19:57

- Kocz:
Podsumowanie A klasy - grupa 1
czas 2025.09.06 19:29

Kursy walut (akt. 2025-09-16)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.6034
euro euro 1 EUR 4.2504
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.5486
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.9095
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1748
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Wyjątkowo mało śniegu w Karkonoszach

Tegoroczna zima w Karkonoszach jest wyjątkowo mało śnieżna. Wysoko w górach powinno teraz zalegać mnóstwo śniegu, a są miejsca, gdzie w ogóle go nie ma. W miejscowościach turystycznych biały puch możemy spotkać jedynie na sztucznie naśnieżonych stokach narciarskich.

Na Śnieżce jest około 70 centymetrów śniegu. Tej zimy pokrywa jeszcze nie osiągnęła tam metra grubości, a dokładnie rok temu było aż 156 centymetrów białego puchu. Wszystkiemu winne są temperatury, które w styczniu były o ponad 3 stopnie wyższe, niż zwykle o tej porze roku.

Meteorolog Krzysztof Krakowski z Karkonoskiego Parku Narodowego nie przypomina sobie takiej sytuacji, by w lutym w Karkonoszach było aż tak niewiele śniegu:

- Średnio powyżej górnej granicy lasu jest to 70-80 centymetrów. Normalnie w takich warunkach powinien być ponad metr. Faktycznie w niektórych miejscach jest nawet do 1,5 metra, ale są to miejsca zwyczajowej akumulacji śniegu. W wielu miejscach ciągle wystają borówki, kamienie, kosodrzewina ciągle nie jest przysypana. Praktycznie do wysokości 800-900 metrów nad poziomem morza nie ma go wcale.

Pomimo braku naturalnego śniegu, warunki narciarskie w regionie są naprawdę dobre. Wszystko dzięki niskiej temperaturze, która dała możliwość sztucznego naśnieżania.

Wysokie temperatury i brak śniegu to nie tylko konsekwencje dla właścicieli stoków narciarskich czy dla turystów, ale przede wszystkim dla przyrody. Rośliny zaczynają wegetację, a zwierzęta budzą się z zimowego snu. Choć na górskich szczytach leży jeszcze śnieg, to poniżej górnej granicy lasu widać przyrodę budzącą się do życia.

Zdaniem Artura Pałuckiego, przyrodnika z KPN-u, tam, gdzie nie ma śniegu, praktycznie możemy mówić, że powoli przychodzi wiosna:

- Otaczają nas ptaki, które się odzywają tak, jakby miały sezon godowy, aktywne bardzo są duże drapieżniki. Zmienia nam się fenologia tych gatunków - szybciej przystępują do lęgów, szybciej wyprowadzają młode. Na gatunkach takich jak leszczyny czy nawet na bukach już są pąki i to nawet bardzo duże.
Śnieg to przede wszystkim ogromny magazyn wody dla roślin wysokogórskich. Jego brak oznacza suszę, a roztopów praktycznie nie będzie, tłumaczy Artur Pałucki:

- Wegetacja będzie słabsza, roślinożercy będą mieli mniej pokarmu, w związku z tym będzie gorsza kondycja, mniej młodych - to wpłynie na drapieżniki. Widzimy, że wszystko nam się rozchwiewa, chwieje nam się cały cykl fenologiczny, a to ma konsekwencje i dla roślin, i dla zwierząt, i dla nas - dla ludzi.

Według specjalistów to efekt ocieplenia klimatu, a śnieżne i mroźne zimy to już przeszłość.

prw.pl

Podziel się z innymi:

2025-02-11 18:05

Komentarze

Redakcja JG24.PL nie ponosi odpowiedzialności za komentarze i ich treści. Opinie w nich zawarte nie są opiniami redakcji, tylko osób które je piszą. Jeżeli którykolwiek z komentarzy narusza netykietę lub Twoje dobre imię, zawiadom nas o tym.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść:


Przybornik
Najczęściej czytane

› Pokłócił się z właścicielem,... czas 2025-09-05
komentarze komentarze: 0


› Schronisko Orle bez now... czas 2025-09-02
komentarze komentarze: 2


› Utrudnienia na skrzyżow... czas 2025-09-12
komentarze komentarze: 1


› Inauguracja 67. Wrześni... czas 2025-09-04
komentarze komentarze: 0


› Dodatkowe kursy MZK po ... czas 2025-09-04
komentarze komentarze: 0