Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

O3

PM10

PM2.5

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia o godzinie .

Pogoda w Jeleniej Górze

bezchmurnie

18.04°C 1001 hPa 86%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Do mks:
Zestaw par VII kolejki ligi okręgowej
czas 2023.09.22 01:34

- Pot:
Cement gra dalej
czas 2023.09.21 23:58

- Kibic - Chrobrego N-c do mks:
Zestaw par VII kolejki ligi okręgowej
czas 2023.09.21 22:00

- Kibic:
Apis wygrał w Kowarach
czas 2023.09.21 21:44

- Legia:
Cement gra dalej
czas 2023.09.21 21:20

Kursy walut (akt. 2023-09-21)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 4.3365
euro euro 1 EUR 4.621
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.7809
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.3357
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.189
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Muzeum Karkonoskie - wernisaż wystawy fotografii

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza 7 września o godzinie 17:00 na wernisaż wystawy zbiorowej w ramach XV Spotkań z Fotografią - "Martwa Natura / Natura Fotografii".

Wystawa w przeważającej części odnosi się do zagadnień temporalnych oraz mortualnych, choć nie brak na niej także prac o charakterze formalnym (Agnieszka Stefańska, Anna Toch, Tomasz Warzyński, Elżbieta Waszczuk) lub nawiązujących do XVII-wiecznych kompozycji malarskich (Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba, Marek Liksztet).Do kategorii martwej natury symbolicznej, podejmującej problem Vanitas nawiązują w swych zdjęciach Magdalena Jung, Krzysztof Jurecki, Leszek Nowak, Jan Witkowski i Michał Sowa. Poetyckie, metaforyczne prace prezentują Piotr Chabior, Katarzyna Kalua Kryńska, Mariusz Mykicki (odbitki kontaktowe wykorzystujące pastisz jako środek wyrazu), Marzena Kolarz, Monika Malicka, Grzegorz Popin oraz Anna Wróblewska (fotografia z elementem autoinscenizacji).Prace odnoszące się do tradycji amerykańskiej fotografii bezpośredniej prezentuje Tomasz Mielech, precyzjonizmu - Tadeusz Ferenc, Nowej Topografii - Witold Mikulski, a do fotografii modowej - Anna Jakubowska. Popularna obecnie fotografia wernakularna reprezentowana jest przez prace Magdaleny Hasek oraz Grażyny Marii Klamy. Kilku autorów w niebanalny sposób interpretuje krajobraz, będący dla nich pretekstem do tworzenia estetyzujących, ale niejednoznacznych pod względem przekazu obrazów (Małgorzata Bruj, Dariusz Kozłowski, Ewa Laskowska, Piotr Trzmielewski). Cytatami z fotografii współczesnej jawią się ambrotypie Moniki Cichoszewskiej (nawiązujące do kontrowersyjnego cyklu Body Farm Sally Mann), zaś prace Tadeusza Prociaka czerpią z estetyki paleolitycznego malarstwa naskalnego.

Na wystawie zaprezentowana zostanie duża różnorodność technik fotograficznych, zrealizowanych zarówno za pomocą aparatu (w tym pinhole camera) jak i techniki bezkamerowej. Oprócz dominującej fotografii cyfrowej odnajdziemy tutaj odbitki srebrowo-żelatynowe, heliograwiury, ambrotypie, cyjanotypie, odbitki van Dyke oraz prace zrealizowane z zastosowaniem technik własnych.

Czym są "Spotkania z Fotografią"? Najlepiej przedstawi ich organizator - Pan Tadeusz Piotr Prociak:
"Spotkania z Fotografią to nazwa corocznych plenerów warsztatowych organizowanych przeze mnie od 2008 roku. Początkowo przeznaczone były dla czytelników czasopisma "Fotografia & aparaty cyfrowe", w którym byłem redaktorem prowadzącym kilka działów autorskich. Pomimo wycofania tego tytułu z rynku polskiego w 2012 roku, postarałem się, aby formuła wrześniowych fotograficznych spotkań w Karkonoszach została utrzymana. Przez te kilkanaście lat zmieniła się nieco formuła Spotkań - z warsztatowych (uczestnicy m.in. poznawali i ćwiczyli przy wsparciu Tomasza Mielecha techniki klasyczne: kalitypię, gumę, cyjanotypię, papier solny, albumin, ambrotypię) na seminaryjne, połączone z pokazami autorskimi oraz analizą i oceną fotografii. Jubileuszowym Spotkaniom z Fotografią towarzyszy wystawa w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Fotografia ze swej natury jest "sztuką cmentarną". Z jej specyficznej zdolności rejestracji rzeczywistości wynika fakt, że już w samym momencie jej powstawania dokumentuje ona rzeczywistość minioną. Przemijanie wpisane jest niejako w charakter tego medium, zaś każdy zbiór obrazów fotograficznych, ze swą potencjalną możliwością "konserwacji czasu" oraz naszej pamięci o nim, przypomina (jak zauważyła Susan Sontag) specyficzny «podręczny cmentarz»".

Wystawa prezentowana będzie w Galerii na Górze w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (2 piętro) do 30 września 2023 roku.

Podziel się z innymi:

2023-09-06 17:14

Komentarze

Redakcja JG24.PL nie ponosi odpowiedzialności za komentarze i ich treści. Opinie w nich zawarte nie są opiniami redakcji, tylko osób które je piszą. Jeżeli którykolwiek z komentarzy narusza netykietę lub Twoje dobre imię, zawiadom nas o tym.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść:


Rusztowania i szalunki
Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabele po V ko... czas 2023-09-09
komentarze komentarze: 117


› Wyniki i tabele po IV k... czas 2023-09-02
komentarze komentarze: 127


› Wyniki i tabele po VI k... czas 2023-09-16
komentarze komentarze: 134


› Wyniki i tabele po III ... czas 2023-09-09
komentarze komentarze: 58


› Wyniki i tabela po V ko... czas 2023-09-09
komentarze komentarze: 96