Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

460.00

mg/m3

O3

61.30

ug/m3

PM10

12.80

ug/m3

PM2.5

7.60

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-11-24 o godzinie 13:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

5.22°C 1019 hPa 80%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze
Kursy walut (akt. 2024-11-22)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 4.1752
euro euro 1 EUR 4.343
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.6959
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.224
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1711
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Pogoda w Karkonoszach będzie w najbliższych dniach zmienna. Na grzbiecie Karkonoszy widoczność dobra, zachmurzenie umiarkowane. Szlaki poniżej 1200 m n.p.m. są z reguły już bez pokrywy śnieżnej, ale miejscami występują zlodzone płaty śniegu gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Powyżej 1200 m n.p.m. może zalegać zlodzony śnieg o różnej grubości, do ok. 40 cm. UWAGA ślisko! Wiatr na Śnieżce może osiągać prędkość w porywach do 60 km/h. W weekend możliwe przelotne opady deszczu, wyżej śniegu. Będzie zimno - temperatura na Śnieżce od ok -2 st. C. do +4 st. C w ciągu dnia. Odczuwalna temperatura z racji na wilgotność powietrza i wiejący wiatr będzie niższa.
Warunki do wędrówki po górach wymagają rozwagi i odpowiedniego przygotowania. Na niektórych odcinkach są one trudne, ze względu na zlodzony śnieg (rano) i jego wytapianie w ciągu dnia.

W komunikacie lawinowym GK GOPR pisze: Niskie zagrożenie lawinowe występuje głównie na niektórych bardzo stromych stokach powyżej górnej granicy lasu, oraz w niektórych żlebach kotłów polodowcowych. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy bardzo dużym obciążeniu dodatkowym na niektórych bardzo stromych stokach. Śniegu jest coraz mniej występuje tylko na niektórych stokach w Kotłach polodowcowych / żleby, zagłębienia terenowe/ i stoki o wystawach północnych powyżej górnej granicy lasu.

UWAGA! Apelujemy o stosowanie się do oznaczeń na zamkniętych odcinkach szlaków - są one zamknięte ze względu na Wasze bezpieczeństwo oraz ze względu na okres lęgowy ptaków: cietrzewia oraz sokoła wędrownego*.

Powyżej górnej granicy lasu w warunkach ograniczonej widoczności wędrujemy tylko po szlakach z tyczkami.

Uwaga, w trakcie wichury nie należy planować wycieczek na terenie leśnym ze względu na zagrożenie upadającymi konarami oraz drzewami.
Prosimy o śledzenie alertów pogodowych.

UWAGA! Nadal, ze względu na zagrożenie lawinowe, zaleganie śniegu i zlodzenie zamknięte są dla ruchu turystycznego:

szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki, na odcinku od schroniska Nad Łomniczką do schroniska Dom Śląski;
szlak niebieski tzw. Droga Jubileuszowa na odcinku od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Zakosach do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Czarnym Grzbiecie;
szlak żółty na odcinku przez Biały Jar od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym (Śląską Drogą);
*szlak żółty na odcinku od Mokrego Rozdroża powyżej schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów;
*szlak zielony na odcinku od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem;
szlak czerwony na odcinku od Śnieżnych Kotłów do Obniżenia pod Śmielcem. Obejście zimowe tego odcinka prowadzi trawersem południowego stoku Wlk. Szyszaka, przez teren Rep. Czeskiej. Uwaga obejście zimowe krzyżuje się z czerwonym szlakiem (Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej) ok 300 m od Obniżenia pod Śmielcem. Do szlaku niebieskiego w kierunku Rozdroża pod Wlk. Szyszakiem należy się kierować na zachód, po tyczkach.
szlak zielony na odcinku od górnej stacji wyciągu na Szrenicę nad Kotłem Szrenickim do skrzyżowania z czerwonym szlakiem w rejonie Mokrej Przełęczy.
szlak czerwony na odcinku od skrzyżowania ze szlakiem zielonym poniżej Słonecznika nad Kotłem Wielkiego Stawu oraz Kotłem Małego Stawu (ok 1,4 km) NAWISY! - uwaga obejście jest poprowadzone szlakiem zimowym, które jest oznaczone w terenie tyczkami.

Prognozowane ostrzeżenia meteorologiczne w powiecie karkonoskim można prześledzić na stronach IMGW PIB.
Prosimy o śledzenie alertów pogodowych, które przychodzą na telefony komórkowe!

Prosimy Was o respektowanie zasad przebywania na terenie KPN. Dziękujemy, że zabieracie swoje śmieci z terenu Parku.

Przypominamy turystom wędrującym z psami o obowiązku pobrania w punkcie kasowym darmowej wejściówki dla psa oraz o przestrzeganiu zakazów wędrowania z psem na wybranych szlakach gdzie chronimy spokój karkonoskiej fauny. Psa zawsze prowadzimy na smyczy - zastanówmy się, czy zimowe warunki na grzbiecie są dla psa bezpieczne. Psie informacje znajdziecie TUTAJ

W przygotowaniu do wędrówek górskich może pomóc poniższa lista :) oraz ulotka, którą opracowaliśmy wspólnie z kolegami z KRNAP oraz GK GOPR

Zaplanuj trasę wycieczki.
Sprawdź prognozę pogody!
Pamiętaj o odpowiednim obuwiu i ubiorze, kurtce chroniącej przed wiatrem i opadami, rękawiczkach i czapce. Zabierz kije trekingowe i raczki.
Zabierz ze sobą ciepły napój, prowiant dający energię.
Naładuj telefon, zabierz power bank, do plecaka spakuj czołówkę (sprawdź czy działa!).
Planuj wycieczki uwzględniając doświadczenie w wędrowaniu po górach. Zawsze miej w plecaku papierową mapę - ona się nie rozładuje!
Pamiętaj o zasadzie, że w warunkach gęstej mgły i ograniczonej widoczności o przebiegu szlaku informują tyczki.
W przypadku silnego wiatru unikaj przebywania na terenie leśnym ze względu na zagrożenie łamiącymi sie konarami drzew, gałęziami lub drzewami.
W przypadku załamania pogody, próbuj znaleźć bezpieczne schronienie np. w schronisku.
W góry nie wychodź bez aplikacji RATUNEK na telefonie i bez sprawdzenia pogody na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR
Jeśli wybieracie się szlakami na czeską stronę, warto zainstalować w telefonie aplikację Zachranka odpowiednik polskiej aplikacji Ratunek. Instrukcja używania "Zachranki" jest na https://www.youtube.com/watch?v=QJRK8Y8-JjE. Warto pamiętać również, że akcje ratunkowe po stronie czeskiej są płatne i kupić przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie.
Na terenie KPN wędrujemy tylko od świtu do zmierzchu - zwierzęta Karkonoszy dziękują Wam za poszanowanie tej zasady i umożliwienie im spokojnego nocnego życia. Dni są już dłuższe, ale na szlak należy wyruszyć odpowiednio wcześnie i zaplanować trasę tak, aby dotrzeć w doliny lub do schroniska o odpowiedniej porze - zmierzcha ok. 20.00

Podziel się z innymi:

2023-04-28 17:58

Przybornik
Najczęściej czytane

› Zestaw par 14. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 50


› Wyniki i tabele po zale... czas 2024-11-16
komentarze komentarze: 44


› Zestaw par 13. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 16


› Zestaw par 16. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 18


› Zestaw par 13. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 8