Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

540.32

mg/m3

O3

31.91

ug/m3

PM10

35.12

ug/m3

PM2.5

31.08

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-04-25 o godzinie 00:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

1.32°C 1007 hPa 89%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Do HAHA:
Karkonosze w finale
czas 2024.04.24 23:51

- Mutant:
Zestaw par 21. kolejki A klasy
czas 2024.04.24 22:04

- ksk:
Karkonosze w finale
czas 2024.04.24 22:00

- HAHA:
Karkonosze w finale
czas 2024.04.24 21:55

- KSK:
Karkonosze w finale
czas 2024.04.24 21:50

Kursy walut (akt. 2024-04-24)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 4.0417
euro euro 1 EUR 4.3177
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.4202
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.022
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.171
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Trudne warunki na szlakach

W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Pogoda w Karkonoszach jest dynamiczna. Na grzbiecie Karkonoszy widoczność ograniczona, mgła. Szlaki są zlodzone, wiatr silny na Śnieżce może osiągać prędkość ok 140 km/h. Po ostatnich opadach na wierzchowinie przyrost pokrywy śnieżnej ok. 20 cm. W piątek opady deszczu i krupy śnieżnej, a w sobotę i niedzielę ponownie opady śniegu. Na zlodzonej powierzchni zalega przewiany śnieg, który może tworzyć zaspy. Średnia grubość pokrywy śnieżnej w Karkonoszach to ok 1 m. przy czym w obniżeniach terenowych i kotłach polodowcowych jest ona znacznie większa. Temperatura od ok -2 st. C. do +4 st. C w ciągu dnia. Odczuwalna temperatura z racji na wilgotność powietrza i wiejący wiatr będzie niższa.
Warunki do wędrówki po górach są trudne, szlaki są śliskie, na niektórych odcinkach z racji na zalegający śnieg mogą wymagać torowania. Apelujemy o przemyślane decyzje co do wędrówek w górach!
W obecnie panujących warunkach wycieczki wymagają odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i doświadczenia w poruszaniu się w warunkach zimowych.
W komunikacie lawinowym GK GOPR pisze: W ciągu dwóch ostatnich dni spadło do 20cm śniegu. Śnieg w połączeniu z silnym wiatrem jest przenoszony i odkładany po stronach zawietrznych, w wyniku czego tworzą się zwarte deski grubości 20-40cm. Zagrożenie lawinowe występuje głównie w żlebach kotłów polodowcowych, niszach terenowych, pod przełamaniami terenu oraz na stromych stokach powyżej górnej granicy lasu. W wielu miejscach, skąd śnieg jest wywiany, występuje skorupa lodowa. W dolnych warstwach pokrywy zalega miękki, wilgotny śnieg po ostatnim ociepleniu.

UWAGA! Apelujemy o stosowanie się do oznaczeń na zamkniętych odcinkach szlaków - są one zamknięte ze względu na Wasze bezpieczeństwo.

Powyżej górnej granicy lasu w warunkach ograniczonej widoczności i znacznej pokrywy śniegu wędrujemy tylko po szlakach z tyczkami.
Nie zalecamy wędrówek na grzbiet Karkonoszy w trakcie silnego wiatru.
Uwaga, w trakcie wichury nie należy planować wycieczek na terenie leśnym ze względu na zagrożenie upadającymi konarami oraz drzewami.
Prosimy o śledzenie alertów pogodowych.

Narciarzom skitourowym przypominamy o zasadach poruszania się na nartach i możliwości przemieszczania się wzdłuż szlaków w odległości ok 5 m od jego osi, tak aby przejście lub przejazd narciarza nie kolidował z ruchem turystów pieszych. Turysta pieszy na szlakach, które są jednocześnie narciarskie i piesze ma pierwszeństwo. Prosimy o zachowania ostrożności przy zjazdach, rekomendujemy zjazd dostępnymi nartostradami w kompleksie Karpacz Ski Areny lub Ski Areny Szrenica.

Turystom pieszym przypominamy, że na szlakach turystycznych w górach nie korzystamy z jabłuszek i innych sanko-podobnych urządzeń. Na sanki idziemy na przeznaczoną do tego celu górkę - dbamy tym samym o bezpieczeństwo swoje jak i innych turystów.

UWAGA! Ze względu na trudne warunki zimowe oraz zagrożenie lawinowe, zamknięte są dla ruchu turystycznego:

szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki, na odcinku od schroniska Nad Łomniczką do schroniska Dom Śląski;
szlak niebieski tzw. Droga Jubileuszowa na odcinku od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Zakosach do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Czarnym Grzbiecie;
szlak żółty na odcinku przez Biały Jar od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym (Śląską Drogą);
szlak niebieski na odcinku przez Kocioł Małego Stawu od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia;
szlak żółty na odcinku od Mokrego Rozdroża powyżej schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów;
szlak zielony na odcinku od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem;
szlak czerwony na odcinku od Śnieżnych Kotłów do Obniżenia pod Śmielcem. Obejście zimowe tego odcinka prowadzi trawersem południowego stoku Wlk. Szyszaka, przez teren Rep. Czeskiej. Uwaga obejście zimowe krzyżuje się z czerwonym szlakiem (Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej) ok 300 m od Obniżenia pod Śmielcem. Do szlaku niebieskiego w kierunku Rozdroża pod Wlk. Szyszakiem należy się kierować na zachód, po tyczkach.
szlak zielony na odcinku od górnej stacji wyciągu na Szrenicę nad Kotłem Szrenickim do skrzyżowania z czerwonym szlakiem w rejonie Mokrej Przełęczy.
szlak czerwony na odcinku od skrzyżowania ze szlakiem zielonym poniżej Słonecznika nad Kotłem Wielkiego Stawu oraz Kotłem Małego Stawu (ok 1,4 km) - uwaga obejście jest poprowadzone szlakiem zimowym, które jest oznaczone w terenie tyczkami.

Uwaga! Otwarty jest zimowy wariant szlaku nad Białym Jarem prowadzący od Kaczych Dołków (szlak czarny) do szlaku niebieskiego powyżej schroniska Strzecha Akademicka. Szlak jest dedykowany przede wszystkim dla narciarzy skitourowych oraz osób wędrujących na rakietach śnieżnych. Ze względu na bezpieczeństwo, turyści piesi wędrują szlakiem niebieskim do głównego grzbietu i skrzyżowania ze szlakiem czerwonym.

Przypominamy o odpowiednim ubiorze i przygotowaniu do wędrówki w warunkach zimowych - zabieramy na szlak raczki, kije, ciepłe rękawiczki i czapkę oraz zakładamy odzież termiczną i kurtkę chroniącą przed niską temperaturą oraz wiatrem. Pamiętamy też o naładowanym telefonie, mapie oraz prowiancie, w tym ciepłym napoju w termosie.
Dni są już dłuższe, ale na szlak należy wyruszyć odpowiednio wcześnie i zaplanować trasę tak, aby dotrzeć w doliny lub do schroniska o odpowiedniej porze - zmierzcha ok. 18.15.

Prognozowane ostrzeżenia meteorologiczne w powiecie karkonoskim można prześledzić na stronach IMGW PIB.
Prosimy o śledzenie alertów pogodowych, które przychodzą na telefony komórkowe!

Prosimy Was o respektowanie zasad przebywania na terenie KPN. Dziękujemy, że zabieracie swoje śmieci z terenu Parku.

Przypominamy turystom wędrującym z psami o obowiązku pobrania w punkcie kasowym darmowej wejściówki dla psa oraz o przestrzeganiu zakazów wędrowania z psem na wybranych szlakach gdzie chronimy spokój karkonoskiej fauny. Psa zawsze prowadzimy na smyczy - zastanówmy się, czy zimowe warunki na grzbiecie są dla psa bezpieczne. Psie informacje znajdziecie TUTAJ

W przygotowaniu do wędrówek górskich może pomóc poniższa lista :) oraz ulotka, którą opracowaliśmy wspólnie z kolegami z KRNAP oraz GK GOPR

Zaplanuj trasę wycieczki.
Sprawdź prognozę pogody!
Pamiętaj o odpowiednim obuwiu i ubiorze, kurtce chroniącej przed wiatrem i opadami, rękawiczkach i czapce. Zabierz kije trekingowe i raczki.
Zabierz ze sobą ciepły napój, prowiant dający energię.
Naładuj telefon, zabierz power bank, do plecaka spakuj czołówkę (sprawdź czy działa!).
Planuj wycieczki uwzględniając doświadczenie w wędrowaniu po górach. Zawsze miej w plecaku papierową mapę - ona się nie rozładuje!
Pamiętaj o zasadzie, że w warunkach gęstej mgły i ograniczonej widoczności o przebiegu szlaku informują tyczki.
W przypadku silnego wiatru unikaj przebywania na terenie leśnym ze względu na zagrożenie łamiącymi sie konarami drzew, gałęziami lub drzewami.
W przypadku załamania pogody, próbuj znaleźć bezpieczne schronienie np. w schronisku.
W góry nie wychodź bez aplikacji RATUNEK na telefonie i bez sprawdzenia pogody na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR
Jeśli wybieracie się szlakami na czeską stronę, warto zainstalować w telefonie aplikację Zachranka odpowiednik polskiej aplikacji Ratunek. Instrukcja używania "Zachranki" jest na https://www.youtube.com/watch?v=QJRK8Y8-JjE. Warto pamiętać również, że akcje ratunkowe po stronie czeskiej są płatne i kupić przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie.
Na terenie KPN wędrujemy tylko od świtu do zmierzchu - zwierzęta Karkonoszy dziękują Wam za poszanowanie tej zasady i umożliwienie im spokojnego nocnego życia.

kpnmab.pl

Podziel się z innymi:

2023-03-13 17:43

Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabele po 19. ... czas 2024-04-06
komentarze komentarze: 124


› Zestaw par 18. kolejki ... czas 2024-04-02
komentarze komentarze: 22


› Zestaw par 19. kolejki ... czas 2024-04-08
komentarze komentarze: 24


› Zestaw par 19. kolejki ... czas 2024-04-02
komentarze komentarze: 17


› Wyniki i tabele po 19. ... czas 2024-04-12
komentarze komentarze: 192