NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie małe
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Różne:
- Całodobowa opieka osób starszych z zamie... (2026.03.20)
Sprzedam:
- Pierogi recznie lepione (2026.03.17)
Sprzedam:
- Planowanie imprez (2026.03.16)
Kupię:
- Kupię ANTYKI i Kolekcje - SKUP ANTYKÓW i... (2026.03.13)
Dam pracę:
- Sortownia jajek - wysoka stawka n... (2026.03.11)
Kupię:
- SKUP Antyków JELENIA GÓRA i okolice DOJADĘ! (2026.03.11)
Różne:
- Naprawa przedsionki camping szycie pa... (2026.03.07)
Dam pracę:
- Kierownik/Kierowniczka Zmiany Służby ... (2026.03.06)
Dam pracę:
- Pracownik/Pracownica Recepcji Hotelowej (2026.03.06)
Sprzedam:
- sprzedam rower Victoria koła 28” (2026.03.06)
- Miłków:
› Znęcał się nad matką - ma zakaz zbliżania się i kont...
2026.03.21 16:53
- do wyzej:
› Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
2026.03.18 14:56
- Kibic:
› Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
2026.03.15 10:16
- Ttttttttt:
› Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
2026.03.14 12:56
- ksk:
› Rząd blokuje przedłużenie drogi ekspresowej S5 do Cz...
2026.03.10 22:19
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.7032 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2768 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6969 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9557 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1745 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Apelujemy do pieszych i kierujących o ostrożność na drodze i dbanie o wzajemne bezpieczeństwo!
Jeleniogórscy policjanci apelują do kierujących, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. W przypadku zdarzenia drogowego pieszy nie ma szans w starciu z pojazdem. Aby nie dochodziło do wypadków i kolizji z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, prócz znajomości podstawowych przepisów prawa, niezbędne jest wzajemna dbałość o własne bezpieczeństwo.Przypominamy, że piesi uczestnicząc w zdarzeniu drogowym pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Nie mogą liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy strefy kontrolowanego zgniotu. Piesi są całkowicie "odsłonięci" i w konsekwencji narażeni na poważne obrażenia ciała. W przypadku zderzenia z samochodem, który porusza się z prędkością 50 km/h, pieszy ma już tylko 50% szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spada praktycznie do zera. Strach, panika, zniszczenie, ból, niestety w skrajnych przypadkach śmierć. Takie są skutki kolizji i wypadków z udziałem osób pieszych. Bardzo często, aby uniknąć tragedii na drodze, oprócz znajomości obowiązujących przepisów wystarczy odrobina wyobraźni i wzajemnego zrozumienia. Pieszy w zderzeniu z masą pojazdu nie ma żadnych szans. Nie rzadko, również kierowcy ryzykują własnym życiem, gwałtownie usiłując uniknąć zderzenia.
Kierowco, pieszy - dbajcie wzajemnie o własne bezpieczeństwo!
Kierowcy noga z gazu! Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Kierowco zwolnij gdy tylko zobaczysz znak informujący o pasach. Każde 10 kilometrów więcej na liczniku, o kilka sekund zmniejsza czas reakcji na drodze.
W świetlne obowiązujących przepisów kierujący zbliżając się do pasów ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, jak i wchodzącemu na nie.
Kierujący powinien również zadbać o stan techniczny swojego samochodu. Sprawne hamulce i oświetlenie to podstawa.
Pieszy na przejściu dla pieszych, a także zbliżając się do niego ma pierwszeństwo. Pamiętać musi jednak o zasadzie ograniczonego zaufania. Pierwszeństwo, nie zwalnia z obowiązku rozejrzenia się i kontrolowania sytuacji na drodze. Podczas przechodzenia przez pasy, w świetlne nowych przepisów nie wolno pieszemu korzystać z telefonu komórkowego. Powinien obserwować, co dzieje się wokół niego.
Pieszy musi także wiedzieć o tym, że na przykład, w bardzo słoneczny dzień, promienie słońca mogą oślepić kierującego, który po prostu nie zauważy pieszego. Inna sytuacja, gdy pada deszcz lub śnieg i jest ciemno, kierowcy również bardzo ciężko jest zauważyć pieszego. Tym bardziej, kiedy ubrany jest na ciemno i nie korzysta z odblasków.
Pamiętajmy, że nawet najmniejszy element odblaskowy zwiększa bezpieczeństwo pieszego na drodze i daje kierowcy cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, bardzo często ratującej życie czy zdrowie.
Podziel się z innymi:
2022-12-07 12:10
› Znęcał się nad matką - ma z...
2026-03-17
komentarze: 1
› Poszukiwany listem gończym...
2026-03-12
komentarze: 0
› Zlekceważył zakazy sądo...
2026-03-05
komentarze: 1
› Groził, zastraszał i ok...
2026-03-16
komentarze: 0
› Nerwowe zachowanie zwrócił...
2026-03-10
komentarze: 0








MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol