NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie małe
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- Mechanik Samochodowy (2026.06.19)
Sprzedam:
- Szafka biały lakier z dodatkiem szarego (2026.06.18)
Różne:
- Zakupy na telefon (2026.06.17)
Dam pracę:
- Dam prace pomoc w pracach ogród/budowa795 (2026.06.16)
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
- sebajg:
› Burze z gradem nad Jelenią Górą. IMGW ostrzega - ale...
2026.06.22 23:34
- bartekjg:
› Karkonoskie spotkania krajoznawczo-historyczne już 2...
2026.06.22 23:01
- Klejnot:
› Burze z gradem nad Jelenią Górą. IMGW ostrzega - ale...
2026.06.22 22:58
- Zdrajca:
› Burze z gradem nad Jelenią Górą. IMGW ostrzega - ale...
2026.06.22 22:16
- Auauaua:
› Wyniki i tabela po 26. kolejce Klasa B / Grupa 2
2026.06.22 22:15
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.7282 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2693 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6145 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9234 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1764 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Muzeum Karkonoskie - wernisaż
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza 16 września o godzinie 12:00 na wernisaż konkursowej wystawy XXII Biennale Fotografii Górskiej oraz wystaw towarzyszących.Biennale fotografii Górskiej jest to najstarszy w Polsce konkurs fotograficzny o tematyce górskiej. Konkurs organizowany jest przez Jeleniogórskie Centrum Kultury od 1980 roku. Adresowany jest do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Konkurs skierowany jest zarówno do artystów fotografików, jak i do amatorów fotografii.
Jury XXII Konkursu Biennale Fotografii Górskiej po obejrzeniu 441 prac 62 autorów postanowiło zakwalifikować do wystawy 168 prac 59 autorów. Podczas wernisażu nastąpi wręczenie nagród laureatom.
Oprócz wystawy konkursowej 16 września w Muzeum Karkonoskim zostaną zaprezentowane wystaway towarzyszące:
Wanda Rutkiewicz - Fotografie.
To zestaw autorskich fotografii Wandy Rutkiewicz, jednej z najbardziej znanych himalaistek świata. która jako pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2. Była też pierwszą Polką, która stanęła na najwyższym szczycie Ziemi.
Wanda Rutkiewicz była autorką książek, filmów dokumentnych i fotografii z wypraw w góry.
Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę.
Zaginęła w 1992 roku na stoku Kanczadzongi podczas wyprawy i w trzydziestą rocznice tego zdarzenia Sejm RP ogłosił rok 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz.
Na wystawie możemy zobaczyć m.in. "Dach Świata" - jak nazywany jest często Mount Everest - na który Wanda Rutkiewicz weszła 16 października 1978 roku, tego samego dnia którego polski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Dokonała tego jako pierwsza Europejka w historii. Będą też fotografie, na których zobaczyć można m.in. szczyty K2, Kanczendzonge i Annapurnę - jedne z najtrudniejszych do zdobycia szczytów, o bardzo dużej liczbie ofiar śmiertelnych. Wanda Rutkiewicz pokonała Annapurnę 22 października 1991 roku, wchodząc samotnie, południową ścianą. Pół roku później, 13 maja 1992 roku, zaginęła na stokach Kanczendzongi, na wysokości 8250 metrów, ponad 300 metrów od wierzchołka.
Właścicielem kolekcji i kuratorem tej wystawy fotografii Wandy Rutkiewicz jest Jan Bortkiewicz
Poplenerowa wystawa "Atelier Pod Śnieżką"
Fotografie, które powstały podczas tegorocznego pleneru w Domu Śląskim Atelier pod Śnieżką
U podnóża Śnieżki, na wysokości ok. 1400 m n.p.m., w okolicy obecnego schroniska "Dom Ślaski" i przy nieistniejącym już schronisku Obří bouda (dawniej Riesenbaude) istniały dwa atelier fotograficzne należące do Adolfa Hartmanna i Fritza Goebla. Pierwsze atelier założył Adolf Hartmann w latach 90. XIX wieku i bez względu na pogodę fotografował w nim turystów na tle Śnieżki namalowanej na płótnie. Na początku XX wieku drugie atelier tuż obok otworzył Fritz Goebel, który z kolei fotografował turystów najczęściej na tle prawdziwej Śnieżki. Oba atelier działały do lat 40. XX wieku.
Fotografie turystów na tle Śnieżki wykonali po ponad osiemdziesięciu latach po zakończeniu funkcjonowania dawnych atelier, dokładnie w ich miejscu, zawodowi fotografowie z Polski i z Czech w ramach pleneru "Atelier pod Śnieżką" organizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Powstało ponad dwieście fotografii, na których utrwalono kilkaset osób - współczesnych wędrowców w Karkonoszach.
Informacja prasowa
Podziel się z innymi:
2022-09-12 18:48
› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ...
2026-06-18
komentarze: 10
› Słowa, które ranią. Międzyna...
2026-06-19
komentarze: 7
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 5
› Szklarska Poręba: dotacje...
2026-06-15
komentarze: 9
› Wyniki i tabela po 30. ...
2026-06-13
komentarze: 18







MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol