Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

489.00

mg/m3

O3

55.40

ug/m3

PM10

16.80

ug/m3

PM2.5

14.40

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-11-25 o godzinie 23:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie małe

5.84°C 1014 hPa 92%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Xyz:
Nie zagrali w Kościelniku
czas 2024.11.25 22:27

- lzs:
Łomnica górą, ale szacunek dla Gryfa za walkę
czas 2024.11.25 22:26

- do listek lipy:
Błyskawica pokonała Łużyce
czas 2024.11.25 21:48

- Do nazario:
Błyskawica pokonała Łużyce
czas 2024.11.25 20:59

- Kibic:
Łomnica górą, ale szacunek dla Gryfa za walkę
czas 2024.11.25 20:47

Kursy walut (akt. 2024-11-25)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 4.1297
euro euro 1 EUR 4.3319
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.6457
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.1929
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.171
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

1206 maluszków powitano na świecie w WCSKJ w 2021 roku

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej podsumowuje miniony rok z radością - a to wszystko za sprawą 1206 dzieci, które przyszły na świat w placówce w 2021 roku. Co ciekawe, na jeleniogórskiej porodówce powitano także 19 par bliźniąt. Podobnie jak rok wcześniej, statystyka nieco bardziej sprzyjała chłopcom, których urodziło się o 18 więcej, niż dziewczynek. Zebrane dane potwierdzają, że przyszłe Mamy z Jeleniej Góry i okolic od lat chętnie wybierają Oddział Położniczo-Ginekologiczny WCSKJ na miejsce porodu.
W 2021 roku w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej urodziło się 1206 dzieci. Na świecie powitano nieco więcej chłopców - było ich 612. Z kolei dziewczynek 594. Najwięcej maluszków, bo aż 113, przyszło na świat we wrześniu. To właśnie w tym miesiącu, zarówno w Polsce, jak i na świecie, rodzi się najwięcej dzieci. Zdaniem specjalistów, na przełomie grudnia i stycznia, czyli w okresie świąteczno-noworocznym pary szczególnie zbliżają się do siebie. Owoce ich miłości przychodzą na świat 9 miesięcy później, właśnie we wrześniu. Dane z jeleniogórskiej porodówki mogą być tego potwierdzeniem. Z kolei najmniej dzieci, bo 81, urodziło się w kwietniu minionego roku

- Rok 2021 przyniósł nam 1206 powodów do radości i dumy. Każde dziecko urodzone w naszym szpitalu to dla personelu ogromna satysfakcja oraz chwile spełnienia. Dziękujemy wszystkim Mamom, które nam zaufały. Dokładamy wszelkich starań, aby Pacjentki mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas porodu oraz pierwszych dni życia ich dziecka. Staramy się także, aby pobyt w szpitalu dla Pacjentek był jak najmniej stresujący. Z tego też powodu chcieliśmy, aby jak najszybciej powróciła możliwość porodów rodzinnych po przerwie spowodowanej pandemią. Od lutego 2021 roku porody z osobą towarzyszącą są cały czas możliwe - mówi Nikolaj Lambrinow, Dyrektor WCSKJ i dodaje: - Dbałość o najwyższą jakość opieki okołoporodowej, świadczenie profesjonalnej opieki medycznej i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, to dla nas kwestie priorytetowe. W WCSKJ funkcjonuje profesjonalny Oddział Położniczo-Ginekologiczny oraz Neonatologiczny, którego wykwalifikowany personel sprawuje specjalistyczną opiekę nad noworodkami.

Na jeleniogórskiej porodówce szczęśliwie rozwiązano także 19 ciąż bliźniaczych. W ramach 1206 urodzeń, należy wskazać także 2 urodzenia w warunkach domowych. Młode Mamy wraz z maluszkami trafiły później do szpitala, dlatego i te urodzenia ujęto w podsumowaniu. W minionym 2021 roku urodziło się o 20 dzieci więcej niż w 2020 roku, kiedy to na świat przyszło 1186 dzieci. To potwierdza zaufanie Rodziców i przyszłych Mam, jakim darzą personel Oddziału Położniczo-Ginekologicznego placówki. Choć ostatnie dwa lata były szczególne ze względu na trwającą pandemię, to w WCSKJ zrobiono wszystko, aby zapewnić Mamom właściwy komfort i najwyższe bezpieczeństwo.

Antoni i Lena królują w Jeleniej Górze

Według danych z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, w ubiegłym roku wśród najczęściej wybieranych imion dla chłopców znalazły się: Antoni, które nadano 31 razy, Franciszek (27), a także Jakub i Ignacy, których było niewiele mniej. Popularny był także Jan (20), Tymon (19) oraz pokrewny Tymoteusz (15). Z kolei rodzice dziewczynek w 2021 najchętniej wybierali imię Lena, które nadano aż 29 razy. Drugie miejsce zajęły ex aequo Zuzanna, Maja i Julia, które nosi po 25 dziewczynek. Wśród innych imion pojawiło się także 12 Zofii, 6 dziewczynek nosi imię Mia i tyleż jest Fabianów. W Jeleniej Górze nie zabrakło również oryginalnych i wyjątkowych imion, wśród których wyróżnić można takie jak: Afina, Ariel, Artem i Asher, ale także Cayden, Charlie, Henoch, James, Kaspain, Kirill, Lew, Lucjusz, Lukrecja, Melisa, Nazar, Roch, Ruben, Serhii, czy Tytus.

Profesjonalna opieka medyczna nad Mamą i noworodkiem

Przyszłe Mamy od lat chętnie wybierają Oddział Położniczo-Ginekologiczny Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, ceniąc profesjonalną opiekę medyczną, komfort i wsparcie w opiece nad dzieckiem podczas pierwszych chwil życia. Ponadto bardzo istotna jest także działalność Oddziału Neonatologicznego. Na bloku porodowym cała uwaga personelu skupiona jest na potrzebach Przyszłej Mamy i jej dziecka. Pacjentki mogą korzystać z naturalnych metod łagodzenia bólu. Kluczowym elementem dla Mamy i noworodka jest także kontakt "skóra do skóry" tuż po porodzie. Doświadczony personel przez całą dobę udziela młodym Mamom wsparcia, dba o to, aby noworodek jak najwięcej czasu przebywał z Mamą (system "rooming-in") oraz pomaga w rozpoczęciu opieki nad maluszkiem. Wykwalifikowany personel składający się z lekarzy, położnych i pielęgniarek otacza Pacjentki i ich dzieci najwyższą troską już od pierwszych chwil w szpitalu, tworząc wyjątkową i przyjazną atmosferę. Szpital jest także stale zaangażowany w propagowanie prawidłowego karmienia piersią.
Oddział Położniczo-Ginekologiczny jest oddziałem o II stopniu referencyjności, przystosowanym do opieki nad kobietami w zagrożonej ciąży. Placówka przygotowana jest także do specjalistycznej opieki nad nowo narodzonymi dziećmi i wcześniakami na Oddziale Neonatologicznym, który posiada III, najwyższy stopień referencyjności. Nowoczesne i specjalistyczne wyposażenie oddziałów pozwala na kompleksową opiekę medyczną dla wszystkich rodzajów ciąż.

Opieka przez wszystkie lata dzieciństwa

W WCSKJ funkcjonuje Oddział Pediatryczny, który otacza profesjonalną i troskliwą opieką małych Pacjentów od 1. miesiąca do 18. roku życia. Tym samym w jeleniogórskiej placówce zapewniona jest stała opieka medyczna dla dzieci wymagających leczenia - od momentu urodzenia, przez wszystkie lata dzieciństwa. Oddział ten charakteryzuje się dużą aktywnością, a personel robi wszystko, co w jego mocy, aby pobyt w szpitalu dla małych Pacjentów był jak najmniej stresujący. Przy oddziale działa bowiem Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom, które dzięki swojemu ogromnemu zaangażowaniu wspiera działalność i funkcjonowanie oddziału oraz organizuje różnorodne akcje dla małych Pacjentów, takie jak Dzień Dziecka czy odwiedziny Św. Mikołaja. W ostatnią sobotę, z okazji finału WOŚP, dzieci odwiedzili alpiniści, którzy w przebraniach superbohaterów zjechali na linach z dachu szpitala i myjąc okna oddziału, przesyłali dzieciom moc pozdrowień i uśmiechów. Wydarzenie to odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji "Alpiniści dla WOŚP". Tego samego dnia mali Pacjenci otrzymali miłe upominki - pluszowe misie od jednego ze sponsorów stowarzyszenia.

Informacja prasowa

Podziel się z innymi:

2022-02-08 17:31

Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabele po zale... czas 2024-11-16
komentarze komentarze: 44


› Zestaw par 14. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 50


› Zestaw par 13. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 16


› Zestaw par 16. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 18


› Zestaw par 13. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 8