Startuj z JG24.pl  
Praca Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

PM2.5

11.92

ug/m3

PM10

14.6

ug/m3

O3

47.95

ug/m3

C6H6

0.49

ug/m3

CO

342.72

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 20-09-2021 o godzinie 12:20.
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Kibic:
Wyniki i tabele po V i IV kolejce B-klasy
czas 2021.09.20 12:04

- kibic:
Wyniki i tabele po V i IV kolejce B-klasy
czas 2021.09.20 11:58

- Lzs:
Zestaw par VII kolejki ligi okręgowej
czas 2021.09.20 11:26

- Ciekawy:
Zestaw par VII kolejki ligi okręgowej
czas 2021.09.20 11:23

- Ścinawa:
Wyniki i tabela po VI kolejce IV ligi dolnośląskiej...
czas 2021.09.20 11:15

Kursy walut
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.8882
euro euro 1 EUR 4.5789
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.1929
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.3633
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.181
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Spotkanie robocze w sprawie ratownictwa w regionie jeleniogórskim

Wczoraj w siedzibie Starostwa Karkonoskiego w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie robocze, zorganizowane z inicjatywy senatora Krzysztofa Mroza oraz Starosty Karkonoskiego Krzysztofa Wiśniewskiego, poświęcone ratownictwu medycznemu w subregionie jeleniogórskim. W spotkaniu udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele policji i straży pożarnej, GOPR-u, szpitala, pogotowia ratunkowego, Karkonoskiego Parku Narodowego oraz przedstawiciel strony czeskiej. Gościem spotkania był minister zdrowia Adam Niedzielski wraz ze swoim zastępcą oraz wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma.
W dyskusji poruszono dwa tematy. Pierwszym była konieczność utworzenia w Jeleniej Górze bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Senator Krzysztof Mróz mówił o specyfice regionu i trudnościach komunikacyjnych. Zwracał uwagę na raport NIK z marca tego roku, w którym region jeleniogórski i część legnickiego stanowi białą plamę na mapie podstawowego zasięgu dotarcia helikopterów ratunkowych. Poruszył także temat zwiększonego ruch na drogach dojazdowych do Kotliny Jeleniogórskiej oraz perspektywę oddania do użytku w najbliższych latach drogi ekspresowej S3. Dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej Zbigniew Markiewicz, jako czynnik sprzyjający ewentualnemu utworzeniu bazy w Jeleniej Górze podał fakt, że jeleniogórski szpital posiada lądowisko dla helikopterów z oświetleniem i systemem nawigacyjnym. Szpital dysponuje także pełną bazę diagnostyczną i wymaganymi oddziałami szpitalnymi. Naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR Sławomir Czubak zwrócił uwagę, że śmigłowiec z wrocławskiej bazy LPR, który obecnie obsługuje region jeleniogórski nie jest w pełni przystosowany do akcji ratunkowych w obszarach górskich. Zastępca dyrektora KPN Przemysław Tołoknow przedstawił statystyki dotyczące ogromnych potoków turystów, które odwiedzają nasz region oraz trudności w prowadzeniu akcji ratunkowych na terenie parku z uwagi na ograniczoną sieć dróg, które, szczególnie w okresie zimowym, są w większości niedostępne dla pojazdów kołowych. W imieniu samorządowców Kotliny Jeleniogórskiej głos zabrał Starosta Karkonoski Krzysztof Wiśniewski, który podkreślił, że utworzenie bazy LPR jest wspólnym postulatem wszystkich włodarzy gmin powiatu.

Zgodnie z przedstawionymi przez ministra Adama Niedzielskiego informacjami powstanie bazy LPR to koszt ok. 20 mln złotych a na jej coroczne utrzymanie wymagana jest kwota ok. 6 mln zł. Każda z baz wymaga śmigłowca, którego wartość waha się między 50 a 70 mln zł. Minister zadeklarował, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszona strategia rozwoju Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w którą, jako jedna z białych plam na mapie zasięgu LPR, zostanie wpisany region jeleniogórski. Zwrócił jednak uwagę, że w skali kraju jest kilka regionów, które mają wydłużony czas zasięgu operacyjnego baz LPR i musi zostać stworzona hierarchia potrzeb uwzględniająca lokalną specyfikę każdego z tych przypadków.

Kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania była kwestia braku dwustronnej umowy polsko-czeskiej o ratownictwie. Brak takiego porozumienia prowadzi do kuriozalnych sytuacji, gdzie chorzy na granicy muszą być przenoszeni z karetki czeskiej do polskiej. Utrudnione są także akcje gaśnicze w górach. W tej sprawie głos zabrali przedstawiciele EUWT NOVUM, zarówno ze strony polskiej i czeskiej oraz dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze Mariusz Gierus, którzy zgodnie podkreślali konieczność zawarcia porozumienia i jego znaczenie dla regionów transgranicznych. Minister Adam Niedzielski zadeklarował, że po niedawnym podpisaniu umowy polsko-niemieckiej, zawieranej z poszczególnymi niemieckimi landami, polsko-czeska umowa powinna zostać podpisana do końca roku. Obecnie proces jest zawieszony między innymi z powodu wyborów parlamentarnych w Czechach, które odbędą się w październiku. "Niewytłumaczalna jest dla mnie sytuacja, że pomimo wejścia Polski do Unii Europejskiej już ponad 17 lat temu nadal nie mamy umowy z Czechami w tym zakresie. Kilka tygodni wcześniej poruszyłem ten temat na spotkaniu Senackiej Grupy Polsko-Czeskiej w obecności ambasadora naszych sąsiadów. Dlatego bardzo cieszę się z dzisiejszej deklaracji Pana ministra, że dołoży wszelkich starań, aby taka umowa została podpisana do końca bieżącego roku." - powiedział senator Krzysztof Mróz.

Podziel się z innymi:

| |

2021-09-10 20:06

Komentarze

Redakcja JG24.PL nie ponosi odpowiedzialności za komentarze i ich treści. Opinie w nich zawarte nie są opiniami redakcji, tylko osób które je piszą. Jeżeli którykolwiek z komentarzy narusza netykietę lub Twoje dobre imię, zawiadom nas o tym.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść:


Rusztowania i szalunki
Przybornik
Najczęściej czytane

› Zestaw par III rundy Pu... czas 2021-09-13
komentarze komentarze: 14


› Wyniki III rundy Puchar... czas 2021-09-15
komentarze komentarze: 70


› Wyniki i tabele po IV k... czas 2021-09-05
komentarze komentarze: 123


› Wyniki i tabele po V ko... czas 2021-09-11
komentarze komentarze: 103


› Wyniki i tabele po VI k... czas 2021-09-18
komentarze komentarze: 106