NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
bezchmurnie
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- Mechanik Samochodowy (2026.06.19)
Sprzedam:
- Szafka biały lakier z dodatkiem szarego (2026.06.18)
Różne:
- Zakupy na telefon (2026.06.17)
Dam pracę:
- Dam prace pomoc w pracach ogród/budowa795 (2026.06.16)
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
- lokalny:
› Jelenia Góra: ruszyła modernizacja Orlików przy SP n...
2026.06.23 23:41
- zefir:
› Jelenia Góra: usiłowali włamać się do jubilera. Groz...
2026.06.23 23:22
- Odrzanski:
› Jelenia Góra: 24-latek zatrzymany z narkotykami. Gro...
2026.06.23 22:52
- Berbec:
› Zielony szlak przy Śnieżnych Kotłach wciąż zamknięty...
2026.06.23 22:08
- wiercioch:
› Jelenia Góra: usiłowali włamać się do jubilera. Groz...
2026.06.23 21:56
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.7554 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2842 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6371 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9646 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.177 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Ścieki w potoku Karkonoskiego Parku Narodowego
Kąpią się i piją wodę z potoku, bo to przecież góry i powinna być krystalicznie czysta. Dopiero gdy wejdą wyżej, poczują nieprzyjemny zapach. Pan Adam, przechadzając się jednym ze szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym, znalazł źródło problemu. - Szambo wpływa do potoku i spływa na dół. Olbrzymi smród - opowiada Wirtualnej Polsce.Pan Adam przechadzał się w niedzielę czerwonym szlakiem na Szrenicę w Karkonoskim Parku Narodowym.
- Jak się szło w górę, to na szlaku było czuć szambo. Smród olbrzymi. Jak schodziłem ze Szrenicy, śmierdziało jeszcze mocniej. Postanowiłem poszukać i znalazłem źródło tego smrodu. Wystarczyło, że odszedłem kilka metrów od szlaku. Znalazłem rurę, która wychodzi spod ziemi, i z tej rury szlam wpływa w potok - relacjonuje turysta w rozmowie z Wirtualną Polską.
Tłumaczy, że schodząc ze Szrenicy zobaczył, że potok z nieczystościami płynie wzdłuż szlaku, a kończy się wodospadem Kamieńczyka. - Tam jest bardzo dużo ludzi, to atrakcja. Oni tam się pluskają, wchodzą do tej wody, sam widziałem. A te wszystkie nieczystości właśnie tam wpływają. Nie mówiąc już nic o tym, że niektórzy piją wodę z potoku, myśląc, że to górska, więc krystalicznie czysta - mówi nam pan Adam.
"Wygląda to źle"
O sprawę spytaliśmy władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Dyrektor Andrzej Raj doskonale znał temat. - Wygląda to źle. Do potoku wpływają mętne ścieki - przyznał w rozmowie z Wirtualną Polską.
Tłumaczy, że sprawa sięga początku roku, kiedy to w okolicznej oczyszczalni ścieków zawalił się dach. Oczyszczalnia ta obsługuje dwa schroniska - na Hali Szrenickiej i na Szrenicy. - Spółka, która jest właścicielem oczyszczalni, zapewniała wtedy, że pracują prawidłowo. Informowali, że mają wyniki, które są dobre. Ale ścieki płynęły do potoku i teraz to znów wróciło - mówi nam dyrektor parku narodowego.
- My już wtedy zgłaszaliśmy sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do sanepidu, do Wód Polskich. Zawiadomiliśmy też miasto, Szklarską Porębę, które jest sprawą mocno zainteresowane. A to dlatego, że poniżej znajdują się ujęcia wody pitnej i może dojść do skażenia zasobów wodnych - informuje dyrektor Raj.
Przyznaje też, że turyści w parku piją wodę z potoku. - Przy samym wodospadzie jest to już wszystko rozcieńczone, nie widać nieczystości, ale ktoś pijąc taką wodę może się struć - ocenia.
"Przezroczyste, nie mają złego zapachu"
Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego informuje, że zanieczyszczenia w wodzie pojawiły się kilka dni temu. Przekazał nam, że już wtedy wezwał właściciela oczyszczalni do wstrzymania prac schronisk. Co innego mówi właściciel oczyszczalni. - Dowiedziałem się o sprawie pół godziny temu. Z pierwszych ustaleń wynika, że nie ma wody w strumieniu, do którego są odprowadzane ścieki oczyszczone. Coś tam się niedobrego stało, ale jest interwencja, będą czyścić ten potok - tłumaczy WP Grzegorz Błaszczyk.
Według niego "ścieki są przezroczyste, nie mają złego zapachu". - Tam są takie zakola tego potoku, woda meandruje i nie ma jej na tyle, by rozpuszczać te ścieki, a powinny być rozpuszczane na długości 350 metrów - wyjaśnia Błaszczyk.
Dyrektor Parku Narodowego Andrzej Raj poinformował nas, że przygotowuje doniesienie do organów ścigania. - Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa poprzez zrzut nieoczyszczonych ścieków do środowiska. To już ostatnia droga - mówi WP.
wp.pl
Podziel się z innymi:
2019-09-24 21:31
› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ...
2026-06-18
komentarze: 12
› Słowa, które ranią. Międzyna...
2026-06-19
komentarze: 8
› Wyniki i tabela po 30. ...
2026-06-13
komentarze: 18
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 5
› Szklarska Poręba: dotacje...
2026-06-15
komentarze: 9







MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol