Startuj z JG24.pl  
Praca Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

PM2.5

22.23

ug/m3

PM10

23.2

ug/m3

O3

48.93

ug/m3

C6H6

1.06

ug/m3

CO

354.77

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 21-11-2019 o godzinie 12:35.
Ostatnie komentarze

- Timon:
Wyniki i tabele po XV kolejce B-klasy
czas 2019.11.23 01:35

- kibic:
Zestaw par XVI kolejki IV ligi dolnośląskiej, grupa...
czas 2019.11.22 23:17

- Erg:
Pierwszy dzień wiosny przy Złotniczej
czas 2019.11.22 21:27

- Do dj:
Zaległy mecz w Iwinach
czas 2019.11.22 20:43

- Janek Koks:
Zaległy mecz w Iwinach
czas 2019.11.22 19:19

Kursy walut
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.8737
euro euro 1 EUR 4.2948
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 3.9113
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.0144
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1684
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół - spacer po parku i terenową grę edukacyjną

Wielki Dzień Pszczół odbędzie się w Parku Narodowym Gór Stołowych i w ogrodzie dydaktycznym Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze w dniu 8 sierpnia br. (czwartek) oraz w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, należącym do Dolnośląskiego Zespołu PK - 9 sierpnia (piątek). Organizatorzy zachęcają do obchodów tego dnia wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów. Uczestnicy wezmą udział w terenowej grze edukacyjnej oraz spacerach i prezentacjach. Wielki Dzień Pszczół organizowany jest w Polsce od siedmiu lat w ramach programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Wydarzenie w ramach Wielkiego Dnia Pszczół łączy rodzinną zabawę i przygodę z edukacją o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy, którzy przyjdą 8 sierpnia br. do Parku Narodowego Gór Stołowych (Droga Stu Zakrętów nr 387, pierwsza rogatka przy szlabanie, po prawej stronie drogi w kierunku Kudowa - Karłów, miejsce będzie oznakowane pszczółkami), będą mogli wziąć udział w spacerze o godzinie 10.00 po terenie parku pod hasłem "Wyprawa w poszukiwaniu leśnych pszczół". Natomiast w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych w miejscowości Karłów 10, rozpocznie się o godz. 17.00 spotkanie pt. "Kolekcja roślin nektaro- i pyłkodajnych oraz zapomnianych odmian warzyw".

Z kolei 8 sierpnia br. w godzinach 10.00-14.00 w ogrodzie dydaktycznym Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze, przy ul. Kamiennogórskiej 2, uczestnicy będą mogli odwiedzić kącik pszczelarski przy hotelu dla owadów, zobaczyć prezentację produktów pszczelich, model pszczoły i domek dla trzmiela. Będzie także stoisko, przy którym będzie się można dowiedzieć, jak samemu stworzyć miejsce przyjazne pszczołom na balkonie i w ogrodzie oraz stoisko z ziołami.

Natomiast uczestnicy Wielkiego Dnia Pszczół, organizowanego przez Przemkowski Park Krajobrazowy, którzy przyjdą 9 sierpnia br. na posesję i boisko sportowe w Piotrowicach 89 (gmina Przemków) w godzinach 9.00-16.00, będą mogli wziąć udział w spotkaniu
z właścicielem "Pasieki MAJA" z miejscowości Krępa k/Przemkowa oraz z innymi pszczelarzami, którzy ciekawie opowiedzą o pszczołach, rodzajach miodu i ich właściwościach, a także o innych produktach pszczelich. Zapraszamy także na zajęcia edukacyjne oraz gry, zabawy i konkursy o charakterze przyrodniczym. Pracownicy edukacyjni Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych - Przemkowskiego Parku Krajobrazowego poprowadzą warsztaty z budowania domków dla owadów zapylających, a dla dzieci
- z wykonania trzmieli z włóczki. Uczestnicy będą się także mogli dowiedzieć, jak prawidłowo segregować odpady komunalne.

Organizatorzy z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych zapraszają też wszystkich chętnych do udziału w terenowej grze edukacyjnej, którą przygotował zespół programu
"Z Kujawskim pomagamy pszczołom" wraz z Fundacją Ekotrend. Uczestnicy gry odwiedzą osiem punktów, gdzie czekają na nich: łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość. Bohaterką gry jest pszczoła OBROSTKA LETNIA, której charakterystyczną cechą jest to, że jej tylne odnóża mają długie szczoteczki, które przypominają spodenki.
W opowieści snutej przez Obrostkę traci ona swoje gniazdo, opuszcza rodzinne strony i udaje się do parku krajobrazowego, by tam rozpocząć nowe życie. W odnalezieniu się w nowych warunkach, poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego schronienia mają jej pomóc uczestnicy gry. Dzięki tej pomocy poznają nieco lepiej świat pszczół, przyjazne im rośliny oraz to, co zawdzięczamy tym pożytecznym owadom. Gracze wezmą też udział w ciekawych doświadczeniach i angażujących zadaniach. Czeka też na nich wiele zaskakujących informacji, np. w jaki sposób młode szpaki zawdzięczają zdrowie pszczołom, albo jak to się dzieje,
że dzięki nim gile mają co jeść.

- Z ogromną radością czekamy na realizację wszystkich zaplanowanych wokół Wielkiego Dnia Pszczół działań. Mają one charakter nauki przez zabawę - w przyjemny sposób będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół, ale także im pomóc, budując na przykład domki dla owadów zapylających - zachęca Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". - Edukacja, którą prowadzą parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz inne organizacje na temat kluczowej roli zapylaczy w naszym życiu, jest bardzo potrzebna. Realizowane przez nich wydarzenia mają oprócz waloru edukacyjnego także duże znaczenie społeczne - integrują lokalne społeczności angażując mieszkańców i turystów do wspólnych działań na rzecz pszczół. Dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół!

W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście - w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.

8 sierpnia - ogólnopolski Wieki Dzień Pszczół

Wieki Dzień Pszczół został zainicjowany przez program "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", prowadzony od 9 lat przez ZT Kruszwica S.A., którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie mieszkańców naszego kraju do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony i poprawy warunków życia zapylaczy. W tym roku wyznaczono nowy cel, służący zapewnieniu pokarmu owadom zapylającym: wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

Wielki Dzień Pszczół został ustanowiony po to, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w środowisku, a także by inspirować i zachęcać mieszkańców naszego kraju do dowiadywania się więcej o tych pożytecznych owadach oraz do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom, np. w swoim ogrodzie, czy na balkonie.
W tym roku Wielki Dzień Pszczół odbywa się już po raz siódmy. W jego obchody włączają się instytucje, które zajmują się edukacją przyrodniczą w całej Polsce - parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz miasta i gminy. Blisko 40 organizacji i instytucji z całej Polski zaplanowało w związku z tym wydarzeniem liczne atrakcje, gry i konkursy dla mieszkańców i swoich gości.

Więcej informacji o programie "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" na stronie internetowej:
www.pomagamypszczolom.pl

Podziel się z innymi:

| |

2019-08-05 13:38

Komentarze

Redakcja JG24.PL nie ponosi odpowiedzialności za komentarze i ich treści. Opinie w nich zawarte nie są opiniami redakcji, tylko osób które je piszą. Jeżeli którykolwiek z komentarzy narusza netykietę lub Twoje dobre imię, zawiadom nas o tym.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść:


Rejs na Pogorię
Przybornik
MOS Jelenia Góra
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabela po XI k... czas 2019-11-10
komentarze komentarze: 0


› Wyniki i tabele po XIII... czas 2019-11-16
komentarze komentarze: 138


› Wyniki i tabele po XII ... czas 2019-11-10
komentarze komentarze: 127


› Wyniki i tabela po XV k... czas 2019-11-16
komentarze komentarze: 60


› Wyniki i tabela po XIV ... czas 2019-11-10
komentarze komentarze: 135