Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

519.00

mg/m3

O3

43.70

ug/m3

PM10

8.70

ug/m3

PM2.5

6.90

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-11-29 o godzinie 16:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

słabe opady deszczu

2.39°C 1033 hPa 92%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- do wyżej:
Włókniarz Leśna mistrzem rudny jesiennej
czas 2024.11.29 17:15

- Ale jaja:
Turniej DZPN dla młodzików
czas 2024.11.29 15:40

- Czyli:
Karkonosze wygrały klasyfikację Fair Play
czas 2024.11.29 15:30

- niezalogowany:
Nie zagrali w Kościelniku
czas 2024.11.29 15:14

- Niezalogowant:
Włókniarz Leśna mistrzem rudny jesiennej
czas 2024.11.29 14:26

Kursy walut (akt. 2024-11-29)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 4.077
euro euro 1 EUR 4.3043
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.6268
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.1747
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1704
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół - spacer po parku i terenową grę edukacyjną

Wielki Dzień Pszczół odbędzie się w Parku Narodowym Gór Stołowych i w ogrodzie dydaktycznym Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze w dniu 8 sierpnia br. (czwartek) oraz w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, należącym do Dolnośląskiego Zespołu PK - 9 sierpnia (piątek). Organizatorzy zachęcają do obchodów tego dnia wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów. Uczestnicy wezmą udział w terenowej grze edukacyjnej oraz spacerach i prezentacjach. Wielki Dzień Pszczół organizowany jest w Polsce od siedmiu lat w ramach programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Wydarzenie w ramach Wielkiego Dnia Pszczół łączy rodzinną zabawę i przygodę z edukacją o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy, którzy przyjdą 8 sierpnia br. do Parku Narodowego Gór Stołowych (Droga Stu Zakrętów nr 387, pierwsza rogatka przy szlabanie, po prawej stronie drogi w kierunku Kudowa - Karłów, miejsce będzie oznakowane pszczółkami), będą mogli wziąć udział w spacerze o godzinie 10.00 po terenie parku pod hasłem "Wyprawa w poszukiwaniu leśnych pszczół". Natomiast w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych w miejscowości Karłów 10, rozpocznie się o godz. 17.00 spotkanie pt. "Kolekcja roślin nektaro- i pyłkodajnych oraz zapomnianych odmian warzyw".

Z kolei 8 sierpnia br. w godzinach 10.00-14.00 w ogrodzie dydaktycznym Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze, przy ul. Kamiennogórskiej 2, uczestnicy będą mogli odwiedzić kącik pszczelarski przy hotelu dla owadów, zobaczyć prezentację produktów pszczelich, model pszczoły i domek dla trzmiela. Będzie także stoisko, przy którym będzie się można dowiedzieć, jak samemu stworzyć miejsce przyjazne pszczołom na balkonie i w ogrodzie oraz stoisko z ziołami.

Natomiast uczestnicy Wielkiego Dnia Pszczół, organizowanego przez Przemkowski Park Krajobrazowy, którzy przyjdą 9 sierpnia br. na posesję i boisko sportowe w Piotrowicach 89 (gmina Przemków) w godzinach 9.00-16.00, będą mogli wziąć udział w spotkaniu
z właścicielem "Pasieki MAJA" z miejscowości Krępa k/Przemkowa oraz z innymi pszczelarzami, którzy ciekawie opowiedzą o pszczołach, rodzajach miodu i ich właściwościach, a także o innych produktach pszczelich. Zapraszamy także na zajęcia edukacyjne oraz gry, zabawy i konkursy o charakterze przyrodniczym. Pracownicy edukacyjni Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych - Przemkowskiego Parku Krajobrazowego poprowadzą warsztaty z budowania domków dla owadów zapylających, a dla dzieci
- z wykonania trzmieli z włóczki. Uczestnicy będą się także mogli dowiedzieć, jak prawidłowo segregować odpady komunalne.

Organizatorzy z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych zapraszają też wszystkich chętnych do udziału w terenowej grze edukacyjnej, którą przygotował zespół programu
"Z Kujawskim pomagamy pszczołom" wraz z Fundacją Ekotrend. Uczestnicy gry odwiedzą osiem punktów, gdzie czekają na nich: łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość. Bohaterką gry jest pszczoła OBROSTKA LETNIA, której charakterystyczną cechą jest to, że jej tylne odnóża mają długie szczoteczki, które przypominają spodenki.
W opowieści snutej przez Obrostkę traci ona swoje gniazdo, opuszcza rodzinne strony i udaje się do parku krajobrazowego, by tam rozpocząć nowe życie. W odnalezieniu się w nowych warunkach, poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego schronienia mają jej pomóc uczestnicy gry. Dzięki tej pomocy poznają nieco lepiej świat pszczół, przyjazne im rośliny oraz to, co zawdzięczamy tym pożytecznym owadom. Gracze wezmą też udział w ciekawych doświadczeniach i angażujących zadaniach. Czeka też na nich wiele zaskakujących informacji, np. w jaki sposób młode szpaki zawdzięczają zdrowie pszczołom, albo jak to się dzieje,
że dzięki nim gile mają co jeść.

- Z ogromną radością czekamy na realizację wszystkich zaplanowanych wokół Wielkiego Dnia Pszczół działań. Mają one charakter nauki przez zabawę - w przyjemny sposób będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół, ale także im pomóc, budując na przykład domki dla owadów zapylających - zachęca Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". - Edukacja, którą prowadzą parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz inne organizacje na temat kluczowej roli zapylaczy w naszym życiu, jest bardzo potrzebna. Realizowane przez nich wydarzenia mają oprócz waloru edukacyjnego także duże znaczenie społeczne - integrują lokalne społeczności angażując mieszkańców i turystów do wspólnych działań na rzecz pszczół. Dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół!

W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście - w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.

8 sierpnia - ogólnopolski Wieki Dzień Pszczół

Wieki Dzień Pszczół został zainicjowany przez program "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", prowadzony od 9 lat przez ZT Kruszwica S.A., którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie mieszkańców naszego kraju do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony i poprawy warunków życia zapylaczy. W tym roku wyznaczono nowy cel, służący zapewnieniu pokarmu owadom zapylającym: wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

Wielki Dzień Pszczół został ustanowiony po to, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w środowisku, a także by inspirować i zachęcać mieszkańców naszego kraju do dowiadywania się więcej o tych pożytecznych owadach oraz do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom, np. w swoim ogrodzie, czy na balkonie.
W tym roku Wielki Dzień Pszczół odbywa się już po raz siódmy. W jego obchody włączają się instytucje, które zajmują się edukacją przyrodniczą w całej Polsce - parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz miasta i gminy. Blisko 40 organizacji i instytucji z całej Polski zaplanowało w związku z tym wydarzeniem liczne atrakcje, gry i konkursy dla mieszkańców i swoich gości.

Więcej informacji o programie "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" na stronie internetowej:
www.pomagamypszczolom.pl

Podziel się z innymi:

2019-08-05 13:38

Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabele po zale... czas 2024-11-16
komentarze komentarze: 44


› Zestaw par 14. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 50


› Zestaw par 13. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 16


› Zestaw par 16. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 18


› Zestaw par 13. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 8