Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

541.00

mg/m3

O3

42.70

ug/m3

PM10

15.60

ug/m3

PM2.5

12.60

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-11-30 o godzinie 16:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie małe

-0.92°C 1034 hPa 93%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- ...bb:
Błyskawica pokonała Łużyce
czas 2024.11.30 16:20

- Super:
Karkonosze wygrały klasyfikację Fair Play
czas 2024.11.30 10:26

- Do wyżej:
Błyskawica pokonała Łużyce
czas 2024.11.30 09:42

- Adi:
Karkonosze wygrały klasyfikację Fair Play
czas 2024.11.30 09:13

- Do wyżej:
Turniej DZPN dla młodzików
czas 2024.11.30 07:55

Kursy walut (akt. 2024-11-29)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 4.077
euro euro 1 EUR 4.3043
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.6268
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.1747
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1704
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Skandal w Jakuszycach. Przyrodnicy zrezygnowali z pracy w komisji.

Grupa przyrodników zrezygnowała z pracy w komisji, która miała opiniować budowę centrum sportów w Jakuszycach i zagwarantować, że będzie ono możliwie najmniej uciążliwe dla środowiska. Dla inwestycji nie został wykonany raport oddziaływania na środowisko, choć dotyczy jednego z najcenniejszych w skali kraju obszarów przyrodniczych.

Komisja miała zapewnić prawidłowy przebieg inwestycji i prawidłowe wykorzystanie obiektów w przyszłości.

- Przyrodnicy nie chcą firmować działań, na które nie mają wpływu. Nie został nawet ustalony stan wyjściowy stanu środowiska przed rozpoczęciem inwestycji, a inwestor nie konsultuje działań mogących pogorszyć stan środowiska - mówi jeden z nich, Krzysztof Okrasiński.

Opinia komisji jest warunkiem zgody przyrodniczej na wybudowanie ośrodka sportów w Jakuszycach. Maciej Zathey z Instytutu Rozwoju Terytorialnego zapowiada, że będzie zabiegał o powrót przyrodników do komisji.

- Ostatni rok został jednak zmarnowany pod względem wywiązywania się z obowiązków przyrodniczych - przyznaje Katarzyna Łapińska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Stanowisko grupy przyrodników w sprawie funkcjonowania "Zespołu ds. opracowania koncepcji ochrony środowiska w obszarze Polany Jakuszyckiej":

Karkonosze i Góry Izerskie stanowią wyjątkowo cenny pod względem przyrodniczym obszar, w którym występują ekosystemy unikatowe w skali Środkowej Europy. Znajduje się on pod wpływem silnej presji inwestycyjnej, która na przestrzeni lat stale rośnie, czemu paradoksalnie stale towarzyszy hasło "zrównoważonego rozwoju" konsekwentnie nadużywane przez inwestorów i administrację publiczną. Równocześnie na tym terenie stale obserwowane są niekorzystne zjawiska i procesy, których następstwami są degradacja lub wręcz utrata dogodnych siedlisk przyrodniczych i siedlisk chronionych gatunków, postępująca fragmentacja korytarzy ekologicznych oraz zwiększająca się podatność gatunków na skutki antropopresji i zmian klimatu.

Na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich - a zarazem na styku dwóch Specjalnych Obszarów Ochrony siedlisk Natura 2000 oraz dwóch Obszarów Specjalnej Ochrony ptaków Natura 2000 - stale narasta presja związana z rozwojem infrastruktury sportowej i turystycznej. Zjawisku temu towarzyszą działania organizacyjne (masowe imprezy sportowe i rekreacyjne), które zasadniczo nie są objęte prawnymi regulacjami z zakresu ochrony przyrody. Obszary Natura 2000 obejmujące Karkonosze i Góry Izerskie nie mają ustanowionych planów zadań ochronnych, zaś dokumenty strategiczne z dziedziny planowania przestrzennego nie zabezpieczają w wystarczającym stopniu wymagań ochrony przyrody. Mimo, że obszar ten ma wyjątkowo cenny charakter przyrodniczy ("wąskie gardło" korytarza ekologicznego istotnego m.in. dla populacji rysia i wilka, a także jedne z najcenniejszych w kraju siedlisk cietrzewia), obserwujemy brak woli po stronie inwestorów i po stronie administracji publicznej do zapewnienia należytego poziomu ochrony przyrody.

Szczególnym przejawem tego zjawiska jest budowa Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu na Polanie Jakuszyckiej - dużego ośrodka sportowego wiążącego się z całoroczną intensywną aktywnością sportową i turystyczną - realizowana w miejscu szczególnie wrażliwym pod względem przyrodniczym. Zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 19.10.2017 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "Budowa Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach", dla obiektu tego nie przeprowadzono oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (nie przeprowadzono również oceny oddziaływania na obszar Natura 2000 w ramach innych postępowań administracyjnych), mimo ewidentnych przesłanek środowiskowych wskazujących na zasadność dogłębnego zbadania aspektów środowiskowych związanych z powstaniem i eksploatacją tego obiektu. Brak przeprowadzenia ww. oceny jest w naszym przekonaniu rażącym uchybieniem.

W obliczu powyższych uwarunkowań, jako członkowie "Zespołu ds. opracowania koncepcji ochrony środowiska w obszarze Polany Jakuszyckiej" (powołanego Zarządzeniem nr 76/2017 Marszałka Województwa Dolnośląskiego z dnia 24 października 2017 r.), nie możemy pogodzić się z sytuacją, w której:

1) brak przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko próbuje się zastąpić protezą w postaci formalnego ustanowienia "Zespołu......." oraz nieegzekwowalnych zapisów decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;

2) "Zespół..." nie miał możliwości podjęcia prac zmierzających do opracowania "analizy umożliwiającej określenie warunków progowych i zasad organizowania działań sportowo - rekreacyjnych na Polanie Jakuszyckiej w obrębie Gór Izerskich, koniecznych do zachowania właściwego stanu ochrony przyrody", do której prace - według decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - powinny być rozpoczęte "na początku realizacji inwestycji", przy czym w celu niezbędnego przeprowadzenia ww. analizy niezbędne jest ustalenie stanu wyjściowego (tj. sprzed realizacji przedsięwzięcia);

3) prace ww. "Zespołu..." są sparaliżowane tym, że inwestor nie konsultuje podejmowanych działań mogących generować negatywne oddziaływanie na środowisko przyrodnicze; członkowie "Zespołu..." nie są informowani o podejmowanych działaniach, co uniemożliwia im zajęcia stanowiska zgodnie z funkcją określoną w Zarządzeniu Marszałka Województwa.

W tej sytuacji wyrażamy protest wobec marginalizowania zagadnień przyrodniczych związanych z rozwojem funkcji sportowych i turystycznych w rejonie Polany Jakuszyckiej i składamy rezygnację z funkcji członków "Zespołu ds. opracowania koncepcji ochrony środowiska w obszarze Polany Jakuszyckiej".

PRW.PL

Podziel się z innymi:

2018-12-17 15:06

Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabele po zale... czas 2024-11-16
komentarze komentarze: 44


› Zestaw par 14. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 50


› Zestaw par 13. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 16


› Wyniki i tabela po zale... czas 2024-11-23
komentarze komentarze: 66


› Zestaw par 16. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 18