NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie duże
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- Mechanik Samochodowy (2026.06.19)
Sprzedam:
- Szafka biały lakier z dodatkiem szarego (2026.06.18)
Różne:
- Zakupy na telefon (2026.06.17)
Dam pracę:
- Dam prace pomoc w pracach ogród/budowa795 (2026.06.16)
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
- staszek:
› Jelenia Góra: ruszyła modernizacja Orlików przy SP n...
2026.06.21 23:54
- biegun:
› Śmigłowce i 200 strażaków w akcji. Ćwiczenia S.A.F.E...
2026.06.21 23:16
- Waldek:
› Jakuszyce: piorun poraził 38-letnią kobietę. Doszło...
2026.06.21 22:32
- bartekjg:
› Jelenia Góra: 24-latek zatrzymany z narkotykami. Gro...
2026.06.21 22:27
- Wicher:
› Jelenia Góra: ruszyła modernizacja Orlików przy SP n...
2026.06.21 21:50
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.7162 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2604 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6118 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9176 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.176 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Plajta zagląda do schronisk
Brak śniegu i mrozów to olbrzymie straty dla jednych i spory zysk dla innychZ obawą w przyszłość patrzą właściciele górskich schronisk i wyciągów narciarskich. Więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach mieszkańców i w gminnych kasach.
Na ogrzanie gazem swego ponad stumetrowego domu Janina Bartkowiak z Jeleniej Góry zeszłej zimy wydawała około 800 zł miesięcznie. Teraz dostaje rachunki o połowę niższe. Wczoraj nie włączała pieca wcale. Cieszy się z prognoz meteorologów, zapowiadających, że wiosenna aura potrwa jeszcze co najmniej dwa tygodnie.
- Taka zima mogłaby być co roku - tłumaczy jeleniogórzanka.
Nie ma turystów
Brak śniegu i mrozu to przekleństwo dla branży turystycznej. W Karpaczu i Szklarskiej Porębie część styczniowych rezerwacji w pensjonatach została odwołana.
- Przyjazdy odwołują turyści indywidualni, którzy nie wpłacili zaliczek za pobyt. Nie wycofują się grupy zorganizowane, bo najczęściej przyjeżdżają do nas na konferencje i śnieg nie jest im potrzebny - mówi Robert Szczepaniak, manager w hotelu Corum w Karpaczu.
- Jest dużo mniej telefonów z prośbami o nowe rezerwacje - dodaje Aneta Kubiela z biura turystycznego w Szklarskiej Porębie.
Liczą straty
Największe straty poniosą dzierżawcy górskich schronisk. Mirosław Godyń, gospodarz Strzechy Akademickiej kilka tygodni temu miał wyprzedany komplet miejsc w schronisku do 15 kwietnia. Teraz przyjazdy w styczniu odwołały wszystkie grupy, które przyjeżdżały do niego na szkolenia narciarskie.
- Co roku organizuję pobyty dla grup studenckich z Akademii Wychowania Fizycznego. Muszą zaliczyć kurs narciarski, a nie siedzieć w schronisku - tłumaczy Godyń.
Na turystów pieszych także nie ma co liczyć. Choć w Kotlinie Jeleniogórskiej pogoda jest dobra, w górach panują trudne warunki - szlaki są oblodzone, wieje silny wiatr. Do restauracji na Strzesze zagląda dziennie tylko kilka osób. Obiekt trzeba ogrzać i zapłacić 12 zatrudnionym w nim osobom. Miesięczne utrzymanie schroniska kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych.
- Może się to skończyć plajtą - uważa Mirosław Godyń.
Magda Siemaszko, prowadząca mniejsze schronisko Samotnia, ma podobne problemy.
- To najtrudniejsza zima od lat. Liczę, że spadnie w końcu śnieg, bo pójdziemy z torbami - tłumaczy.
Dzierżawcy schronisk liczą, że ich właściciel, spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, jakoś wspomoże ich w kłopotach, np. umarzając im część czynszu.
- Będziemy rozmawiali indywidualnie z dzierżawcami, ale umorzenie czynszu nie jest możliwe. Spółka też ma koszty. Musimy płacić podatki - tłumaczy Grzegorz Błaszczyk.
Gdyby wojewoda ogłosił stan klęski żywiołowej z powodu braku śniegu zobowiązania podatkowe mogłyby zostać obniżone. Jednak stan klęski zwykle ogłasza się, jeśli śniegu jest zbyt dużo.
Straty liczą też właściciele wyciągów. Kolej linowa w Karpaczu od świąt została uruchomiona tylko w dwa razy. W pozostałe transport turystów na Kopę uniemożliwiał zbyt porywisty wiatr.
- Piętnastu naszych pracowników przychodzi codziennie i zaraz idzie do domów. Mimo że nie ma dla nich zajęcia, musimy im płacić - tłumaczy Waldemar Dracheim, dyrektor Miejskich Kolei Linowych.
Gospodarz tras w kompleksie Śnieżka tylko na prąd zasilający armatki śnieżne wydał ponad 10 tys. zł. Śnieg spłynął zanim zjechali po nim narciarze.
Więcej na remonty
Z łagodnej zimy w mieście cieszą się za to władze Jeleniej Góry. W budżecie stolicy Karkonoszy na odśnieżanie zarezerwowano ok. 2,5 miliona złotych (dla porównania sprzątanie ulic w lecie kosztuje ok. 1 milion zł).
- Pieniądze zaoszczędzone zimą wydamy na remonty ulic w lecie - mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta.
Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Podziel się z innymi:
2007-01-11 13:44
› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ...
2026-06-18
komentarze: 8
› Słowa, które ranią. Międzyna...
2026-06-19
komentarze: 5
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 5
› Szklarska Poręba: dotacje...
2026-06-15
komentarze: 9
› Wyniki i tabela po 30. ...
2026-06-13
komentarze: 18







MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol