NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
bezchmurnie
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- Mechanik Samochodowy (2026.06.19)
Sprzedam:
- Szafka biały lakier z dodatkiem szarego (2026.06.18)
Różne:
- Zakupy na telefon (2026.06.17)
Dam pracę:
- Dam prace pomoc w pracach ogród/budowa795 (2026.06.16)
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
- Andrzej:
› Jelenia Góra ukwieci aleję Wojska Polskiego. Koszt b...
2026.06.23 21:31
- karkonosz:
› Prace konserwacyjne w gardzieli Wodospadu Kamieńczyk...
2026.06.23 21:24
- Mirka:
› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ogólnopolska zbiórka pam...
2026.06.23 20:59
- zbyszko:
› Bolesławiec: umorzono sprawę podrobionego świadectwa...
2026.06.23 20:16
- Marcin:
› Jezioro Pilchowickie znika. Trwa historyczne opróżni...
2026.06.23 19:41
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.7554 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2842 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6371 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9646 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.177 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Rezygnacje z pracy powyżej 48 godzin tygodniowo złożyło w Jeleniej Górze - 14 rezydentów, 10 specjalistów
Z jednej strony finansowy zastrzyk jak nigdy, z drugiej brak kadry medycznej i to na każdym poziomie, od pielęgniarek po lekarzy - w 2018 rok wchodzimy z niepewną sytuacją w ochronie zdrowia.Koniec roku 2017 przyniósł dodatkowe pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Placówki w regionie dostały 156 milionów złotych. To oznacza, że szpitale wchodzą w nowy rok z czystym kontem. Fundusz zapłacił za tak zwane nadwykonania za lata 2010 - 2017. I z jednej strony można by odetchnąć z ulgą, ale dyrektorzy szpitali z nowym rokiem mają poważne kłopoty z brakiem kadry. Wprawdzie większość przekonuje, że sobie poradzi, ale nieoficjalnie szefowie placówek przyznają, że już są trudności z dopięciem grafików. W całym kraju tak zwane klauzule "opt -out" wypowiedziało od 3 i pół do 4 tysięcy rezydentów. Dołączają do nich także specjaliści, którzy nie są ujmowani w oficjalnych statystykach.
Skutki wypowiedzeń składanych w listopadzie i grudniu będą odczuwalne w styczniu i lutym. Na Dolnym Śląsku najwięcej rezygnacji z pracy powyżej 48 godzin tygodniowo jest w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (79 rezydentów i 22 specjalistów), ale to nie znaczy, ze właśnie ten szpital będzie miał największe problemy. Proporcjonalnie do liczby wszystkich zatrudnionych gorzej sytuacja wygląda w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc, szpitalu przy Kamieńskiego i Koszarowej. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, lekarze mają dyżurować jednocześnie na oddziale i SOR, ale na to nie wszyscy się zgadzają. Medycy podkreślają, że to stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Na razie oficjalnie NFZ, ani wojewoda dolnośląski nie ma zgłoszeń o zamknięciu czy ograniczeniu pracy oddziałów. Co nie znaczy, że to może się zdarzyć.
Jeśli chodzi o inwestycje w 2018 roku, to jedna z najbardziej oczekiwana i największa, to budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Dolnośląskie Centrum Onkologii przy placu Hirszfelda pęka w szwach, chorych przybywa i bez nowego ośrodka będzie coraz trudniej. Na styczeń planowane jest ogłoszenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji nowego szpitala. Podpisanie umowy na projekt budowlano-wykonawczy planowane jest na czerwiec 2018 r. Prace mogą potrwać 2 lata, czyli do połowy 2020 roku. Wówczas rozpisany zostanie przetarg na generalnego wykonawcę robót.
Nowo wybudowana i w pełni wyposażona placówka ma być gotowa do 2024 roku. Jeśli chodzi o projekty naukowo-badawcze, to do jednego z najbardziej spektakularnych szykuje się Uniwersytecki Szpital Kliniczny, który w tym roku zamierza przyjąć kolejnych dwóch pacjentów z przeciętym rdzeniem kręgowym. Jak wiadomo, pierwszy leczony przez wrocławskich neurochirurgów pacjent daje olbrzymie nadzieje na powrót do zdrowia tysiącom sparaliżowanych.
Rezygnacje z pracy powyżej 48 godzin tygodniowo w dolnośląskich szpitalach (dane z 20 grudnia):
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego - 48 rezydentów
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Koszarowej - 37 rezydentów
NZOZ Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie - 1 rezydent
Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie - 1 rezydent
Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej i ul. Curie - Skłodowskiej- 79 rezydentów, 22 specjalistów
Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego przy Wybrzeżu Korzeniowskiego - 3 rezydentów
Wojskowy Szpital Kliniczny przy ul. Weigla - 4 rezydentów
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy - 2 rezydentów
Szpital im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa- 8 rezydentów, 2 specjalistów
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze - 14 rezydentów, 10 specjalistów
Dolnośląski Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu- 4 rezydentów, 26 specjalistów.
prw.pl
Podziel się z innymi:
2018-01-02 16:37
› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ...
2026-06-18
komentarze: 12
› Słowa, które ranią. Międzyna...
2026-06-19
komentarze: 8
› Wyniki i tabela po 30. ...
2026-06-13
komentarze: 18
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 5
› Szklarska Poręba: dotacje...
2026-06-15
komentarze: 9







MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol