Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

NO2

18.30

ug/m3

O3

48.30

ug/m3

PM10

13.40

ug/m3

PM2.5

7.80

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2025-06-30 o godzinie 22:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie umiarkowane

13.02°C 1020 hPa 92%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Piotr:
Spore zmiany kadrowe, wygrana w pierwszym sparingu
czas 2025.08.04 16:48

- legia raciborki:
Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
czas 2025.08.04 14:59

- Do wyżej:
Spore zmiany kadrowe, wygrana w pierwszym sparingu
czas 2025.08.03 15:57

- Do Kibic:
Spore zmiany kadrowe, wygrana w pierwszym sparingu
czas 2025.08.03 15:43

- Kibic:
Spore zmiany kadrowe, wygrana w pierwszym sparingu
czas 2025.08.03 15:13

Kursy walut (akt. 2025-08-04)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.6977
euro euro 1 EUR 4.2734
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.57
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.9091
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1739
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Do czerwca nie wzrosną ceny wody. Nastąpić to może później.

Do czerwca 2018r. nie wzrosną ceny wody dla jeleniogórzan. Nastąpić to może później. Wzrost cen spowodować mogą przede wszystkim wprowadzone przez rząd zmiany w prawie wodnym oraz w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. W myśl nowych przepisów spółki wodociągowe przygotowywać będą taryfę raz na trzy lata, a zatwierdzać je będzie nowa instytucja, powołane przez Sejm - Wody Polskie. Na cenę wody wpływu nie będą miały władze miasta i samorząd.

Niedawno rząd zmienił dwie bardzo ważne ustawy: 20 lipca weszło w życie nowe Prawo wodne, a 12 grudnia znowelizowana Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Wśród wielu zmian, które one wprowadzają, kilka będzie miało bezpośredni wpływ na cenę wody:
1. Nowy podatek - opłata stała za usługi wodne (korzystanie ze środowiska), której dotąd spółki wodociągowe nie płaciły;
2. Trzyletni okres obowiązywania taryfy - konieczność wzięcia pod uwagę dodatkowych ryzyk jakie mogą wystąpić w dłuższym czasie;
3. Wzrost cen energii elektrycznej, m. in. na skutek dodatkowych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa energetyczne z tytułu opłat za usługi wodne, wynikające z Nowego Prawa Wodnego.
4. Konieczność dostosowania ujęć wody do nowych przepisów - m.in. przebudowa Zakładu Produkcji Wody "Grabarów".
Na cenę wody będzie miał także wpływ wzrost cen usług pocztowych o około 80%, czyli niemal 2-krotnie - miesięcznie wysyłamy 17 tys. faktur.

Mariusz Gajda, wiceminister środowiska, ocenia, iż cena wody i ścieków może w Polsce wzrosnąć o około 5 proc. Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" sytuuje cenę wody i ścieków "Wodnika" na średnim poziomie w kraju.

"Wodnik" zamierza w przyszłym roku prowadzić wiele inwestycji:

1. Rozpoczniemy prace budowlane w zakresie projektu "Optymalizacja systemów gospodarki wodno-ściekowej Jeleniej Góry" w rejonie ulic Sudeckiej, Mickiewicza oraz w obiektach Miejskiej Oczyszczalni Ścieków,
2. Rozpoczniemy prace w Al. Wojska Polskiego dotyczące przebudowy układu wodociągowego w celu spięcia w jeden system dwóch obszarów zasilanych osobno z ujęcia Grabarów i Sosnówka. Poprawi to bezpieczeństwo dostaw wody dla jeleniogórzan. Jednocześnie renowacji zostanie poddany system kanalizacyjny w Al. Wojska Polskiego.
3. Rozpoczęcie modernizacji Zakładu Produkcji Wody "Grabarów".
4. Przebudowę systemu wodociągowego jeleniogórskiej dzielnicy Maciejowa,
5. Szereg innych mniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych.

Zbigniew Rzońca

Podziel się z innymi:

2017-12-20 16:28

Przybornik
Najczęściej czytane

› Marek Siatrak rezygnuje... czas 2025-08-01
komentarze komentarze: 7


› Spotkanie z ekspertem d... czas 2025-08-01
komentarze komentarze: 0


› Zatrzymali mężczyznę podejr... czas 2025-08-01
komentarze komentarze: 0


› Jechał na zakazie, wbre... czas 2025-08-01
komentarze komentarze: 0


› Senior z Jeleniej Góry ofi... czas 2025-08-01
komentarze komentarze: 0