Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

157.80

mg/m3

O3

96.98

ug/m3

PM10

7.13

ug/m3

PM2.5

4.56

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-05-19 o godzinie 20:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie małe

15.29°C 1010 hPa 89%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Kibic:
Wyniki i tabele po 18. kolejce B klasy
czas 2024.05.19 20:45

- Kibic:
Wyniki i tabele po 24. kolejce A klasy
czas 2024.05.19 20:40

- Ja3:
Wyniki i tabele po 24. kolejce A klasy
czas 2024.05.19 20:38

- Spr:
Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty. Policja...
czas 2024.05.19 20:38

- ksk - old boys:
Bezbramkowe derby w Jeżowie Sudeckim
czas 2024.05.19 20:03

Kursy walut (akt. 2024-05-17)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.9363
euro euro 1 EUR 4.2685
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.3302
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.979
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1725
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Niezwykłe "Ceremonie Pożegnań" w Jeleniej Górze

Już 18 października w Miejskim Domu Kultury "Muflon" rozpoczyna się wyjątkowe wydarzenie - "VIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru - tradycja inspiruje. Ceremonie pożegnań". Festiwal jest kontynuacją cyklu, w ramach którego dwa lata wcześniej odbywały się Ceremonie zaślubin, a rok temu Ceremonie narodzin.
Projekt realizowany we współpracy z czeskim Eurocentrum w Jabloncu nad Nysą, jest niezwykłą okazją, aby zmierzyć się z fundamentalnymi dla człowieka zagadnieniami - tematyką śmierci i umierania. Obszarem, który pomimo tego, że tak ściśle powiązany jest z poszukiwaniem sensu ludzkiej egzystencji, w obecnej kulturze jest pomijany i spychany na margines dyskursu publicznego przez "kult młodości i nieśmiertelności".

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali kulturoznawcy, regionaliści, muzycy, lokalni pasjonaci oraz ludzie kultury i sztuki z Polski i Czech.
Wydarzenia festiwalowe rozpoczynają się w środę 18 października warsztatami dla dzieci ze szkół podstawowych "Śladami tych, którzy odeszli". Poprowadzone zostaną przez Agnieszkę Kubik-Jaśko - pedagoga z Kopańca. W ramach warsztatów dzieci przygotują tradycyjne wieńce i udadzą się z nimi na cmentarz w Sobieszowie. Poszukają najstarszych nagrobków i przygotują dokumentację fotograficzną, która opublikowana zostanie na stronie internetowej festiwalu.
Tego samego dnia o godz. 16.00 odbędzie się otwarcie wystawy prac konkursowych dzieci, młodzieży i dorosłych: "Pożegnanie" (malarstwo), "Nekropolie polsko-czeskiego pogranicza" (fotografia) "Moja rodzina - moja przeszłość, moja przeszłość - moja rodzina" (prace plastyczne).
Kolejny dzień - czwartek 19 października - rozpocznie się od warsztatów i wykładu dla młodzieży licealnej "Tradycje i źródła obrzędów pogrzebowych w kulturze". Poprowadzi je dr hab. Piotr Grochowski - folklorysta i kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykład będzie ilustrowaną zdjęciami i nagraniami opowieścią o tradycyjnych wierzeniach ludowych związanych ze śmiercią i przodkami. Z kolei ekspert z Czech opowie jak zagadnienia te wyglądają po drugiej stronie granicy.

Równie ciekawie zapowiada się czwartkowy wieczór - o godz. 17.00 będzie miał miejsce wernisaż wystawy fotografii Ewy Andrzejewskiej - "Artyści ludowi - wiejskie płaczki". Wystawa jest swego rodzaju hołdem dla artystów ludowych, wśród których swoje miejsce miały wiejskie płaczki, wspierające rodzinę podczas trudnej chwili pożegnania krewnych z członkiem rodziny. Po wernisażu odbędzie się panel dyskusyjny "Przeszłość Dolnego Śląska i ludzie, którzy już stąd odeszli - czy i dlaczego powinniśmy o nich pamiętać." Uczestnicy panelu będą starali się rozmawiać o pamięci tych, którzy odeszli w kontekście tyglu kulturowego, w którym żyją - ze szczególnym uwzględnieniem polsko-czeskiego dziedzictwa kulturowego, wzajemnych wpływów, relacji i reminiscencji.
Z kolei w piątek 20 października organizatorzy zapraszają na warsztaty pieśni pogrzebowych dla młodzieży licealnej, które poprowadzi duet muzyków z Lubelszczyzny - Paweł Grochocki i Paweł Odorowicz. Zajęcia będą z jednej strony próbą oswojenia się z tematyką śmierci i umierania i okazją do refleksji na temat własnej śmiertelności, z drugiej zaś pozwolą zapoznać się z bogatym
i niezmiernie ciekawym materiałem muzycznym, który był i wciąż jest wykonywany w czasie pogrzebu. Na warsztaty złożą się ćwiczenia z zakresu śpiewu tradycyjnego, emisji głosu, artykulacji dźwięku i współbrzmienia w grupie.

Piątkowy wieczór to premiera spektaklu Teatru "Karawana" - "Ceremonie śmiertelne" w reżyserii Tadeusza Rybickiego. Widowisko muzyczno-poetyckie oparte na ludowych tekstach dotyczących motywu pożegnania składać się będzie z cyklu opowieści inspirowanych codziennością polskiej wsi.
Ostatnim festiwalowym dniem jest sobota 21 października - o godz. 19.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie odbędzie się finałowy koncert "Dusza z ciała wyleciała". Wystąpi zespół Sybiraczki i Kresowianie, Chór Ekumeniczny z Karpacza pod batutą Bernarda Stankiewicza oraz wielokrotnie nagradzany duet: Grochocki - Odorowicz. W repertuarze chóru znajdzie się m. in. "Lacrismosa" W. A. Mozarta, "Kto los swój złożył" J. S. Bacha czy gospelowe "When The Stars Begin to Fall". Z kolei duet Grochocki - Odorowicz zaprezentuje tradycyjne pieśni pogrzebowe oraz pieśni o śmierci zaśpiewane in crudo. Materiał muzyczny stanowią pieśni pochodzące z przekazu ustnego lub nagrań archiwalnych, głównie z Lubelszczyzny i wschodniej części Polski. W warstwie tekstowej usłyszymy słowa, których zmarły/zmarła wypowiedzieć już nie może.

Poza koncertem finałowym wszystkie wydarzenia odbędą się w Miejskim Domu Kultury "Muflon" w Jeleniej Górze.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń oraz artystów znajdują się na stronie festiwalfolkloru.pl

Projekt "VIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru - tradycja inspiruje. Ceremonie pożegnań" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Podziel się z innymi:

2017-10-02 18:12

Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabele po 22. ... czas 2024-05-04
komentarze komentarze: 125


› Wyniki i tabela po 24. ... czas 2024-05-04
komentarze komentarze: 84


› Zestaw par 24. kolejki ... czas 2024-05-13
komentarze komentarze: 90


› Zestaw par 23. kolejki ... czas 2024-05-07
komentarze komentarze: 75


› Zestaw par 25. kolejki ... czas 2024-05-07
komentarze komentarze: 37