Startuj z JG24.pl  
Praca Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

PM2.5

41.81

ug/m3

PM10

51.07

ug/m3

O3

47.03

ug/m3

C6H6

2.22

ug/m3

CO

369.81

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 23-02-2018 o godzinie 09:10.
Usługi:
- Strony internetowe Jelenia Góra
Usługi:
- Księgowość Jelenia Góra
Usługi:
- Doradca Podatkowy Jelenia Góra
Wynajmę:
- RUSZTOWANIA I SZALUNKI
Sprzedam:
- Taboret prysznicowy dla seniora i/lub... (2018.02.22)
Dam pracę:
- pokojowa-pomoc kuchenna (2018.02.22)
Sprzedam:
- sprzedam tanio drzewo (2018.02.22)
Kupię:
- KUPIĘ MEDALE, ORDERY WOJSKOWE,... (2018.02.21)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Kawalerka do wynjęcia (2018.02.21)
Nieruchomość: sprzedam:
- 2pok. 125000tys (2018.02.21)
Różne:
- SERWIS OKIEN I DRZWI (2018.02.20)
Dam pracę:
- Praca dla kucharza (2018.02.20)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Kawalerka Cieplice (2018.02.20)
Dam pracę:
- Doradca Klienta Biznesowego (2018.02.19)
Ostatnie komentarze
Kursy walut
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.4009
euro euro 1 EUR 4.1811
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 3.6252
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.7233
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1651
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Być dobrym człowiekiem: zostań wolontariuszem

Jak zostać rycerzem światła? Proste. Przeczytać ten artykuł. Podjąć decyzję. I już. A teraz o tym, co zyskacie dzięki temu, że zostaniecie wolontariuszami Szlachetnej Paczki i dlaczego warto tą decyzję podjąć.

Wieloletnia obecność organizacji pomocowych w Polsce wskazuje, że jesteśmy chętni by pomagać innym i że nie jest to słomiany zapał. WOŚP, Fundacja św brata Alberta, Caritas, to jedne z najbardziej znanych. Wśród nich jest projekt o szczególnym charakterze i oddziaływaniu. To Szlachetna Paczka.
Jej idea jest niezwykła wszechstronnością oddziaływania. Na ogół organizacje tego typu zbierają środki wśród ludzi, a potem nimi dysponują realizując swoje cele, czyli kupując urządzenia, organizując szkolenia, czy wspierając placówki publiczne, karmiąc głodnych, odziewając ubogich, - wszystko według swoich ustaleń.

Szlachetna Paczka wyróżnia się nie tylko działaniem, ale też ideą. Jej motorem jest tzw. mądra pomoc. Cel Szlachetnej paczki jest wielopostaciowy. Z pozoru głównym działaniem jest przygotowywanie paczek na Boże Narodzenie dla ubogich rodzin. A jednak za tym z pozoru prostym działaniem kryje się mnóstwo dodatkowych wartości.

Pamiętajmy, że Szlachetna Paczka nie pomaga każdemu. Wolontariusze podczas zbierania informacji o rodzinach i u rodzin poszukują takich, które w trudnym okresie, albo w ciężkim środowisku potrafiły zachować etos człowieczeństwa. Ludzie Szlachetnej paczki nazywają to bohaterstwem rodziny. Nie chodzi tylko o samą biedę, gdyż wielu ludzi nauczyło się żyć w tym stanie w sposób roszczeniowo systemowy. Z wielką wprawą korzystają z każdej możliwej pomocy czy wsparcia socjalnego i nie zamierzają zmienić tej sytuacji traktując to jako naturalny stan. Taką też postawę przekazują następnym pokoleniom.
Szlachetna Paczka nie chce utrwalać takiej aspołecznej roszczeniowej postawy. Ich uwagę przyciągają ludzie, którzy próbują coś zmienić w swoim życiu, lub tacy, którzy mimo olbrzymich przeciwieństw, tragedii, czy nieszczęść potrafią utrzymać życzliwość i szacunek do wartości etycznych budujących nasza społeczność - uczciwości, pracowitości, solidarności, szacunku do innych.
Dlatego wolontariusze Szlachetnej Paczki badając sytuację rodziny wyławiają potrzeby pozwalające zmotywować ją do rozwoju, do walki o lepszą sytuację, lub choćby dające poczucie, że społeczność ich ceni, szanuje i wspiera, co czasem jest bezcenne i podnosi wiarę tych ludzi w ludzkość, daje im siłę do dalszego życia na krawędzi.

Taki mądry, przemyślany mechanizm jest dodatkowo niezwykły. Łączy bowiem trzy fundamenty pomocy: potrzebujących, wolontariuszy i darczyńców.
Wszystkie trzy grupy dzięki Paczce zyskują bardzo dużo. O rodzinach już było wcześniej, ale co mogą zyskać wolontariusze i darczyńcy?
Wolontariusze doskonalą swoje umiejętności organizacyjne, współpracę z różnymi, często nowo poznanymi ludźmi, uczą się nowych umiejętności, nabywają doświadczenia w kreatywnym i skutecznym realizowaniu ważnych społecznie zadań, ale przede wszystkim stają się niejako aniołami ludzi w nieszczęściu. Ta rola jest po prostu nieoceniona. Bezpośredni kontakt z tragedią ludzką, potrzeba utrzymania w takiej sytuacji rozsądku, dojrzałości oceny, empatii, delikatności.... To wszystko buduje w ich sercach nowy poziom wrażliwości. Stają się coraz lepszymi ludźmi, krótko mówiąc.
Wolontariusze wybrane przez siebie rodziny opisują, wprowadzają do systemu, a potem przygotowują o nich materiał dla darczyńców.
I to jest trzecia grupa, która zyskuje na udziale w Szlachetnej paczce.

Darczyńca po otwarciu bazy rodzin Szlachetnej Paczki wybiera rodzinę, której będzie chciał pomóc. Rozważa określone w informacji potrzeby i w oparciu o to decyduje, czy zdoła sam im pomóc, czy może lepiej będzie, jeśli połączy grupę bliskich sobie osób (rodzinę, przyjaciół, współpracowników...) w jednego, grupowego darczyńcę by w ten sposób wesprzeć rodzinę jak najlepiej i najcelniej.

To pierwsza korzyść dla darczyńcy - spełnianie siebie jako współinicjatora Dobrej Sprawy. Doskonalenie podejmowania mądrych, rozważnych decyzji. Dostrzeganie wartości w tym, by odrzucając egoizm, móc wzbudzić u innych tą potrzebę, którą sam czuje, oraz by mądrze pokierować całym zadaniem.
Darczyńca staje się światłem nadziei, "orderem uśmiechu" dla tych nieszczęsnych ludzi. Wielka, wielka rola, wspaniałe uczucie - pomagać komuś konkretnemu nie z litości, ale dlatego, że ten ktoś wzbudził w nas szacunek swoją niezłomną, życzliwą, ludzką postawą często w dramatycznych chwilach. Do tego dochodzą tak prozaiczne elementy doskonalenia jak zdolność organizacji grupy w zespół, organizacji pracy, czy kreatywność w spełnianiu swojej roli.
I w ten sposób, w gruncie rzeczy prostą ideą, Szlachetna Paczka buduje niezwykłe więzi między trzema grupami ludzi, które wcześniej nie miały szans by się poznać i razem działać. Łączy tych ludzi sercem i duszą, uczy wszystkich szacunku do bliźniego i buduje w nich poczucie, że można ten trudny świat zmienić, można mieć na niego wpływ, można znaleźć prawdziwego człowieka w błocie i w złotej klatce, w bólu samotności i w gonitwie za wszystkim.
Wspólnym działaniem, pracą i nieustannym rozwojem, aktywnością Szlachetna Paczka udowadnia nam wszystkim - rodzinom, wolontariuszom, darczyńcom, że da się być Dobrym Człowiekiem i warto nim być.

Dlatego dziś zapraszamy młodych i starszych do zgłaszania się na stanowisko wolontariusza. Można to zrobić bardzo prosto, poprzez stronę www.szlachetnapaczka.pl (Jelenia Góra ma dwa rejony, które i tak działają jako jeden zespół).

Zadania są bardzo kreatywne, współtowarzysze wspaniali a nagroda wielka. Przyłącz się. Czekamy.

Paweł Wilk
Lider Rejonu Jelenia Góra II
programu SZLACHETNA PACZKA

Podziel się z innymi:

| |

2017-09-12 17:08

Komentarze

Redakcja JG24.PL nie ponosi odpowiedzialności za komentarze i ich treści. Opinie w nich zawarte nie są opiniami redakcji, tylko osób które je piszą. Jeżeli którykolwiek z komentarzy narusza netykietę lub Twoje dobre imię, zawiadom nas o tym.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść:


Przybornik
MOS Jelenia Góra
Najczęściej czytane

› Wyniki sparingów weeken... czas 2018-02-18
komentarze komentarze: 121


› Wyniki sparingów weeken... czas 2018-02-11
komentarze komentarze: 73


› Wyniki sparingów weeken... czas 2018-02-04
komentarze komentarze: 67


› Zestaw par sparingów we... czas 2018-02-05
komentarze komentarze: 42


› Zestaw par sparingów we... czas 2018-02-14
komentarze komentarze: 43