Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

NO2

18.30

ug/m3

O3

48.30

ug/m3

PM10

13.40

ug/m3

PM2.5

7.80

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2025-06-30 o godzinie 22:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

24.52°C 1018 hPa 59%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze
Kursy walut (akt. 2025-08-14)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.6542
euro euro 1 EUR 4.2639
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.5296
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.9592
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1742
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Komunikat o stanie zagrożenia lawinowego

Ogłoszony stopień zagrożenia lawinowego: 3. Znaczny

Opis panującej sytuacji

W partiach szczytowych silny wiatr z kierunków południowo-zachodnich (do 7 m/sek), transportuje śnieg z ostatnich opadów na strony zawietrzne i odkłada w formie depozytów śniegowych na starym śniegu zmrożonym. Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na stromych stokach, w miejscach odłożenia przez wiatr transportowanego śniegu, który jest słabiej związany z resztą pokrywy. Ze względu na zmienne kierunki wiatru większego odłożenia śniegu należy się spodziewać na stokach od wschodnich do północno-zachodnich/zachodnich (uwaga na specyfikę lokalną!). Miejsca zagrożone głównie w Kotłach polodowcowych i na stromych zboczach powyżej górnej granicy lasu.Strome zbocza i żleby wypełniane są śniegiem przez wiatr w formie poduszek śniegowych będących swoistymi pułapkami.

W Karkonoszach pokrywa śniegowa zbudowana głównie ze śniegu zmrożonego starego, na którym zostały odłożone depozyty że śniegu świeżego, przewianego, pochodzącego z ostatnich opadów. Zdecydowanie więcej śniegu występuje na stronach zawietrznych w zagłębieniach terenowych (jary, żleby).

Pokrywa o grubości ok. 10-103 cm, w miejscach odkładania śniegu przez wiatr znacząco więcej. Na Strzesze Akademickiej (1257 m n.p.m.) temperatura w granicach -3,2°C, w partiach szczytowych wiatr południowo-zachodni do 7 m/s. (7:00).

Na szlakach turystycznych miejscami występuje oblodzenie,w miejscach odkładania śniegu zaspy które utrudniają wędrowanie. W partiach szczytowych zalecane jest używanie raków (Szlak na Śnieżkę). Informacje o utrudnieniach i zamknięciu szlaków turystycznych prowadzących przez Kotły polodowcowe ze względu na warunki zimowe i występujące zagrożenie lawinowe są dostępne na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.
Opis ogłoszonego stopnia zagrożenia wg skali

Stabilność pokrywy śnieżnej

Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny

Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym wszystkim na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi stefami

Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków1 szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, szacunkowo nie dłużej niż 24h.

Odpowiedzialna Grupa GOPR
Grupa Karkonoska

Podziel się z innymi:

2015-02-10 11:13

Przybornik
Najczęściej czytane

› Marek Siatrak rezygnuje... czas 2025-08-01
komentarze komentarze: 21


› Country pod Śnieżką 2025 czas 2025-08-14
komentarze komentarze: 1


› Spotkanie z ekspertem d... czas 2025-08-01
komentarze komentarze: 0


› Zatrzymali mężczyznę podejr... czas 2025-08-01
komentarze komentarze: 0


› Jechał na zakazie, wbre... czas 2025-08-01
komentarze komentarze: 0