Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

125.56

mg/m3

O3

110.43

ug/m3

PM10

28.52

ug/m3

PM2.5

12.00

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-05-02 o godzinie 18:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie małe

18.36°C 1005 hPa 74%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Kibol:
Zestaw par 22. kolejki A klasy
czas 2024.05.02 19:10

- Lomniczanin:
Wyniki i tabela po 23. kolejce ligi okręgowej
czas 2024.05.02 17:55

- Ktoss:
Wyniki i tabela po 23. kolejce ligi okręgowej
czas 2024.05.02 17:16

- lzs:
Wyniki i tabela po 23. kolejce ligi okręgowej
czas 2024.05.02 15:53

- lzs:
Wyniki i tabela po 23. kolejce ligi okręgowej
czas 2024.05.02 15:47

Kursy walut (akt. 2024-05-02)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 4.0474
euro euro 1 EUR 4.3323
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.4345
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.067
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1724
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Sprzedaż mieszkań po nowemu

Zmieniły się zasady sprzedaży mieszkań komunalnych w Jeleniej Górze. Teraz wszyscy lokatorzy, którzy kupią lokal za 1 procent jego wartości muszą liczyć się z tym, że miasto ustanowi hipotekę kaucyjną, która ma zabezpieczyć zwrot udzielonej od ceny sprzedaży bonifikaty, gdyby nabywca sprzedał mieszkanie przed upływem 5 lat od kupna osobie obcej.


Zdaniem władz miasta, takie rozwiązanie umożliwia znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami, która obliguje wójta, burmistrza czy prezydenta do dochodzenia od lokatora zwrotu zwaloryzowanej bonifikaty, gdyby ten sprzedał mieszkanie.
- Samorząd Jeleniej Góry zdecydował się na udzielenie 99-procentowej bonifikaty przy sprzedaży mieszkań, by maksymalnie ułatwić lokatorom ich nabycie. Każdy kupujący ma świadomość, że nie może sprzedać swojego mieszkania na wolnym rynku osobie obcej przed upływem 5 lat, bo inaczej będzie musiał zwrócić bonifikatę. Niestety, zdarzają się przypadki takich transakcji, a gminie trudno jest wyegzekwować należności. Stąd takie zabezpieczenie - wyjaśnia prezydent Józef Kusiak.
Dla kupującego mieszkanie ustanowienie hipoteki kaucyjnej nie oznacza ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów kupna, poza wydatkiem 200 złotych za wpis w księdze wieczystej, którego dokona w sądzie notariusz. Ustanowienie hipoteki kaucyjnej to w istocie czynność techniczna, wykonywana przez notariusza, u którego kupujący i sprzedający podpisują akt notarialny.
Do wartości ustanowionej hipoteki kaucyjnej, równej wielkości udzielonej bonifikaty od ceny sprzedaży mieszkania, doliczane będzie jeszcze 20 procent tej sumy, która ma pokryć ewentualne koszty postępowania egzekucyjnego.
Sprawą ustanawiania hipoteki kaucyjnej zajmował się w grudniu zeszłego roku Sąd Najwyższy. Notariusz w jednej gmin odmówił ustanowienia takiej hipoteki, bo jego zdaniem, nie można było tego zrobić. Notariusz twierdził, że po wykonaniu umowy sprzedaży, czyli wydaniu nieruchomości i zapłaceniu ceny, stosunek prawny między stronami wygasa. Gmina, która sprzedawała mieszkanie, stała na innym stanowisku i skierowała sprawę do sądu. Sąd rozpatrujący zażalenie gminy miał wątpliwości w tej sprawie i skierował pytanie do Sądu Najwyższego. Ten jednak stwierdził, że zwrot bonifikaty może być zabezpieczony hipoteką kaucyjną.
Hipoteka kaucyjna daje gminie możliwość egzekucji kwoty zwaloryzowanej bonifikaty. I to nie tylko w sytuacji sprzedaży przez lokatora mieszkania przed upływem 5 lat, ale także wtedy, gdy będzie wykorzystywał mieszkanie na inne cele niż mieszkaniowe.
- Zdecydowana większość mieszkańców wykupuje swoje mieszkania po to, by zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe swoje i najbliższej rodziny. Po prostu kupują mieszkania i nadal w nich mieszkają albo np. przekazują je drogą darowizny dzieciom czy wnukom. W takich przypadkach nie muszą mieć obaw - ich sytuacja się nie zmieni. A po upływie 5 lat wpis hipoteki kaucyjnej w akcie notarialnym znika - dodaje J. Kusiak.
Ustanowienie hipoteki kaucyjnej i jej wpis do aktu notarialnego może mieć negatywny skutek dla lokatora, który chciałby wziąć kredyt hipoteczny. Bank, udzielając kredytu, zwykle chce być wpisany na hipotekę danej nieruchomości jako pierwszy. W przypadku mieszkania kupionego od gminy pierwszym wpisem na hipotece będzie zabezpieczenie gminy.
Większość pozostałych samorządów regionu jeleniogórskiego nie stosuje wpisów hipoteki kaucyjnej. Np. w Zgorzelcu, gdzie samorząd udziela przy sprzedaży mieszkań 95-procentowej bonifikaty.
- W akcie notarialnym zapisujemy ostrzeżenie o konsekwencjach sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat. A hipoteki kaucyjnej nie stosowaliśmy do tej pory, bo za wpis w księgi wieczyste opłata wynosiła nawet ok. 2 tysięcy złotych. To było często więcej niż cena sprzedaży mieszkania - mówi Grażyna Hadro, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami urzędu miasta w Zgorzelcu. Przyznaje ona, że w tej chwili miasto dochodzi zwrotu bonifikaty od 2 osób, które sprzedały mieszkania przed upływem 5 lat.
W Lubaniu mieszkania za 5 procent będzie można kupować tylko do końca roku. Tam także gmina nie ustanawia hipoteki kaucyjnej.
- Nie mieliśmy przypadków, by ktoś sprzedał kupione od gminy mieszkanie przed upływem 5 lat - mówi Konrad Rowiński, burmistrz Lubania.
Ale w Kamiennej Górze, gdzie bonifikaty wynoszą od 95 do 97 procent, miasto ustanawia hipotekę kaucyjną. Dzieje się tak od niedawna, a gmina boryka się z lokatorami, którzy sprzedali mieszkania na wolnym rynku i nie chcą zwrócić wartości bonifikaty.
W Bolesławcu mieszkania komunalne sprzedawane są za 10 procent ich wartości. Miasto nie rozważa na razie ustanawiania hipoteki kaucyjnej, bo, jak mówi prezydent Piotr Roman, wystarczającym zabezpieczeniem jest zapis w akcie notarialnym o warunkach zwrotu bonifikaty.

Nowiny Jeleniogórskie

Podziel się z innymi:

2006-08-30 08:22

Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabela po 23. ... czas 2024-05-01
komentarze komentarze: 75


› Wyniki i tabela po 27. ... czas 2024-05-01
komentarze komentarze: 37


› Pogrzeb Andrzeja Ciepie... czas 2024-05-01
komentarze komentarze: 0


› Jakie problemy zgłosili... czas 2024-05-02
komentarze komentarze: 0


› Rowerowy weekend w Jele... czas 2024-05-02
komentarze komentarze: 0