NO2
8.00
ug/m3
O3
26.00
ug/m3
PM10
21.20
ug/m3
PM2.5
16.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
bezchmurnie
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Kupię:
- KUPIĘ ANTYKI - / Skup Antyków / - DZIEŁA ... (2025.04.25)
Dam pracę:
- Murarz -cieśla do Niemiec (2025.04.23)
Dam pracę:
- Praca dla dekarzy w Niemczech (2025.04.23)
Dam pracę:
- Cieśla - zbrojarz - betoniarz do Niemiec (2025.04.23)
Dam pracę:
- Cieśla - zbrojarz - betoniarz do Niemiec (2025.04.23)
Różne:
- Wyjątkowe elewacje dla wymagających (2025.04.23)
Sprzedam:
- Pierogi bezglutenowe ręcznie lepione (2025.04.22)
Dam pracę:
- Praca przy rozbiórce aut (2025.04.18)
Dam pracę:
- Zatrudnie Budowlańców (2025.04.18)
Kupię:
- KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZEN... (2025.04.18)
- Obserwator:
› Zestaw par 24. kolejki ligi okręgowej
2025.04.28 23:26
- Kibic:
› Zestaw par 20. kolejki A klasy
2025.04.28 23:07
- Obserwator:
› Zestaw par 20., 18. i 16. kolejki B klasy
2025.04.28 22:50
- Granica:
› Zestaw par 24. kolejki ligi okręgowej
2025.04.28 22:33
- lzs:
› Wyniki i tabele po 19. kolejce A klasy
2025.04.28 22:30
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.7701 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2766 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.539 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 5.0248 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1713 |
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Jest akt oskarżenia przeciwko dwóm pracownikom spółki Tauron
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko dwóm pracownikom spółki Tauron Dystrybucja S.A. Odział w Jeleniej Górze: Leszkowi B. oraz Pawłowi K., zobowiązanym do zapewnienia utrzymania w należytej sprawności technicznej przydzielonych do Rejonu Dystrybucji urządzeń elektroenergetycznych, którym zarzucono nie dopełnienie ciążących na nich z racji zajmowanych stanowisk obowiązków w zakresie dokonywania należytej oceny stanu technicznego linii energetycznej oraz częstotliwości jej oględzinowania a ponadto Leszkowi B. podjęcia decyzji o potrzebie jej natychmiastowej modernizacji i nieumyślne sprowadzenie zdarzenia, które zagrażało życiu oraz zdrowiu wielu osób w postaci gwałtownego wyzwolenia energii elektrycznej z napowietrznej linii energetycznej niskiego napięcia, której jeden z przewodów z powodu całkowitej utraty właściwości technicznych oraz zniesienia własności nośnych w dniu 21 sierpnia 2012 r. uległ samoczynnemu zerwaniu, co spowodowało śmiertelne porażenie prądem elektrycznym znajdujących się w jego bezpośrednim zasięgu 13-letniej Kingi B. i 12-letniej Doroty B. tj. o czyn z art. 163§4 k.k.W niniejszej sprawie ustalono następujący stan faktyczny.
W dniu 21 sierpnia 2012 r. około godziny 14.00 ulicą Nadrzeczną w Krzeszowie przejeżdżający w pobliżu mężczyźni zauważyli, iż w korycie rzeki znajdują się dwie nieruchome postacie. Po chwili bliższej obserwacji stwierdzili, iż są to ciała dwóch dziewczynek. W pobliżu nieruchomych ciał ujawnili zwisający z jednego ze słupów przewód. Jak później stwierdzili jedna z dziewczynek trzymała w dłoni końcówkę zerwanego przewodu leżąc na plecach, druga z nich znajdowała się w bezpośredniej bliskości i zwrócona była ciałem do dna rzeki. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon obu ofiar. Na miejscu dokonano również identyfikacji zwłok i ustalono, iż ofiarami wypadku są 13-letnia Kinga B. i 12- letnia Dorota B.
W wyniku przeprowadzonych oględzin zewnętrznych oraz sekcji zwłok obu dziewcząt ustalono, że przyczyną nagłego i gwałtownego zgonu Kingi B. oraz Doroty B. było porażenie prądem z następowymi zaburzeniami czynnościowymi narządów wewnętrznych, przy współistniejącym zachłyśnięciu się wodą. Jednocześnie na zwłokach nie stwierdzono zmian o charakterze urazowym lub chorobowym, które mogły w minimalnym stopniu przyczynić się do zgonu. Biegły wskazał na rozległe znamiona prądowe (termiczne koagulacje) wskazujące na działanie na oba ciała prądu o stosunkowo dużym napięciu.
Z uwagi na charakter zdarzenia w sprawie powołano biegłego z zakresu maszyn i urządzeń energetycznych, któremu udostępniono m.in. zabezpieczoną w toku śledztwa dokumentację związaną z wszystkimi danymi dotyczącymi uszkodzonej linii - od początku jej budowy aż do dnia zdarzenia oraz wykonanej po nim modernizacji.
Z opinii biegłego wynika, że stan linii energetycznej był zły i uzasadniał wcześniejsze poddanie jej zabiegom modernizacyjnym, wyprzedzając czas wyczekiwania na zaplanowany przez spółkę termin remontu.
Zły stan zerwanego przewodu został potwierdzony przez jednostkę badawczą wyspecjalizowaną w prowadzeniu analiz mechanoskopijnych i wytrzymałościowych, której zlecono w toku śledztwa badanie zabezpieczonego przewodu.
Poczynione ustalenia dały podstawy do sformułowania i wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów osobom, które w zakresie przydzielonych im kompetencji, funkcji i zakreślonych obowiązków służbowych odpowiadały za utrzymanie w należytej sprawności technicznej przydzielonych do Rejonu Dystrybucji urządzeń elektroenergetycznych, tj. kierownikowi Wydziału Eksploatacji - Leszkowi B. oraz starszemu inżynierowi do spraw eksploatacji sieci Pawłowi K.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Leszek B. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Również Paweł K. skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień, nie przyznając się do popełnienia stawianego mu zarzutu.
Z uzyskanych danych o karalności wynika, iż obaj oskarżeni nie byli dotąd karani sądownie.
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze
Podziel się z innymi:
2014-04-17 16:25
› Zestaw par 1/2 finału J...
2025-04-08
komentarze: 2
› Wyniki i tabela po 22. ...
2025-04-19
komentarze: 82
› Wyniki i tabele po zale...
2025-04-19
komentarze: 83
› Wyniki i tabela po 20. ...
2025-04-05
komentarze: 140
› Wyniki i tabela po 21. ...
2025-04-12
komentarze: 121