Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

510.00

mg/m3

O3

43.80

ug/m3

PM10

15.30

ug/m3

PM2.5

12.60

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-11-24 o godzinie 16:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

4.87°C 1020 hPa 80%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Noi:
Wynik zaległego meczu B klasy
czas 2024.11.24 17:01

- Do wyżej:
Nie zagrali w Kościelniku
czas 2024.11.24 16:49

- Gks:
Wynik zaległego meczu B klasy
czas 2024.11.24 16:48

- Do koniec:
Wynik zaległego meczu B klasy
czas 2024.11.24 15:44

- Kibic:
Wyniki i tabela po zaległych meczach ligi okręgowej
czas 2024.11.24 15:36

Kursy walut (akt. 2024-11-22)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 4.1752
euro euro 1 EUR 4.343
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.6959
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.224
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1711
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Jest szansa wpisania Kotliny na listę UNESCO

Kotlina Jeleniogórska to światowy unikat, który powinien być specjalnie chroniony - uważają specjaliści zajmujący się ochroną zabytków. Na terenie pięciu gmin jest tam prawie trzydzieści pałaców i zamków. Obszar ten mogłyby stać się równie sławny, jak dolina zamków nad Loarą.
Fachowcy z Międzynarodowej Rady Zabytków i Zespołów Zabytków (ICOMOS) odwiedzili ostatnio Kotlinę Jeleniogórską. Obejrzeli większość z prawie 30 rezydencji i założeń parkowych znajdujących się na tym terenie.

- Byli zachwyceni - mówi Wojciech Kapałczyński, kierownik jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Według specjalistów teren pięciu karkonoskich gmin: Mysłakowic, Podgórzyna, Kowar, Janowic i Jeleniej Góry, należy wpisać na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Znalezienie się w tym elitarnym towarzystwie zabytków, daje szansę na bardzo mocną eksploatację turystyczną.
- Niektórzy turyści np. z Japonii jeżdżą po zabytkach z listy jak po sznurku, ponieważ przewodniki poświęcają najwięcej miejsca takim obiektom - przekonuje Andrzej Kubik, wojewódzki konserwator zabytków.

Zabytki znajdujące się na liście mają też szanse na większe zainteresowanie władz. UNESCO wymaga otoczenia ich specjalną opieką.
Zanim do międzynarodowej organizacji trafi wniosek o umieszczenie na liście, polskie władze muszą uznać Kotlinę Jeleniogórską za pomnik historii.

- Taką decyzję musi podjąć prezydent. Wniosek przygotowuje ministerstwo kultury - tłumaczy Wojciech Kapałczyński.
Według niego karkonoskie pałace, zamki i ogrody to obiekty najwyżej klasy. Także zdaniem Jacka Jakubca, prezesa Fundacji Kultury Ekologicznej, która ma siedzibę w odnawianym renesansowym Dworze Czarne, cała kotlina zasługuje na szczególną ochronę. Może to być lokomotywą rozwoju gospodarczego regionu. Tak dzieje się, między innymi we francuskiej dolinie Loary.

Obecnie większość zabytkowych rezydencji, po latach dewastacji, wraca do dawnego blasku. Niektóre jednak nadal niszczeją.
Szczęścia nie ma między innymi XIV-wieczny zamek w Karpnikach. Od kilku lat obiekt stoi pusty. Jego dwaj właściciele są ze sobą skłóceni. Nikt więc nie podejmuje decyzji o restauracji obiektu.

- Wielokrotnie wydawaliśmy nakazy rozpoczęcia prac. Nasza cierpliwość jednak się już kończy i rozpoczniemy prawdopodobnie starania o odebranie im zabytku - mówi Wojciech Kapałczyński. Przez wieloletnie zaniedbania bezpowrotnie zostały zniszczone pałace w Trzcińsku i w Maciejowej.

Powoli, ale posuwają się do przodu prace budowlane przy odnowie pałacu w Wojanowie - Bobrowie. Wkrótce w oficynie pałacu zostanie otwarty trzygwiazdkowy hotel. Dochody z turystyki pozwolą właścicielowi na remont pozostałej części obiektu. Działalnością hotelarską zajmie się także właściciel Pałacu Dębowego w Karpnikach. Wiosną przyszłego roku zostanie tam otwarte luksusowe SPA oraz dwanaście pokoi hotelowych.

Gości przyjmują już pałace Paulinum w Jeleniej Górze, rezydencje w Miłkowie, Łomnicy i w Staniszowie, w której do 1991 roku był ośrodek szkoleniowy straży pożarnej.

Przez następnych dziesięć lat obiekt stał pusty. Uratował go Wacław Dzida, który na zakup i remont pałacu wydał wszystkie oszczędności. Teraz jest tam prawie 30 pokoi i restauracja. - Prace przy głównym budynku zostały już zakończone, ale do odrestaurowania pozostają zabudowania folwarku i stojącego obok pałacu - Domu Kawalera. To praca na wiele lat - mówi Agata Rome-Dzida, żona właściciela.

Oboje nie żałują, że podjęli się ratowania zabytku, choć za pieniądze włożone w jego odbudowę mogliby zbudować spory hotel. - Kilkakrotnie staraliśmy się o dofinansowanie. Niestety prywatnym właścicielom zabytkowych obiektów nikt nie pomaga. Gdyby kotlina była na liście UNESCO, być może łatwiej byłoby otrzymać fundusze na ratowanie zabytków - tłumaczy Agata Rome- Dzida.

Do listy uratowanych zabytków dołączy niebawem rezydencja rodu Zeidlitz w Wojanowie. Za ponad 50 mln zł powstaje tam czterogwiazdkowe centrum kongresowe. Pomieści prawie 200 gości hotelowych, basen, restauracje i sale konferencyjne.

Niewiele brakowało, by pałac zamienił się w stertę gruzu. Pożar sprzed czterech lat, wilgoć i mrozy mocno się dały we znaki zabudowaniom. Niektórym groziło zawalenie. Poprzedni włoski właściciel nie mógł podołać kosztownemu remontowi. Szansa na ratunek pojawiła się, gdy obiekt nabyła spółka Pałac Wojanów.

Otwarcie zostało zaplanowane na sylwestra 2006/2007. Wtedy pałac skończy 400 lat. W kilkusetletniej historii jego właścicielką była między innymi księżna Luiza Niderlandzka - córka króla Prus Fryderyka Wilhelma III. On sam był właścicielem pałacu w Mysłakowicach, była to jego letnia rezydencja. Obecnie mieści się w niej szkoła, ale gdy pojawił się poważny inwestor zainteresowany kupnem pałacu, gmina zdecydowała, że przeniesie placówkę oświatową gdzie indziej. W siedzibie króla ma powstać luksusowy hotel.

Zabytki w kotlinie użytkują nie tylko hotelarze. Odrestaurowany pałac w Bukowcu i renesansowy Dwór Czarne to siedziby organizacji pozarządowych Związku Gmin Karkonoskich oraz Fundacji Kultury Ekologicznej. Pałac Schaffgotschów w Cieplicach mieści filię Politechniki Wrocławskiej.

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Podziel się z innymi:

2006-08-18 09:55

Przybornik
Najczęściej czytane

› Zestaw par 14. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 50


› Wyniki i tabele po zale... czas 2024-11-16
komentarze komentarze: 44


› Zestaw par 13. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 16


› Zestaw par 16. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 18


› Zestaw par 13. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 8