NO2
18.30
ug/m3
O3
48.30
ug/m3
PM10
13.40
ug/m3
PM2.5
7.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
pochmurnie
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Sprzedam:
- Pierogi ręcznie lepione (2025.08.14)
Sprzedam:
- Animacje dla dzieci (2025.08.12)
Sprzedam:
- Animacje dla dzieci dmuchańce piana party (2025.08.11)
Dam pracę:
- Pomocnik z prawem jazdy - Niemcy (2025.08.08)
Różne:
- Poznaj Siebie i Swoją Życiową Drogę. As... (2025.08.08)
Kupię:
- GOTÓWKA / KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZI... (2025.08.07)
Sprzedam:
- Pierogi ręcznie lepione (2025.08.07)
Różne:
- Nowy wymiar projektowania elewacji (2025.08.07)
Sprzedam:
- Animacje dla dzieci,urodzinki,dmuchańce,... (2025.08.03)
Kupię:
- Kupię ANTYKI - SREBRO, SZTUĆCE, OBRAZY, ... (2025.08.03)
- raciborki:
› Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
2025.08.14 06:35
- Wynik:
› Spore zmiany kadrowe, wygrana w pierwszym sparingu
2025.08.13 22:44
- lzs:
› Ważny remont za 52 miliony zagrożony?
2025.08.13 22:20
- lzs:
› Woda w Szklarskiej Porębie ma kolor herbaty
2025.08.13 22:17
- Wynik:
› Spore zmiany kadrowe, wygrana w pierwszym sparingu
2025.08.13 22:12
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.6542 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2639 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.5296 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9592 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1742 |
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Prezydent wystąpił z prośbą o uruchomienie rezerw materiałowych i finansowych
Zerwany most na drodze krajowej A-3, odcinający bezpośredni dojazd z centrum Jeleniej Góry do Wrocławia przez ul. Wrocławską (Maciejowa), zerwana większość kładek na Radomierce, ewakuacja późnym wieczorem 14 osób, trudno do oszacowania w tej chwili szkody w infrastrukturze drogowej, odcięty dopływ gazu do Maciejowej, w części - dopływ energii elektrycznej, awarie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które już diagnozują służby PWiK "Wodnik", deklarując włączanie do sieci jeszcze dziś sukcesywnie kolejnych budynków, to wstępny, bardzo szacunkowy obraz strat i szkód w najbardziej dotkniętej wczorajszą ulewą części Jeleniej Góry.- W tej chwili mam trzy priorytety - powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry, który do godz. 2 w nocy przebywał w Maciejowej, to w kolejności - zabezpieczenie potrzeb bytowych ludzi, oszacowanie strat i udrożnienie przejazdów wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Od wczoraj pracują w Maciejowej wszystkie służby miejskie, w nocy - interwencyjne, teraz OSP, Straż Miejska i przedstawiciele MOPS. Ci ostatni przechodząc z domu do domu ustalają najpilniejsze potrzeby i określają zakres i harmonogramy udzielania pomocy.
O tym, że może padać deszcz nawalny w takiej skali, Wydział Interwencji Kryzysowych UM wiedział już od południa. Pozornie nie było przesłanek do przesyłania ostrzeżeń, ale już o godz. 13.24 zostały przekazane pierwsze komunikaty, pocztą elektroniczną i faksami. - Mamy trzy systemy ostrzegania - poinformował Włodzimierz Belta, naczelnik Wydziału. - Krótko po godz. 13.00 wykorzystaliśmy dwa, a o godz. 16.04 do wszystkich abonentów naszej sieci (przypominamy, że zachęcaliśmy Jeleniogórzan do zapisywania się na listę osób, które takie komunikaty bezpłatnie chcą dostawać - uwaga UM) wysłaliśmy informację o tym, że spodziewane są burze z gradem, wysokości opadów przeciętnie 10 - 30 mm, lokalnie - do 40 mm, z wiatrem ok. 60 - 75 km/h.
Niestety, sprawdziło się precyzyjnie. Jak się później okazało, jeleniogórska placówka instytutu hydrologiczno-meteorologicznego poinformowała, że w godz. 18.00 - 22.00 spadło ok. 45,7 mm deszczu. Przybory wody w potokach były niezwykle gwałtowne, stąd udział naszych jednostek OSP i obu JRG, które wyjeżdżały z pontonami i łodziami aż do późnego wieczora. OSP rozpoczęła swoją pracę w Maciejowej ok. godz. 18.20. - Przekazałem Wojewodzie Dolnośląskiemu list z prośbą o uruchomienie rezerw materiałowych i finansowych - powiedział Marcin Zawiła - podkreślając, że nie tylko Jelenia Góra, ale i wiele innych miejscowości na trasie z Jeleniej Góry do Bolkowa mocno ucierpiało tej nocy. Z pewnością skala szkód przekracza możliwości finansowe samorządów.
Rano w Maciejowej oglądał zniszczenia wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak, po południu spodziewamy się wizyty wicewojewody dolnośląskiego, któremu przekażemy pierwszy rachunek strat.
Będziemy podejmować starania o uzyskanie doraźnej przeprawy mostowej, która umożliwiłaby przejazd ulicą Wrocławską do czasu rozpoczęcia odbudowy mostu. Trudno jest natomiast powiedzieć, kiedy poznamy szacunki kosztów odbudowy dróg, bo wiele z nich jest podmytych na długich odcinkach, jak choćby droga dojazdowa do zabudowań w Maciejowej, równoległa do ulicy Wrocławskiej. Wprawdzie mosty, które budowaliśmy niedawno w Maciejowej, m.in. na wysokości ul. Witosa, czy Trzcińskiej wydają się być stabilne i gwarantować bezpieczne przejazdy, ale przecież trzeba je dokładnie sprawdzić. Trwa wypompowywanie wody z domów i sklepów, zabezpieczanie zagrożonych katastrofą miejsc, używane są generatory prądu, bowiem z oczywistych powodów właśnie w miejscach najbardziej zniszczonych odcięte są wszystkie media.
UM JG
Podziel się z innymi:
2012-07-06 14:35
› Marek Siatrak rezygnuje...
2025-08-01
komentarze: 20
› Country pod Śnieżką 2025
2025-08-14
komentarze: 1
› Spotkanie z ekspertem d...
2025-08-01
komentarze: 0
› Zatrzymali mężczyznę podejr...
2025-08-01
komentarze: 0
› Jechał na zakazie, wbre...
2025-08-01
komentarze: 0