NO2
3.10
ug/m3
O3
136.50
ug/m3
PM10
12.90
ug/m3
PM2.5
6.30
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
bezchmurnie
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Kupię:
- KUPIĘ ANTYKI - / Skup Antyków / - DZIEŁA ... (2025.04.25)
Dam pracę:
- Murarz -cieśla do Niemiec (2025.04.23)
Dam pracę:
- Praca dla dekarzy w Niemczech (2025.04.23)
Dam pracę:
- Cieśla - zbrojarz - betoniarz do Niemiec (2025.04.23)
Dam pracę:
- Cieśla - zbrojarz - betoniarz do Niemiec (2025.04.23)
Różne:
- Wyjątkowe elewacje dla wymagających (2025.04.23)
Sprzedam:
- Pierogi bezglutenowe ręcznie lepione (2025.04.22)
Dam pracę:
- Praca przy rozbiórce aut (2025.04.18)
Dam pracę:
- Zatrudnie Budowlańców (2025.04.18)
Kupię:
- KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZEN... (2025.04.18)
- Wynik:
› Wyniki i tabele po 19., 17. i 15. kolejce B klasy
2025.04.28 16:00
- Ciekawski:
› Wyniki i tabela po 23. kolejce ligi okręgowej
2025.04.28 15:57
- Do greg:
› Wyniki i tabele po 19. kolejce A klasy
2025.04.28 15:54
- Miko:
› Wyniki i tabela po 26. kolejce Koleje Dolnośląskie 4...
2025.04.28 15:52
- Miko:
› Wyniki i tabela po 26. kolejce Koleje Dolnośląskie 4...
2025.04.28 15:50
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.7701 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2766 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.539 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 5.0248 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1713 |
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
X Międzynarodowy Krokus Jazz Festiwal 2011
X Międzynarodowy Krokus Jazz Festiwal 201121 - 23 października 2011
Program Festiwalu
21 października 2011 (piątek)
godz. 20.00 - scena główna
- koncert grupy LABORATORIUM z udziałem Rasm Al. - Mashan
godz. 21.30 - Klub "Kwadrat"
- koncert laureata konkursu "Powiew Młodego Jazzu 2010" - zespołu IWONA KMIECIK QUINTET
godz. 23.00 - 2.00 - Klub "Kwadrat"
- jam session
22 października 2011 (sobota)
godz. 12.00 - 18.00 - konkurs "Powiew Młodego Jazzu", wystąpią zespoły:
JAN MALECHA QUARTET
THE AARDVARD TRIO
OLGA BOCZAR
PAUL BAND
INTERPLAY
BETTINA MAIER QUARTETT (Niemcy)
MOON EYES
THE FORFITERS
godz. 20.00 - scena główna
- koncert Randy Breckera & AMC TRIO
godz. 21.30 - Klub "Kwadrat"
- koncert zespołu The 3RIO
godz. 23.00 - 2.00 - Klub "Kwadrat"
- jam session
23 października 2011 (niedziela)
godz. 12.00 - 18.00 - konkurs "Powiew Młodego Jazzu", wystąpią zespoły:
LIPSKA I KUMPLE
HIGH DEFINITION
RACZKOWSKI/MIELCAREK DUO
ASSEMBLED MOODS (Niemcy)
MIT 4 SPIEL 5 (Niemcy)
U.R.W.A.K.wintet
MAKUMI BASHIKA TRIO
godz. 20.00 - scena główna
- ceremonia wręczenia nagród i statuetki "Złotego Krokusa" oraz koncert zespołu FRIEND'N'FELLOW
godz. 21.30 - Klub "Kwadrat"
- koncert laureatów konkursu "Powiew Młodego Jazzu" oraz koncert zespołu ILONA DAMIĘCKA TRIO
godz. 23.00 - 2.00 - Klub "Kwadrat"
- jam session
Impreza towarzysząca festiwalowi - wystawa fotograficzna "Twarze jazzu" autorstwa Janusza Nowackiego; Galeria "Korytarz", ul. Bankowa 28/30.
Rezerwacja i sprzedaż biletów w sekretariacie JCK w Jeleniej Górze przy ul. Bankowej 28/30 od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00,
tel. 75 64 78 884/885
Międzynarodowy Krokus Jazz Festiwal realizowany jest przez Jeleniogórskie Centrum Kultury we współpracy z Socjokulturalnym Centrum Steinhaus e.V. Bautzen w ramach trzyletniego polsko-niemieckiego projektu "OD FUNDAMENTÓW PO SZCZYTY'.
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 przy wsparciu Miasta Jelenia Góra.
LABORATORIUM
Legenda polskiego jazzu, prekursorzy jazz-rocka zespół, który od lat 70. przeszedł drogę od klubowych koncertów, po krajowe i światowe estrady największych festiwali jazzowych. Muzycy-założyciele Laboratorium to dziś znani kompozytorzy, cenieni pedagodzy i rozrywani instrumentaliści. Kilka lat temu postanowili grać okazjonalnie razem, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, tej młodej i starej i wiernej. Zespół Laboratorium powstał w 1970 roku w Krakowie. O początkach kariery Laborki można mówić od 1972 roku, kiedy to na festiwalu Jazz nad Odrą zdobyli drugie, by w rok później sięgnąć po laur najwyższy. Do dziś Laboratorium zajmuje stałe i ważne miejsce w polskiej muzyce rockowej i jazzowej. Grupa Laboratorium gra obecnie w składzie:
Marek Stryszowski - saksofon altowy, wokal
Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe
Krzysztof Ścierański - gitara basowa
Marek Raduli - gitara
Grzegorz Grzyb - perkusja
Podczas X Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal zespół wystąpi z gościnnym udziałem wokalistki pochodzenia jemeńskiego Rasm Al - Mashan.
IWONA KMIECIK QUINTET
Tomaszowianka Iwona Kmiecik od dziecka łączy swoje dwie pasje, sport i muzykę. Ostatecznie wygrała muzyka, choć sport też jest jej bardzo bliski. Po maturze dostała się na AWF w Krakowie. Rodzice utalentowanej wokalistki są trenerami łyżwiarstwa szybkiego, ojciec przez 13 lat trenował kadrę Polski. Po dwóch latach Iwona Kmiecik zdecydowała się jednak na muzyczną karierę. Jako studentka Akademii Muzycznej w Katowicach ( specjalność wokalistyka jazzowa) zaczęła śpiewać i występować akompaniując sobie na fortepianie. Po otrzymaniu propozycji wzięcia udziału w przeglądzie "On Music"organizowanym przez krakowskie Radio Alfa, potrzebny był jej zespół, który nazwała IVO. Właśnie z nim zdobyła pierwszą nagrodę. I tak się zaczęło. Od tamtego czasu zagrała z zespołem niezliczoną ilość koncertów wykonując interpretacje przebojów z repertuaru takich wykonawców jak: Alicia Keys, Sting, Seal czy Ray Charles. Występowała przed znanymi wykonawcami polskiej estrady m.in. przed Lorą Szafran podczas festiwalu "A może byśmy tak... do Tomaszowa". Jest laureatką wielu festiwali jazzowych m.in. zdobywczynią II nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych 2010 w Zamościu, I miejsca podczas konkursu "Powiew Młodego Jazzu" odbywającego się w ramach Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal 2010 w Jeleniej Górze oraz I miejsca. Przejmujący wokal Iwony Kmiecik oraz dźwięki poszczególnych instrumentalistów zapewniają niezapomnianą podróż w krainę muzyki jazzowej.
RANDY BRECKER
Ten jeden z najlepszych muzyków jazzowych na świecie dał się poznać jako nieprzeciętny trębacz o znakomitym kunszcie technicznym i niebywałej muzykalności. Pochodzi z muzykalnej filadelfijskiej rodziny. Pobierał prywatne lekcje u znanego pasjonata jazzowej edukacji czarnoskórego puzonisty Davida Bakera. Zaczynał swoją karierę jako trębacz na macierzystej uczelni, w Big Bandzie Uniwersytetu Indiana, z którym wygrał jedną z nagród na Notre Dame Festival. Zauroczony Francją pozostał kilka miesięcy w tym kraju pracując jako freelancer. W roku 1965 powrócił do Stanów i przeniósł się do Nowego Jorku grając na trąbce w pionierskiej grupie Blood Sweat & Tears wnosząc do niej szczyptę jazzu. Wzorami dla niego byli Freddie Hubbard i Miles Davis. Jako jazzman sprawdził się i potwierdził swą klasę grając w kwintecie pianisty Horace Silvera w latach 1967 - 69. W tym samym czasie wzbogaciły się też jego muzyczne doświadczenia we współpracy ze Stevie Wonderem, Janis Joplin, Joe Hendersonem, a także big - bandami Clarka Terry'ego, Duke'a Persona, Thada Jonesa i Mel'a Lewisa. Już wówczas Randy Brecker był cenionym muzykiem studyjnym, podobnie jak jego młodszy brat Michael, z którym spotkał się w jazz - rockowym zespole Billy Cobhama, Dreams. Po półtorarocznej grze w Eleventh House Larry'ego Coryella, w połowie 1974 roku Randy Brecker znowu dołączył do Cobhama, by pod koniec roku utworzyć ostatecznie wraz z bratem Michaelem zespół The Brecker Brothers. W 1974 roku ukazała się ich debiutancka płyta "Brecker Brothers", która uzyskała aż cztery nominacje do nagrody Grammy. Zespół The Brecker Brothers przez wielu jest uznawany za najbardziej popularny zespół jazz - rockowy lat 80 i 90. Prestiżowy magazyn "New York Times" określił ich muzykę jako "najbardziej przekonujące połączenie jazzu i rocka jakie osiągnęła kiedykolwiek jakakolwiek grupa. Połączenie, które nie nadużywa żadnego stylu, ale wydobywa z każdego jego istotę". Była to sensacja okupująca przez wiele tygodni listy przebojów na całym świecie. Solowa płyta Randy'ego Breckera "Into The Sun" została w roku 1988 uhonorowana nagrodą Grammy w kategorii "Best Contemporary Jazz Performance". Jego nazwisko figuruje też w kilku innych wydawnictwach nagrodzonych i nominowanych do tej nagrody m.in. na kilku płytach The Brecker Brothers.
W swej dotychczasowej karierze współpracował z pierwszoplanowymi postaciami z kręgu muzyki jazzowej, popowej i rockowej. Na liście tej znajdują się takie nazwiska jak: James Brown, Frank Zappa, Eric Clapton, Bruce Springsteen, Chaka Khan,George Benson, Stanley Clarke, Jaco Pastorius,Charles Mingus, Al. Foster, Dave Weckl i wiele innych. Randy Brecker ma na koncie również współpracę z polskimi muzykami m.in. z perkusistą Krzysztofem Zawadzkim ostatnio pianistą Włodkiem Pawlikiem. koronowaniem tej współpracy była płyta " Tykocin" która zdobyła świetne recenzje także poza granicami kraju a obaj artyści dali serię wspaniałych koncertów.
Tym razem Randy Brecker przyjeżdża z AMC Trio okrzykniętym jako słowacki EST i będzie ozdobą Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal. Ich wspólny występ z najnowszym programem będzie jedynym koncertem w Polsce.
The 3RIO
Muzyka tworzona przez The 3RIO przepełniona jest energią, spontanicznością i wolnością. To niecodzienna propozycja artystyczna w świecie współczesnego jazzu i muzyki improwizowanej, skierowana do słuchaczy o wyrafinowanym guście muzycznym. Trio poprzez kreatywne interpretacje nadaje wykonywanym przez siebie kompozycjom własny, zdecydowanie oryginalny rys - od dźwiękowego tła - po proste, wyraziste brzmienie. Płyta "We've got plans..." stanowi kompilację dotychczasowego dorobku artystycznego każdego z muzyków tworzących trio, wzbogaconą o współczesne, eksperymentalne brzmienia, przesycone prawdziwie dojrzałymi a jednak świeżymi emocjami... Zaskakuje i wzrusza - pobudza i wycisza zarazem... To wydarzenie równie wyjątkowe, jak sami artyści je tworzący. Zespół wystąpi w składzie:
Krzysztof "Puma" Piasecki - gitara
Stan Michalak - kontrabas
Kenny Martin - perkusja
FRIEND'N'FELLOW
To jeden z najciekawszych zespołów akustycznego jazzu. Obok kanadyjskiego duetu Tuck & Patti właśnie Friend'N'Fellow - to najpopularniejszy i najchętniej zapraszany zespół na festiwale jazzowe. Duet tworzą ciemnoskóra wokalistka Constance Friend - określana nową Cassandrą Wilson. Na gitarze akompaniuje jej Thomas Fellow, który tworzy niepowtarzalny nastrój i charakterystyczną stylistykę. Ich pierwszy album "Fairy Godmother" wydany w1995 roku zwiastował początek wielkiej kariery, spowodował ogromne zainteresowanie europejskich mediów, dzięki którym muzycy odbyli szeroko zakrojoną trasę koncertową obejmującą ponad 100 koncertów w najważniejszych miejscach koncertowych Europy. Zarówno krytycy, jak i publiczność zwróciła uwagę nie tylko na wspaniały głos wokalistki, ale także na wirtuozerską grę gitarzysty. Francuski magazyn "Jazz Hot" określił ich muzykę jako "spójne brzmienie zespołu. Kolejny ich krążek "Home" stał się natychmiast bestsellerem. W promocji albumu i trasy koncertowej w Europie i w USA wziął udział legendarny bluesman Luther Allison, co dla artystów stanowiło najlepszą rekomendację. Udział słynnego bluesmana w licznych koncertach spowodowało, iż muzycy nawiązali bliższą znajomość, która zaowocowała udziałem Allisona jako producenta ich kolejnego albumu "Purple Rose".Album stał się przełomowym momentem w karierze zespołu. Zauroczenie bluesem, jazzem i gospel zaczęło ustępować miejsca także nagraniom i standardowym przebojom z kręgu muzyki rock i pop. Coraz częściej w repertuarze Friend'N'Fellow można było znaleźć jazzujące i swingujące interpretacje przebojów Jimi Hendrixa, U2, Jose Feliciano i wielu innych. Znane tematy nabrały nowego blasku a to dzięki doskonałej interpretacji wokalnej i wirtuozerskiej techniki gitarowej. Utwory stały się jazzującymi standardami i zarówno przebojami duetu, które z powodzeniem wykonywali na koncertach. Zmianę w podejściu do repertuaru spowodował najpierw album "Taxi" a zaraz później ich kolejny krążek "Covered" zawierający przepiękne interpretacje znanych przebojów z "Light My Fire" na czele. Koncertowy album "Live" wydany na DVD pokazał zaledwie fragment ogromnych możliwości interpretacyjnych i repertuarowych zespołu, ale tym samym stał się doskonałym pretekstem do licznych zaproszeń duetu na najważniejsze festiwale i estrady świata. Entuzjastycznie przyjęto ich koncerty w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Pekinie, Wiedniu, Zurychu i Lucernie oraz w słynnym Jazzrally Dusseldorf Festiwal, gdzie wystąpili wraz z Rayem Charlesem. Jak wciągające są ich perfekcyjnie zaaranżowane koncerty nie trzeba nikogo przekonywać. Ich koncert podczas tegorocznego X Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal będzie gwarancją wielkiego wydarzenia artystycznego.
ILONA DAMIĘCKA TRIO
Jest postacią już dobrze znaną na polskiej scenie jazzowej. Nie tylko gra na fortepianie, ale także śpiewa i komponuje. Jest absolwentką Akademii Muzycznej - Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Uczestniczyła w warsztatach jazzowych w Puławach i Chodzieży. Jest laureatką konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku w 1999 roku, gdzie zdobyła III nagrodę za utwór "Bossa For Bosa" będący jej kompozycją napisaną do tekstu profesora Andrzeja Schmidta. Swój muzyczny talent rozwijała pod kierunkiem pianisty Wojciecha Niedzieli u którego zdobywała wiedzę na temat harmonii i improwizacji oraz stylów jazzowych. Pokazuje dobre jazzowe wzory pianistyki spod znaku Billa Evansa i Mc Coy Tynera. Od lat zauroczona jest amerykańską pianistką młodego pokolenia Francescą Tanksley grającą w zespole Bill'a Harpera. W 2009 roku Ilona Damięcka z muzykami z Wybrzeża i gościnnym udziałem trębacza Jerzego Małka nagrała autorski album "Harry Up", który spotkał się z dobrym przyjęciem krytyki jazzowej. Podczas X Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal trio wystąpi w składzie:
Ilona Damięcka - śpiew, fortepian
Dawid Fortuna - perkusja
Michał Barański - kontrabas
JCK
Podziel się z innymi:
2011-10-18 14:39
› Zestaw par 1/2 finału J...
2025-04-08
komentarze: 2
› Wyniki i tabela po 22. ...
2025-04-19
komentarze: 82
› Wyniki i tabele po zale...
2025-04-19
komentarze: 83
› Wyniki i tabela po 20. ...
2025-04-05
komentarze: 140
› Wyniki i tabela po 21. ...
2025-04-12
komentarze: 121