Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

O3

PM10

PM2.5

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia o godzinie .

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

11.88°C 1012 hPa 94%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Xxx:
Wyniki 24. kolejki A klasy
czas 2024.05.19 00:09

- Jgl:
Wyniki 26. kolejki ligi okręgowej
czas 2024.05.18 23:40

- Jgl:
Wyniki 26. kolejki ligi okręgowej
czas 2024.05.18 23:29

- ksk:
Koniec serii Karkonoszy
czas 2024.05.18 23:01

- Do wyżej:
Wyniki 24. kolejki A klasy
czas 2024.05.18 22:55

Kursy walut (akt. 2024-05-17)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.9363
euro euro 1 EUR 4.2685
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.3302
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.979
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1725
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Ocena pracy policji jeleniogórskiej za rok 2009

Zadania policji jeleniogórskiej w roku 2009 koncentrowały się na rzeczywistym ograniczaniu przestępczości, podniesieniu sprawności i skuteczności działania Policji oraz poprawie wizerunku Policji w społeczeństwie.

Planując szczegółowe zadania na rok 2009, w oparciu o dostępne badania opinii społecznej, spotkania z samorządami, organizacjami i przedstawicielami wielu instytucji oraz bezpośrednio z mieszkańcami naszego regionu, zidentyfikowaliśmy te zagrożenia i oczekiwania. W związku z tym dostosowaliśmy struktury organizacyjne do nowych zadań, zwiększając przede wszystkim potencjał pionów wykonawczych, a w szczególności powodując zwiększenie ilości służb patrolowych i dzielnicowych.
Niezwykle ważne było otrzymane przez nas olbrzymie wsparcie ze strony władz samorządowych, zarówno w realizacji naszych bieżących zadań, jak i we wspólnych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Wymiernymi przykładami było sfinansowanie dodatkowych patroli pieszych na terenie Karpacza, Piechowic, Szklarskiej Poręby, Jeżowa Sudeckiego a w szczególności Jeleniej Góry. W efekcie wykonano dodatkowo 601 służb patrolowych. Urząd Miejski w Kowarach sfinansował 2 etaty dzielnicowych, a gmina w Mysłakowicach – 1 etat. Z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze otrzymaliśmy duże środki finansowe na przeprowadzenie prac remontowych naszych jednostek, na sprzęt techniki policyjnej, na samochody i nagrody dla policjantów. Policja jeleniogórska otrzymała darowizny rzeczowe z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, Urzędu Gminy w Janowicach, od Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Jeleniej Górze i GOPR w Jeleniej Górze.
W planie działania na rok 2009 położyliśmy nacisk, przede wszystkim na ograniczanie ilości najbardziej uciążliwych społecznie kategorii przestępstw tj. kradzieży samochodów, włamań, kradzieży i rozbojów oraz przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Ważnymi zadaniami było także zwiększenie ilości służby patrolowej na ulicach, ograniczanie zachowań chuligańskich oraz poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dążąc do rzeczywistego ograniczenia przestępczości policja jeleniogórska podjęła wiele przedsięwzięć o charakterze prewencyjnym. Celem służby prewencji powinno być likwidowanie przyczyn, a nie zwalczanie skutków. Przyjęto zasadę, że o ile w zakresie ścigania Policja ma wyłączność, o tyle w obszarze działań prewencyjnych i zapobiegawczych dla Policji jest wielu partnerów. Mając na uwadze te wymagania służby zewnętrzne zostały maksymalnie zaktywizowane i były aktywnie wspomagane przez pion kryminalny w swoich działaniach, patrolach i zabezpieczeniach. Do służby zewnętrznej wykorzystywaliśmy wszystkie dostępne w danym momencie siły policyjne, które były wzmacniane także funkcjonariuszami Straży Miejskich, Straży Granicznej, Straży KPN i innych służb.
Z inicjatywy Policji, przy wsparciu starosty jeleniogórskiego, wspólnie z władzami Miejskimi Karpacza, Strażą Graniczną i karpacką Strażą Miejską oraz Karkonoską Organizacją Turystyczną wdrożyliśmy na terenie Karpacza i Szklarskiej Poręby program o nazwie Certyfikat Bezpieczeństwa, który nadal funkcjonuje. Promuje on dbałość właścicieli obiektów turystycznych o poziom bezpieczeństwa gości, ich mienia i pojazdów, a także promuje stosowanie nowoczesnych systemów zabezpieczeń. Działaniami objęto wszelkie możliwe miejsca, gdzie obecność policjantów lub ich pomoc mogła wpłynąć na wzrost poczucia społecznego bezpieczeństwa. Przykładem na to może być to, że jako jedna z niewielu jednostek w Polsce i jedna z pierwszych, od 7 lat prowadzimy działania pod nazwą „Bezpieczne Stoki”, gdzie poza dbałością o mienie turystów, pełnimy także służbę w formie policyjnych patroli narciarskich bezpośrednio na stokach.
Pod koniec roku 2007, w Jabloncu, na spotkaniu Komendanta Powiatowego Policji oraz Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze zapadły pierwsze uzgodnienia dotyczące ścigania przestępczości transgranicznej oraz wystawiania wspólnych patroli prewencyjnych Policji obu krajów. Pierwsze takie patrole pojawiły się w styczniu 2008 r. podczas zawodów w skokach narciarskich w Harrachowie.
Region Jeleniogórski, ze względu na swój uzdrowiskowy i turystyczny charakter, a także trwający bez mała 10 miesięcy sezon turystyczny- zawsze był zagrożony przestępczością
W analizowanym okresie wszczęliśmy 4871 postępowań przygotowawczych i stwierdziliśmy 5619 przestępstw. Biorąc pod uwagę wartości bezwzględne wszczęliśmy o 11 dochodzeń więcej i stwierdziliśmy o 75 przestępstw więcej. Wykryliśmy ogółem 3912 przestępstw. Skutecznie pracował zespół zajmujący się poszukiwaniami. Każda osoba ukrywająca się i poszukiwana to potencjalny sprawca kolejnych przestępstw. Poprawa skuteczności poszukiwań leży więc w interesie nas wszystkich. W analizowanym okresie zrealizowano łącznie 536 podstaw poszukiwawczych złożono 57 wniosków o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania i spowodowano wydanie 59 takich wniosków. Na ich podstawie zatrzymano 29 osób poszukiwanych. Ogółem zatrzymaliśmy 671poszukiwanych.
Wzrosła nasza skuteczność w ujawnianiu przestępstw gospodarczych – z 510 do 543 w 2009 r. W analizowanym okresie w prowadzonych sprawach ustaliliśmy 2528 podejrzanych, a wobec 128 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. W 531 sprawach zabezpieczyliśmy u sprawców mienie na poczet przyszłych kar i grzywien w wysokości 652 mln złotych.
Na podstawie materiałów własnych Policji, w szczególności w takich obszarach, gdzie żadna ze stron nie jest zainteresowana powiadomieniem lub współpracą z Policją jak np. handel narkotykami, prostytucja, przestępstwa korupcyjne, wszczęliśmy ogółem 291 postępowań przygotowawczych i stwierdziliśmy 1076 przestępstw. Odrębnym zagadnieniem jest problematyka nieletnich. Systematycznie poprawiają się uzyskane wyniki pracy w tym środowisku, a efekty uzyskane w roku 2009 są widoczne. Środowisko nieletnich generuje dużą część przestępczości i często są to zachowania najbardziej dokuczliwe, spektakularne i nośne społecznie. Policjanci w prowadzonych postępowaniach ustalili, że 346 nieletnich popełniło 683 czyny zabronione. Praktycznie były to czyny o charakterze kryminalnym. Przy współpracy z Prezydentem Miasta i Starostą Jeleniogórskim policja jeleniogórska realizuje autorski program prewencyjny dot. rozpoznawania zagrożeń i przeciwdziałania patologiom wśród nieletnich pod nazwą Stoliki Oświatowe. Obejmuje on wszystkie placówki oświatowe i jest realizowany przez naszych specjalistów, dzielnicowych, pedagogów szkolnych i zapraszanych uczestników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach. W 2009 roku zostały również ograniczone kradzieże samochodów. W obszarze działania garnizonu stwierdziliśmy 125 tego typu przestępstw, czyli o 35 mniej niż w roku poprzednim i o 165 mniej niż w roku 2007. Wykryliśmy 79 spraw. Jeżeli chodzi o zwalczanie przestępczości narkotykowej, to w 2009 roku ilość ujawnionych i udokumentowanych zachowań przestępczych z tej ustawy wzrosła z 266 do 363.
W analizowanym okresie efektywnie pracowały również służby patrolowe. Ponad 60% wszystkich służb prewencyjnych miało w 2009 roku charakter patroli pieszych. Służby te zatrzymały 1565 osób na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa tj. o 162 więcej. Do służby kierowane były także dodatkowe patrole piesze finansowane przez samorządy Jeleniej Górze oraz pozostałych miast i gmin powiatu jeleniogórskiego, które zgodnie z oczekiwaniami społecznymi w głównej mierze pełniły służbę patrolową i reagowały na negatywne zachowania obywateli. W sumie policjanci „obsłużyli” ponad 24000 interwencji o różnym charakterze.
W minionym okresie funkcjonariusze naszego garnizonu zabezpieczyli łącznie 51 imprez masowych o charakterze sportowym, kulturalnym, muzycznym i innych. Ilość tych zabezpieczeń wzrasta rokrocznie, a często dotyczą one imprez kilkudniowych. Siły i środki angażowane przy zabezpieczaniu są tak duże, że w tym czasie musimy zdejmować służbę zewnętrzną z innych naszych jednostek, co nie pozostaje bez wpływu na poziom bezpieczeństwa lokalnych społeczności. Uczestniczyliśmy w działaniach o charakterze kryzysowym. Pomimo trudnego topograficznie terenu poprawiliśmy czas reakcji na zdarzenia. I tak, na blisko 17.000 przeprowadzonych interwencji miejskich ponad 66% przeprowadzonych zostało w czasie do 10 minut, ze średnim czasem reakcji 6 minut a na ponad 3000 interwencji pozamiejskich 68% przeprowadzonych zostało w czasie do 20 minut ze średnim czasem reakcji 13 minut.
Jednym ze strategicznych założeń na rok 2009 była poprawa bezpieczeństwa na drogach. Oceniając ten stan stwierdzić należy, że w stosunku do 2008 roku ilość wypadków drogowych zmalała z 108 do 102. Zmalała też z 18 do 9 ilość osób, które w wyniku tych zdarzeń poniosły śmierć. Bardzo istotne jest również eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących. W 2009 r. ujawniliśmy na naszych drogach 901 takich osób tj o 97 więcej i trzeba pamiętać, że każdy z nich to potencjalny sprawca poważnych zdarzeń drogowych.
Podsumowując należy podkreślić, że policjanci granizonu policji jeleniogórskiej doskonale zdają sobie sprawę ze swoich słabości i ograniczeń. Stale prowadzone są analizy mocnych i słabych stron, poszukiwane są rezerwy i kreatywne rozwiązania. Prowadzone są szkolenia kadry kierowniczej, policjantów oraz systemu zarządzania i organizacji pracy. Policja jeleniogórska podjęła działania, aby sprostać oczekiwaniom społecznym w 2010 roku.

KMP JG

Podziel się z innymi:

2010-01-26 17:09

Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabele po 22. ... czas 2024-05-04
komentarze komentarze: 125


› Wyniki i tabela po 24. ... czas 2024-05-04
komentarze komentarze: 84


› Zestaw par 24. kolejki ... czas 2024-05-13
komentarze komentarze: 89


› Zestaw par 23. kolejki ... czas 2024-05-07
komentarze komentarze: 75


› Zestaw par 25. kolejki ... czas 2024-05-07
komentarze komentarze: 37