NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie małe
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- Mechanik Samochodowy (2026.06.19)
Sprzedam:
- Szafka biały lakier z dodatkiem szarego (2026.06.18)
Różne:
- Zakupy na telefon (2026.06.17)
Dam pracę:
- Dam prace pomoc w pracach ogród/budowa795 (2026.06.16)
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
- Zbyszek:
› Powiat Karkonoski wyremontuje drogę Mała Kamienica -...
2026.06.23 07:27
- wiktor:
› Słowa, które ranią. Międzynarodowy Dzień Przeciwdzia...
2026.06.23 06:40
- szlakowy:
› Karkonoskie spotkania krajoznawczo-historyczne już 2...
2026.06.23 06:17
- Do wyżej:
› Wyniki i tabela po 26. kolejce Klasa B / Grupa 3
2026.06.23 05:24
- sebajg:
› Burze z gradem nad Jelenią Górą. IMGW ostrzega - ale...
2026.06.22 23:34
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.7282 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2693 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6145 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9234 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1764 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Obserwacje na Śnieżce nie zostaną przerwane
Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce jest jednym z dwóch obserwatoriów IMGW włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich, dlatego obserwacje będą tam kontynuowane - zapewnił w poniedziałek dyrektor naczelny IMGW Mieczysław Ostojski na konferencji prasowej w Warszawie.Zorganizowano ją po katastrofie budowlanej na terenie stacji. Obsunął się tzw. górny dysk stacji (stacja ta jest zbudowana z trzech części, zwanych dyskami).
- Wbrew temu, co podały niektóre media, obserwacje na Śnieżce są prowadzone dalej i będą prowadzone. Ta stacja jest jednym z dwóch obserwatoriów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich (drugie to Kasprowy Wierch), a dane z tego typu stacji są niezwykle istotne - wyjaśnił Ostojski.
Pomiary na wysokości, na której znajduje się stacja, są traktowane jako tzw. pomiary referencyjne, a wszelkie informacje na temat zmian w klimacie pochodzą głównie z tego typu stacji. Jest tam bowiem najmniejsze zanieczyszczenie, najlepiej jest tam mierzyć radiację słoneczną i kierunki wiatru - tłumaczył dyrektor IMGW.
- Z naszego udziału w Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej WMO wynikają pewne zobowiązania. Nasze dane trafiają do bazy światowej, z której korzystają inni. Tracąc Śnieżkę, stracilibyśmy za dużo, dlatego robimy wszystko, żeby nie nastąpiły przerwy w obserwacjach - zaznaczył Ostojski.
Decyzją kierownictwa IMGW, na Śnieżkę wyruszyły już dwie ekipy - jedna z Warszawy, druga z Krakowa - z urządzeniami, które dokonują pomiarów automatycznych i które jutro zostaną zamontowane na Śnieżce, na obszarze, który nie jest zagrożony.
Jak wyjaśnił, obserwacje na stacji są prowadzone w 80 proc. przez zainstalowane na niej urządzenia, które - w momencie, gdy otrzymano informację o zagrożeniu - zostały zdemontowane i przeniesione w miejsce bezpieczne. - To, co ewentualnie możemy stracić, to anteny, które przesyłają dane do bazy danych, czyli nie będziemy mieć tych informacji on-line. Będą one jednak gromadzone na dysku danego urządzenia i odczytywane, a po paru dniach trafią do bazy - zaznaczył Ostojski.
Jak przypomniał, w dolnej części stacji znajduje się restauracja; część położona nad nią, gdzie są pomieszczenia obserwatorów i pomieszczenia przesyłania danych - to dysk środkowy; a najwyżej położona część obserwatorium, w której znajdowała się większość urządzeń pomiarowych - to dysk górny. Konstrukcje dysków są stalowe. - To właśnie dysk górny złamał się w taki sposób, że w tej chwili grozi zniszczeniem dysku środkowego. Teraz czekamy, aż rzeczoznawcy z Politechniki Wrocławskiej przygotują raport na ten temat i zasugerują, co należy zrobić, żeby nie dopuścić do opadnięcia dysku górnego na dysk środkowy - powiedział Ostojski. Raport ma być gotowy za 10-14 dni.
Pierwsze niepokojące sygnały w obserwatorium na Śnieżce pojawiły się w czwartek 12 marca. Pracownicy stacji mówili, że słyszeli głośny huk. Wtedy to zaobserwowano zarysowania na ścianach; nie można było zamknąć drzwi, co świadczyło o odkształceniach, i pojawiły się wybrzuszenia podłogi. Podjęto wówczas decyzję o ewakuacji 9 pracowników stacji.
W piątek spróbowano wejść do obserwatorium, aby dokonać oględzin, ale nie było to możliwe z powodu zbyt dużej prędkości wiatru - jego prędkość przekraczała 120 km/godz, a nawet dochodziła do 150 km/godz.
Następnego dnia, gdy warunki się poprawiły, przedstawiciele nadzoru budowlanego i kierownik stacji weszli na Śnieżkę, dokonali oceny stanu budynku, a nadzór budowlany zasugerował wyłączenie górnego i dolnego dysku z eksploatacji. Obserwatorów wprowadzono do środkowego dysku w sobotę, ale w niedzielę o godz. 22.00 odnotowano na stacji trzaski. Wówczas podjęto decyzję o opuszczeniu również dysku środkowego i przeniesieniu obserwatorów na stronę czeską do schroniska.
Gdy w poniedziałek o godzinie 14.00 na Śnieżkę dotarła ekspedycja złożona z przedstawicieli IMGW oraz rzeczoznawców Politechniki Wrocławskiej, zaobserwowali oni, że część dysku górnego została złamana, upadła na dół i wspiera się na śniegu. Podjęto decyzję o całkowitym zamknięciu budynku na Śnieżce oraz szlaków na górę.
Przyczyny katastrofy nie są na razie znane - podkreślił Ostojski. - Obserwatorzy mówili, że słyszeli hałas, coś w rodzaju tąpnięcia. Ale obserwatoria sejsmologiczne zlokalizowane w sąsiedztwie nie odnotowały żadnych większych ruchów - przypomniał.
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce zostało wybudowane w latach 1968-74. - Na razie nie wiadomo, czy trzeba będzie odbudowywać tylko górny dysk, czy też robić jakieś prace przy dysku środkowym i dolnym. Mogę jednak zapewnić, że zrobimy wszystko, żeby to obserwatorium wróciło do swojej świetności - podsumował Ostojski.
Onet
Podziel się z innymi:
2009-03-16 21:14
› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ...
2026-06-18
komentarze: 10
› Słowa, które ranią. Międzyna...
2026-06-19
komentarze: 8
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 5
› Szklarska Poręba: dotacje...
2026-06-15
komentarze: 9
› Wyniki i tabela po 30. ...
2026-06-13
komentarze: 18







MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol