Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

NO2

5.30

ug/m3

O3

55.80

ug/m3

PM10

7.90

ug/m3

PM2.5

5.80

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2025-10-10 o godzinie 16:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

23.77°C 1023 hPa 59%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Usługi:
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- Mechanik Samochodowy (2026.06.19)
Sprzedam:
- Szafka biały lakier z dodatkiem szarego (2026.06.18)
Różne:
- Zakupy na telefon (2026.06.17)
Dam pracę:
- Dam prace pomoc w pracach ogród/budowa795 (2026.06.16)
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
Ostatnie komentarze
Kursy walut (akt. 2026-06-22)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.7282
euro euro 1 EUR 4.2693
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.6145
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.9234
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1764
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Zmarł pułkownik Edward Jakubowski

12 lipca 2018 r. zmarł w wieku 94 lat pułkownik Edward Jakubowski, jedna z tych osób, którą zwykliśmy określać jako "ikony miasta". Sylwetka starszego mężczyzny, często występującego w oficerskim mundurze wpisała się i w krajobraz miasta, i w pamięć wielu jego mieszkańców.
- Można długo wyliczać i Jego funkcje - wspomina Jerzy Łużniak - i posiadane przez Niego ordery, ale z całą pewnością Jego największą dumą zawsze był Dom Kombatanta przy ul. Teatralnej. Spory gmach, powstały w zasadzie wyłącznie dzięki temu, że płk Jakubowski niezmordowanie zabiegał o materiały i pracowników na jego budowę, przekonując skutecznie wszystkich najważniejszych w ówczesnym województwie jeleniogórskim, że Dom jest niezbędny dla kombatantów jako miejsce spotkań, obiekt, w którym będą działać gabinety lekarskie, stołówka, itp.

Pułkownik nigdy "nie odpuszczał" - w swoich działaniach i staraniach był niezwykle konsekwentny i nie istniały dla niego "obiektywne warunki braku możliwości" realizacji Jego planów.
Z pewnością budził szacunek. Po pierwsze - nigdy nie zabiegał o jakieś szczególne honory dla siebie, a po drugie - potrafił integrować środowisko i w czasach, gdy było ono poróżnione ze względu na konsekwencje rozmaitych politycznych zawirowań, nie pozostawiało to większych śladów na organizacji, którą kierował.

Kochał przemawiać. Kochał młodzież, szanował środowisko nauczycielskie, uznając, że szkoła powinna być miejscem, gdzie kształtuje się mądrze pojęty patriotyzm. Ze skutkiem zabiegał o to, by różne placówki w granicach województwa jeleniogórskiego przyjmowały imiona związane z wojskiem polskim, osadnikami wojskowymi, nauczycielami tajnego nauczania, itp. Nigdy nie odmawiał wizyty w najbardziej odległej szkole.
- Nawet ostatnio - mówi J. Łużniak - kiedy Pułkownik miał już ogromne kłopoty z poruszaniem się, nie wahał przychodzić do Ratusza, by załatwiać jakieś kombatanckie sprawy. Nigdy nie spotkał się z odmową, bo wiedzieliśmy, że problemy o których mówił są ważne dla ludzi, w imieniu których występował.

Będzie nam Jego bardzo brakowało. Rodzinie i Przyjaciołom Pułkownika składamy kondolencje, będziemy wspierać starania, by Dom Kombatanta - przedmiot Jego dumy, nosił jego imię, stanowiąc swoisty pomnik Jego wieloletniej pracy.

UM JG

Pogrzeb odbędzie się na Starym Cmentarzu w Jeleniej Górze we wtorek, 17 lipca, o godz. 12:00.

Podziel się z innymi:

2018-07-12 22:11

Przybornik
Najczęściej czytane

› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ... czas 2026-06-18
komentarze komentarze: 10


› Słowa, które ranią. Międzyna... czas 2026-06-19
komentarze komentarze: 8


› Jelenia Góra: dzieci uczył... czas 2026-06-14
komentarze komentarze: 5


› Wyniki i tabela po 30. ... czas 2026-06-13
komentarze komentarze: 18


› Szklarska Poręba: dotacje... czas 2026-06-15
komentarze komentarze: 9