Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

NO2

6.10

ug/m3

O3

32.50

ug/m3

PM10

5.60

ug/m3

PM2.5

3.60

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2025-09-15 o godzinie 08:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

umiarkowane opady deszczu

12.71°C 1016 hPa 89%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- kuban śpi?:
Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
czas 2025.09.15 08:47

- postawić tam sygnalizację:
Utrudnienia na skrzyżowaniu Wolności-Lipowa
czas 2025.09.12 18:27

- Johnydep:
Podsumowanie ligi okręgowej - miejsca 13-16
czas 2025.09.11 20:11

- Iwona:
Rusza remont ul. Mickiewicza
czas 2025.09.08 19:57

- Kocz:
Podsumowanie A klasy - grupa 1
czas 2025.09.06 19:29

Kursy walut (akt. 2025-09-12)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.635
euro euro 1 EUR 4.2593
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.5588
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.9192
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.175
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Zapraszamy na dwa wernisaże!

Zapraszamy do BWA:

Najtrudniej poczuć wolność. Agnieszka Nienartowicz.

Wernisaż: 19 listopada (piątek), godz. 16.00
Wystawa trwa do 27 listopada 2021 r.

Agnieszka Nienartowicz na swych obrazach przedstawia w realistycznej konwencji postacie kobiet, niby współczesnych, a jednak trochę poza czasem, na których odsłoniętych plecach i ramionach znajdują się tatuaże, będące odwzorowaniem najbardziej znanych dzieł malarstwa europejskiego o treści religijnej. (Iwona Makówka)

Agnieszka Nienartowicz, ur. 1991 r., ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze. W latach 2011-2014 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracę dyplomową obroniła w 2016 roku w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego z aneksem z rysunku w pracowni prof. Marii Targońskiej. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką artystyczną.

Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.

Karkonosze. Fotografia 1945 - 2021.

Otwarcie wystawy 3 grudnia o godz. 17.00 w BWA w Jelniej Górze przy ul. Długiej 1 (część ekspozycji w Muzeum Karkonoskim, w Galerii Na Górze).
Wystawa trwa do końca lutego 2022 r.

Wystawa porusza problem różnych sposobów rejestracji Karkonoszy w fotografii czarno - białej, tradycyjnej. Jest to temat bardzo ważny, a w historii sztuki stanowi ewenement wybitny, wyjątkowy i ponadlokalny. Tuż po II wojnie światowej w 1945 r., w polskie i czeskie góry, przyjeżdżali wybitni twórcy fotografii, tacy jak przedwojenni fotografowie: Jan Bułhak, Stefan Arczyński oraz Jan Korpal, Tomasz Olszewski czy Jerzy Wiklendt. W Karkonoszach czeskich tworzył wówczas m.in. Zdenko Feyfar. W 1961r. powstało Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne, którego twórcy również fotografowali Karkonosze a wśród nich niezwykłe były fotografie Waldemara Wydmucha, Wacława Narkiewicza czy Zygmunta Trylańskiego. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Karkonoszach pojawili się twórcy fotografii tzw. czystej, elementarnej, jak Jerzy Olek, Jan Bortkiewicz, Jakub Byrczek, Bogdan Konopka, Adam Lesisz, Andrzej Jerzy Lech, Wojciech Zawadzki. Pojawił się wówczas nowy program dla rozwoju fotografii, tzw. elementarnej, w Polsce absolutnie nowatorski. Inspiracja XIX wiecznymi technikami fotograficznymi spowodowała rozwój fotografii kontaktowej, w której obraz fotograficzny kopiowany jest stykowo, 1:1 z negatywu. Fotografia ta rozwija się do dziś, a obrazy Karkonoszy są jej częstym tematem. Pojawiają się w twórczości artystów jeleniogórskich - nieżyjących już Ewy Andrzejewskiej, Wojciecha Zawadzkiego, a także Marka Likszteta, Piotra Komorowskiego, Haliny Morcinek, Krzysztofa Niewiadomskiego, Janiny Hobgarskiej, Tomasza Mielecha, oraz wybitnych polskich fotografów, którzy od lat przyjeżdżają w góry i fotografują Karkonosze: Janusza Nowackiego, Marka Szyryka, Rafała Swosińskiego, Tomasza Michałowskiego a z Czech, m.in. Jaroslava Beneša. Powstają nowe wizje Karkonoszy, obrazy artystów, którzy widzą i rejestrują świat po swojemu, indywidualnie. Na wystawie zaprezentujemy prace 76 fotografów.
Bardzo ważną częścią projektu jest wydanie obszernego albumu, który będzie podsumowaniem historii fotografii Karkonoszy zarówno w Polsce i w Czechach, poprzez fotografię tradycyjną - czarno - białą jako ważnego zjawiska w sztuce fotografii z tekstami specjalistów z dziedziny historii fotografii takich jak Adam Sobota czy Jiří Dvořak. Chcemy zachować w albumie najpiękniejsze i najważniejsze obrazy Karkonoszy, jakie powstały w okresie 1945 - 2021. Wydawnictwo będzie zawierało materiały z sympozjum naukowego, które jest jednym z ważniejszych elementów projektu HANDMADE PHOTOGRAPHY.
Projekt dotyka części rozległego tematu jakim jest fotografia Karkonoszy - fotografii czarno - białej od momentu kiedy Karkonosze stały się górami należącymi do Polski aż do czasów współczesnych. W przyszłości mamy zamiar uzupełnić lukę badawczą dotyczącą fotografii Karkonoszy i zająć się tematyką równie bogatej historii fotografii barwnej w Karkonoszach oraz fotografii historycznej ukazującej Karkonosze. Wówczas historia fotografii Karkonoszy będzie w pełni opracowana.

Kuratorka wystawy - Joanna Mielech

Sympozjum naukowe w ramach projektu odbędzie się 4 grudnia od godz. 12.00 w Ośrodku Wojków (ul. Górna 2, 58-530 Kowary).

Fotografii użyczyły:
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego w Vrchlabí
Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego w Jilemnicach
Archiwum Państwowe - Oddział w Jeleniej Górze
Jeleniogórskie Centrum Kultury
Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
oraz archiwa prywatne

Podziel się z innymi:

2021-11-09 18:44

Przybornik
Najczęściej czytane

› Pokłócił się z właścicielem,... czas 2025-09-05
komentarze komentarze: 0


› Schronisko Orle bez now... czas 2025-09-02
komentarze komentarze: 2


› Inauguracja 67. Wrześni... czas 2025-09-04
komentarze komentarze: 0


› Dodatkowe kursy MZK po ... czas 2025-09-04
komentarze komentarze: 0


› 63. Karkonoska Giełda M... czas 2025-09-04
komentarze komentarze: 1