NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie duże
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- Mechanik Samochodowy (2026.06.19)
Sprzedam:
- Szafka biały lakier z dodatkiem szarego (2026.06.18)
Różne:
- Zakupy na telefon (2026.06.17)
Dam pracę:
- Dam prace pomoc w pracach ogród/budowa795 (2026.06.16)
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
- Korektor:
› Bolesławiec: umorzono sprawę podrobionego świadectwa...
2026.06.23 12:16
- zibi:
› Powiat Karkonoski: nowoczesne pracownie AI i STEM tr...
2026.06.23 11:48
- rysiek:
› Spalił auto byłej partnerki. 44-latek zatrzymany prz...
2026.06.23 11:11
- staszek:
› Jezioro Pilchowickie znika. Trwa historyczne opróżni...
2026.06.23 10:49
- Jagoda:
› Prace konserwacyjne w gardzieli Wodospadu Kamieńczyk...
2026.06.23 10:13
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.7282 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2693 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6145 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9234 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1764 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Śledztwo po katastrofie budowlanej na Śnieżce
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wszczęła śledztwo w sprawie katastrofy budowlanej na Śnieżce. W obserwatorium załamała się górna część budynku. Najprawdopodobniej z powodu silnego wiatru, który w ubiegłym tygodniu uszkodził konstrukcję budowli. Istnieje duże zagrożenie, że budynek ulegnie dalszym zniszczeniom.Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek, prokuratura wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić, co było przyczyną tej katastrofy. - Chcemy ustalić czy część budynku zawaliła się z powodu złych warunków atmosferycznych, czy doszło do zaniedbań lub mamy do czynienia z błędem ludzkim - mówiła Niziołek.
Tymczasem jak powiedział powiatowy inspektor nadzoru budowlanego z Jeleniej Góry Jacek Radwan, została powołana komisja, która zbada przyczyny katastrofy. - Nie potrafię powiedzieć kiedy będą znane wyniki, bowiem dotarcie do obserwatorium w tych warunkach atmosferycznych jest niemożliwe - mówił inspektor.
Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Łukasz Legutko pytany przez PAP, kiedy ostatnio były prowadzone w obserwatorium prace remontowe, powiedział, że latem zostały wymienione wszystkie okna oraz przeprowadzono konserwację konstrukcji stalowych.
Wcześniej inspekcja złożona z przedstawicieli IMGW oraz rzeczoznawców Politechniki Wrocławskiej weszła na Śnieżkę, dokonała inspekcji i stwierdziła "złamanie się dysku górnego, którego połowa zsunęła się w dół opierając się na śniegu". IMGW wystąpiło o zamknięcie dojścia na szczyt Śnieżki.
- Nastąpiło oderwanie się wsporników od trzonu żelbetowego z jednoczesnym uszkodzeniem obudowy na 2/3 obwodu - poinformował Łukasz Legutko.
Specjaliści zlecili zabezpieczenie i zamknięcie Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego oraz wyłączenie uszkodzonej instalacji elektrycznej górnego dysku. - Można spodziewać się, że przy dużym obciążeniu wiatrem i ociepleniu może pojawić się dalsza degradacja obserwatorium - dodał rzecznik IMGW. Prace zabezpieczające i rozbiórkowe będą wstrzymane do czasu poprawy pogody na Śnieżce.
- Obserwacje na Śnieżce są mimo to prowadzone i będą prowadzone dalej - zapewnił dyrektor naczelny IMGW, Mieczysław Ostojski. Ta stacja jest jednym z dwóch (obok Kasprowego Wierchu) obserwatoriów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich, a dane z tego typu stacji są niezwykle istotne.
- Małe jest prawdopodobieństwo, że zawinił błąd w projekcie – przekonywał na antenie TVN24 inż. Krzysztof Woźnicki ze Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców. Wprawdzie konstrukcja ma już 30 lat, ale – jak tłumaczył – w tym okresie polscy inżynierowie szkoleni byli przez wybitnych i wymagających profesorów.
Według inż. Krzysztofa Woźnickiego, ogromny wpływ na usterki w konstrukcji miały warunki atmosferyczne. - Przez 30 lat budynek poddawany był naporowi śniegu od góry i porywistym uderzeniom wiatru z boku – tłumaczy. Przyznaje też, że przy ociepleniu i topnieniu śniegu konstrukcja może ulegać dalszej degradacji.
TVN24
Podziel się z innymi:
2009-03-17 17:38
› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ...
2026-06-18
komentarze: 10
› Słowa, które ranią. Międzyna...
2026-06-19
komentarze: 8
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 5
› Wyniki i tabela po 30. ...
2026-06-13
komentarze: 18
› Szklarska Poręba: dotacje...
2026-06-15
komentarze: 9







MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol