NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
bezchmurnie
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- Mechanik Samochodowy (2026.06.19)
Sprzedam:
- Szafka biały lakier z dodatkiem szarego (2026.06.18)
Różne:
- Zakupy na telefon (2026.06.17)
Dam pracę:
- Dam prace pomoc w pracach ogród/budowa795 (2026.06.16)
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
- zefir:
› Jelenia Góra: usiłowali włamać się do jubilera. Groz...
2026.06.23 23:22
- Odrzanski:
› Jelenia Góra: 24-latek zatrzymany z narkotykami. Gro...
2026.06.23 22:52
- Berbec:
› Zielony szlak przy Śnieżnych Kotłach wciąż zamknięty...
2026.06.23 22:08
- wiercioch:
› Jelenia Góra: usiłowali włamać się do jubilera. Groz...
2026.06.23 21:56
- Andrzej:
› Jelenia Góra ukwieci aleję Wojska Polskiego. Koszt b...
2026.06.23 21:31
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.7554 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2842 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6371 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9646 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.177 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
PKP podpisały umowę na modernizację dworca w Szklarskiej Porębie
17,5 mln zł będzie kosztować przebudowa i kompleksowa modernizacja dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie Górnej. W środę PKP S.A. podpisała umowę na tę inwestycję, która ma się zakończyć na początku 2021 roku. Na dworcu zacznie działać m.in. hostel.Jak podano w przesłanym PAP komunikacie, dzięki inwestycji, która jest realizowana w ramach ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, budynek odzyska historyczne piękno oraz zostanie przystosowany do współczesnych wymogów pasażerów.
Budynek dworca w Szklarskiej Porębie jest wpisany do ewidencji zabytków i jest w obszarze chronionym. Był on budowany w dwóch etapach. W 1902 roku powstała poczekalnia wraz z barem, następnie, w 1919 roku, budynek został przebudowany, zyskując dzisiejszy kształt.
Renowację przejdzie elewacja budynku, której detale architektoniczne podkreśli nowa iluminacja. Oprócz tego wymienione będzie poszycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa. Budynek stanie się łatwiej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez usunięcie barier architektonicznych, wprowadzenie ścieżek prowadzących oraz specjalnej dotykowej mapy dworca.
"Do potrzeb wszystkich pasażerów, w tym osób o ograniczonej mobilności czy rodziców z dziećmi, dostosowane zostaną również ogólnodostępne toalety. Dworzec będzie wyposażony w system dynamicznej informacji podróżnych z elektronicznymi tablicami wyświetlającymi rozkład jazdy pociągów oraz nowy system informacji głosowej" - napisano w komunikacie.
Budynek zyska również inne systemy: monitoringu i antywłamaniowy. W ramach inwestycji zostaną wymienione także pozostałe instalacje. Zmieni się zagospodarowanie przestrzeni dworca, który składa się z trzykondygnacyjnej części głównej oraz dwóch parterowych bocznych.
Na parterze budynku głównego znajdą się: poczekalnia z nowymi ławkami, kasy biletowe oraz toalety, a także pomieszczenie na działalność komercyjną, w którym znajdzie się lokal gastronomiczny. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu.
Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny. W segmencie o konstrukcji szachulcowej będzie mieścić się sala projekcyjna, natomiast w parterowej części, położonej bliżej przejazdu kolejowego - informacja turystyczna wraz z salą wielofunkcyjną o charakterze wystawowym.
Metamorfozę przejdzie bezpośrednie otoczenie budynku, gdzie na nowo zostaną ułożone chodniki oraz wyznaczone, od frontu budynku, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz miejsca typu Kiss&Ride. W sąsiedztwie budynku przewidziano również wiatę rowerową.
Wartość inwestycji to 17,5 mln zł. Jest ona dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace budowlane związane z przebudową rozpoczną się w listopadzie 2019 r. Planowany termin udostępnienia dworca podróżnym to pierwsza połowa 2021 roku.
"Do tej pory w województwie dolnośląskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych udostępniliśmy podróżnym osiem kompleksowo zmodernizowanych dworców kolejowych, których przebudowa kosztowała łącznie 55,4 miliona złotych. Roboty budowlane trwają już w Malczycach, Kątach Wrocławskich, Smolcu, Imbramowicach, Boguszowie Gorcach Zachód i na dworcu Wałbrzych Główny. Już niebawem prace rozpoczną się w Szklarskiej Porębie" - mówił cytowany w komunikacie prezes PKP Krzysztof Mamiński.
PRW.PL
Podziel się z innymi:
2019-11-20 19:34
› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ...
2026-06-18
komentarze: 12
› Słowa, które ranią. Międzyna...
2026-06-19
komentarze: 8
› Wyniki i tabela po 30. ...
2026-06-13
komentarze: 18
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 5
› Szklarska Poręba: dotacje...
2026-06-15
komentarze: 9







MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol