NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
zachmurzenie duże
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- Mechanik Samochodowy (2026.06.19)
Sprzedam:
- Szafka biały lakier z dodatkiem szarego (2026.06.18)
Różne:
- Zakupy na telefon (2026.06.17)
Dam pracę:
- Dam prace pomoc w pracach ogród/budowa795 (2026.06.16)
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
- renek:
› Festyn dla rodzin zastępczych i dzieci w Siedlisku P...
2026.06.23 13:38
- turystabol:
› Prace konserwacyjne w gardzieli Wodospadu Kamieńczyk...
2026.06.23 13:22
- Krzysiek:
› Prace konserwacyjne w gardzieli Wodospadu Kamieńczyk...
2026.06.23 12:40
- Korektor:
› Bolesławiec: umorzono sprawę podrobionego świadectwa...
2026.06.23 12:16
- zibi:
› Powiat Karkonoski: nowoczesne pracownie AI i STEM tr...
2026.06.23 11:48
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.7554 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2842 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.6371 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.9646 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.177 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Narciarski raport SPGW
- Nasz raport o stacjach narciarskich w Kotlinie Jeleniogórskiej. Ośrodki narciarskie w polskich Karkonoszach nie zaskoczą nas w tym sezonie. Nie ma żadnych nowych wyciągów. Za to poza Karkonoskim Parkiem Narodowym będzie można poszusować na nowych terenach.Wojna pomiędzy ekologami i narciarzami została zakończona w Szklarskiej Porębie już dwa lata temu. Przyrodnicy i przedstawiciele Ministerstwa Ochrony Środowiska, władze gminy oraz gospodarz tras narciarskich w kompleksie Szrenicy porozumieli się wtedy w sprawie budowy wyciągu na Świąteczny Kamień. W zamian spółka Sudety Lift zrezygnowała z planów budowy wyciągów i tras narciarskich w rejonie Kotła Szrenickiego i Łabskiego Szczytu.
Niestety do dziś budowy wyciągu nie zaczęto. Bez niego przy dolnej stacji kolei linowej nadal będzie tworzyło się tzw. wąskie gardło z wielkimi kolejkami narciarzy.
- Co z tego, że my jesteśmy gotowi, jak od miesięcy nie można się doprosić ministra, by podpisał decyzję w tej sprawie - mówi Andrzej Kucharczyk ze spółki Sudety Lift.
Ma być najdłuższy
Gospodarz kompleksu przygotował już raport o oddziaływaniu planowanego wyciągu na środowisko. Ma też wstępny projekt budowy. Wiadomo już, że zdecydowano się na sześcioosobową kolejkę krzesełkową i byłby to najdłuższy wyciąg w Polsce (2300 metrów). Gdyby ministerstwo nie wstrzymywało decyzji, wyciąg byłby gotowy w przyszłym sezonie. Teraz nie wiadomo, kiedy powstanie.
W Szklarskiej Porębie w tym sezonie zostanie otwarta nowa restauracja tuż obok dolnej stacji kolei linowej. Szałas na 100 osób właśnie jest wykańczany i ruszy w najbliższe święta.
- Postaraliśmy się też o bankomat przy kasach. Zagraniczni turyści nie będą już musieli szukać kantoru, by wymienić walutę - Anna Tokarz ze spółki Sudety Lift.
Podobnie jak w latach ubiegłych narciarze mają do dyspozycji w rejonie Szrenicy 20 km tras narciarskich, w tym 10 km sztucznie dośnieżanych. Ceny karnetów pozostaną praktycznie bez zmian. O dwa złote podrożeje jedynie bilet na nocne jazdy. Będzie kosztował 44 zł. Wyciągi ruszą jak spadnie odpowiednia warstwa śniegu.
Dalej dwa bilety
W Karpaczu na narciarzy czeka 9 km nartostrad, w tym ok. 2 km sztucznie naśnieżane. W tym sezonie do systemu wyciągów dołączy nieczynny w poprzednim 500-metrowy wyciąg orczykowy Jan. W rejonie Strzechy Akademickiej podobnie jak w roku ubiegłym zostanie ustawiony 150-metrowy wyciąg dla dzieci.
Podobnie jak pod Szrenicą ceny karnetów w Karpaczu nie zmienią się. Niestety nie udało się wprowadzić wspólnych biletów wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego i na wyciągi. Narciarze będą nadal płacili podwójnie. Mimo deklaracji, wystarczającej woli, by załatwić ten problem, zabrakło w KPN.
Kolejka krzesełkowa na Kopę ruszy 9 grudnia. Pozostałe wyciągi zostaną włączone, gdy spadnie śnieg.
Na nartach i konno
Rozwija się mikrostacja narciarska Łysa Góra w Dziwiszowie. Jest daleko od Karkonoskiego Parku Narodowego, więc nikt nie blokuje tam inwestycji.
Na narciarzy czekają trzy trasy zjazdowe, każda o długości ok. 1000 metrów. Do ich dyspozycji ustawiono tam sześć wyciągów narciarskich. Najdłuższy orczyk ma 900 metrów długości, najkrótszy wyciąg talerzykowy ma nieco ponad 300 metrów. Stok jest sztuczne naśnieżany i oświetlony (nocne jazdy są bardzo popularne).
- Przed tym sezonem postawiliśmy nowy 650-metrowy wyciąg. Jest też nowe schronisko i dwa przeszklone ogrzewane szałasy na górze i dole stoku - tłumaczy Teresa Rażniewska, prezes szkoły narciarskiej Aesculap, która jest właścicielem stacji. Przybyło też miejsc parkingowych.
Łysa Góra stała się także ośrodkiem jeździeckim. Również zimą będzie tam można pojeździć wierzchem. W stajni czeka dziewięć wierzchowców.
Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Podziel się z innymi:
2006-11-30 11:16
› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ...
2026-06-18
komentarze: 10
› Słowa, które ranią. Międzyna...
2026-06-19
komentarze: 8
› Jelenia Góra: dzieci uczył...
2026-06-14
komentarze: 5
› Wyniki i tabela po 30. ...
2026-06-13
komentarze: 18
› Szklarska Poręba: dotacje...
2026-06-15
komentarze: 9







MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol