Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

NO2

5.30

ug/m3

O3

55.80

ug/m3

PM10

7.90

ug/m3

PM2.5

5.80

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2025-10-10 o godzinie 16:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

pochmurnie

29.52°C 1019 hPa 42%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Usługi:
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- Mechanik Samochodowy (2026.06.19)
Sprzedam:
- Szafka biały lakier z dodatkiem szarego (2026.06.18)
Różne:
- Zakupy na telefon (2026.06.17)
Dam pracę:
- Dam prace pomoc w pracach ogród/budowa795 (2026.06.16)
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
Ostatnie komentarze
Kursy walut (akt. 2026-06-24)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.7756
euro euro 1 EUR 4.2864
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.6526
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.981
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1769
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Karkonoski GOPR zbuduje stację ratunkową w Karpaczu

Stacja miała powstać w Szklarskiej Porębie - ratownicy mieli już nawet pozwolenie na budowę. Czescy partnerzy wycofali się jednak ze wspólnego projektu, co oznacza, że GOPR musi szukać pieniędzy na realizację tego zadania. Budowa nowej stacji to koszt około 2 milionów złotych.

Górscy ratownicy z Karkonoszy nie wybudują nowej stacji ratunkowej w Szklarskiej Porębie. Mieli to zrobić wspólnie z czeską Horską službą z Gór Izerskich, ale czescy ratownicy z projektu się wycofali z powodu braku środków. Tym samym istniejący już projekt stacji zostanie zaadaptowany na potrzeby Karpacza. Prezes karkonoskiego GOPR, Mirosław Górecki, mówi że zarząd Grupy zdecydował, że ważniejsze i pilniejsze jest wybudowanie stacji w Karpaczu. Obecnie znajduje się ona w niewielkim budynku stojącym na gruncie parku narodowego przy wyciągu na Kopę. Prezes Górecki mówi, że budowa zostanie rozpoczęta z pieniędzy, które ratownicy dostają od parku narodowego z odpisu z biletów wstępu. Tylko w tym roku to ponad 400 tysięcy złotych.

- W Karpaczu jest największy ruch turystyczny w tym rejonie. Stać nas w tym roku i przyszłym na wybudowanie tego obiektu. Karpacz potrzebuje ratowników GOPR-u i poczucia bezpieczeństwa.

Nowa stacja ma mieć około 500 metrów kwadratowych powierzchni, z czego sam garaż dla sprzętu zajmie 150 metrów. Jej budowa zacznie się, jeśli radni zmienią plan zagospodarowania miasta i działkę, na której są miejsca postojowe niedaleko Orlinka, przekształcą w budowlaną. Burmistrz Karpacza Radosław Jęcek mówi, w nowej stacji będzie miejsce nie tylko dla pogotowia górskiego.

- Miałem spotkanie z wojewodą, który jest bardzo przychylny do tego. Jesteśmy też po rozmowach z dyrektorem pogotowia ratunkowego, że będzie możliwość stacjonowania systemowej karetki pogotowia ratunkowego w Karpaczu, w momencie gdy GOPR postawi swoją dyżurkę w tym nowym miejscu - tłumaczy Radosław Jęcek.

W Szklarskiej Porębie pogotowie już stacjonuje, a budowa nowej stacji ratunkowej GOPR odsuwa się tym samym na przyszłe lata.

Jak mówi naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR, Sławomir Czubak, sytuacja lokalowa ratowników w Karpaczu jest dużo trudniejsza niż w Szklarskiej Porębie, stąd decyzja o rozpoczęciu inwestycji na działce pozyskanej od miasta w rejonie Orlinka.

- W Karpaczu jest dużo trudniejsza sytuacja. Jeżeli otrzymamy działkę od gminy, ale pod warunkiem wybudowania stacji, mamy środki, no to w tym momencie to by było nielogiczne, gdybyśmy tych działań nie podjęli - mówi Sławomir Czubak.

Radni przekazali ratownikom działkę, obecne miejsca postojowe między Orlinkiem a stacją Narciarską Biały Jar. Budowy jednak rozpocząć nie można, bo nie pozwala na to plan przestrzenny.

- Piłka jest po stronie naszej, czyli samorządu. Liczę, że być może w marcu, najpóźniej w kwietniu, projekt uchwały dotyczący zmiany w miejscowym planie wejdzie na sesję. Mam nadzieję, że radni odpowiedzialnie podejmą decyzję, tak aby można było działkę w końcu przekazać, aby GOPR mógł realizować inwestycję - mówi burmistrz Karpacza, Radosław Jęcek.

GOPR zgromadził na budowę nowej stacji około półtora miliona złotych.

PRW.pl

Podziel się z innymi:

2017-02-13 16:15

Przybornik
Najczęściej czytane

› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ... czas 2026-06-18
komentarze komentarze: 12


› Słowa, które ranią. Międzyna... czas 2026-06-19
komentarze komentarze: 9


› Wyniki i tabela po 30. ... czas 2026-06-13
komentarze komentarze: 18


› Jelenia Góra: ruszyła wtórna ... czas 2026-06-22
komentarze komentarze: 4


› Krajowa Mapa Zagrożeń Bezp... czas 2026-06-21
komentarze komentarze: 5