NO2
5.30
ug/m3
O3
55.80
ug/m3
PM10
7.90
ug/m3
PM2.5
5.80
ug/m3
Pogoda w Jeleniej Górze
pochmurnie
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Sprzedam:
- Pierogi,uszka recznie lepione,ostatni... (2025.12.12)
Różne:
- Dojazdowy serwis Shoprider, rowerów trójkoł... (2025.12.12)
Różne:
- Rozliczanie projektów unijnych (2025.12.11)
Różne:
- Utylizacja i wywóz sprzętu sportowego, fit... (2025.12.10)
Kupię:
- KUPIĘ stare SREBRO - SZTUĆCE, PATERY, Z... (2025.12.10)
Różne:
- Oddam komplet wypoczynkowy (2025.12.09)
Sprzedam:
- Pierogi,uszka recznie lepione,ostatni... (2025.12.09)
Kupię:
- SKUP OBRAZÓW - KUPIĘ OBRAZY - STARE MAL... (2025.12.09)
Różne:
- Elektryk / Pogotowie Elektryczne / In... (2025.12.07)
Sprzedam:
- Pierogi,uszka recznie lepione,ostatni... (2025.12.06)
- Grajdołek:
› Rusza odbudowa linii przez Ogorzelec
2025.12.07 10:36
- Brawo:
› Mieszkańcy Lwówka Śląskiego będą mogli dotrzeć do Je...
2025.11.29 00:41
- Tylko:
› Próbował włamać się do jednego z mieszkań
2025.11.26 14:29
- Raczej:
› Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
2025.11.25 14:35
- okokok:
› Marek Siatrak rezygnuje ze stanowiska prezesa Karkon...
2025.11.24 13:33
![]() |
dolar amerykański | 1 USD | 3.6027 |
![]() |
euro | 1 EUR | 4.2271 |
![]() |
frank szwajcarski | 1 CHF | 4.5326 |
![]() |
funt szterling | 1 GBP | 4.8216 |
![]() |
korona czeska | 1 CZK | 0.1744 |
|
Ilość: |
Przelicznik: 0 PLN |
Jak kupić sobie maturę?
Egzamin ustny z języka polskiego. Nie jest brany nigdzie pod uwagę, a zdać go trzeba. I to z niemałym wysiłkiem. Jednak maturalny biznes kwitnie niczym kasztany. Ceny gotowych prezentacji na internetowym rynku sięgają nawet 200 zł.Piotrek zdaje w tym roku maturę. Postanowił jednak nie robić samodzielnie prezentacji na egzamin ustny. Korzysta z gotowca, kupionego od absolwentki filologii polskiej.
- Przygotowanie prezentacji to dla mnie strata czasu, który mógłbym przeznaczyć na naukę innego, ważniejszego dla mnie przedmiotu - mówi. - Sam wybrałem sobie temat, zapłaciłem 100 zł za pracę. Jest w niej wszystko, bibliografia, plan wypowiedzi, jej treść i wskazówki. Polonistka, która pisała tę pracę, w zeszłym roku przygotowała mojego kumpla do matury i zdał, tak więc mogę jej zaufać - dodaje.
- Jest kilka powodów, dla których uczniowie kupują prezentacje maturalne. Po pierwsze: lenistwo. Nie chce im się opracować samemu prezentacji, gdyż jest to jednak strata czasu, trzeba włożyć w to trochę wysiłku - mówi pani Anna, polonistka i egzaminatorka w jednym z jeleniogórskich liceów. - Po drugie: nie każdy radzi sobie z prezentacją. Uczniowie nie wiedzą, jak się za to zabrać, obawiają się, że mogą oblać. Po trzecie, sporo maturzystów uważa, że jak ktoś sprzedaje swoje prace, to są one lepsze. Taka osoba zaczyna być autorytetem dla ucznia - dodaje.
Masz szansę zdać
Matura ustna to nie tylko prezentowanie przygotowanego tematu. Po 15 minutach mówienia, uczeń jeszcze musi odpowiedzieć na zadane mu pytania, związane z tematem prezentacji. Podczas tej rozmowy może wyjść na jaw niesamodzielna praca. Jakie są konsekwencje? Egzamin ustny w plecy, a tym samym oblana cała matura.
- Myślę, że komisja nie ma szans się zorientować, że praca nie jest moja. No bo w jaki sposób? Zamierzam przeczytać całą bibliografię, więc będę w stanie odpowiedzieć na pytania - twierdzi Piotrek - Nie będę kuł prezentacji na pamięć. Wiem co w niej jest i będę w s
tanie powiedzieć to własnymi słowami.
-Kasia z jeleniogórskiego "norwida" twierdzi- Osoby ktore zakupią takową maturę, są oszustami. My pracujemy cały rok nad opracowaniem tematu. Poświecamy nasz czas po to aby zdac na wyższe uczelnie, własnymi siłami. - dodaje- Ci którzy "kupią" maturę oszukują nie tyle co Panstwo tylko samych siebie .
- Jeżeli ktoś korzysta z gotowca i na jego podstawie pisze własną pracę, to nie jest to naganne. W Internecie jest cała masa publikacji, na ich podstawie można stworzyć swoją prezentację - dodaje pani Anna. - Klepanie na pamięć to najgorsze, co może zrobić uczeń. W zeszłym roku była podobna sytuacja na egzaminie. Dziewczyna przyszła z wykutym tekstem, używała różnych pojęć, których podczas rozmowy nie potrafiła wyjaśnić. Dla komisji jest to jednoznaczne - dodaje. - Sama się pogrążyła, nie zdała.
Tanio, szybko, dobrze?
Biznes na zdesperowanych maturzystach robią poloniści, którzy chcą dorobić. Co rusz w Internecie można znaleźć ogłoszenia typu "sprzedam prezentację maturalną", "tanio piszę prezentacje", "matura ustna w trzy dni". Gotowca można kupić nawet za 20zł od byłych maturzystów, którzy tego stresu już dawno nie pamiętają. Jednak praca pisana przez polonistę to wydatek rzędu 100-200zł.
Czy w Jeleniej Górze mamy do czynienia z takimi incydentami?? Czekamy na opinie .
e-lama
Podziel się z innymi:
2007-03-14 23:41
› Odpowiedzialna reakcja ...
2025-12-09
komentarze: 0
› 87-latek potrącony na p...
2025-12-04
komentarze: 0
› Autobusem ze Szklarskie...
2025-12-04
komentarze: 0
› Seniorka straciła 50 ty...
2025-12-05
komentarze: 0
› Sylwester 2025: Łobuzy ...
2025-12-08
komentarze: 0








MZK JELENIA GÓRA
PKS JELENIA GÓRA
PKP
The:protocol