Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

NO2

5.30

ug/m3

O3

55.80

ug/m3

PM10

7.90

ug/m3

PM2.5

5.80

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2025-10-10 o godzinie 16:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

bezchmurnie

16.19°C 1021 hPa 82%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Usługi:
- WYKOŃCZENIA WNĘTRZ
Dam pracę:
- Mechanik Samochodowy (2026.06.19)
Sprzedam:
- Szafka biały lakier z dodatkiem szarego (2026.06.18)
Różne:
- Zakupy na telefon (2026.06.17)
Dam pracę:
- Dam prace pomoc w pracach ogród/budowa795 (2026.06.16)
Dam pracę:
- monter/ślusarz (2026.06.15)
Nieruchomość: sprzedam:
- 1h. ziemi pomiędzy Maciejową a Komarnem (2026.06.11)
Sprzedam:
- Citroen c4 coupe (2026.05.31)
Szukam pracy:
- Koszenie trawy/ Mycie kostki - podjaz... (2026.05.28)
Nieruchomość: do wynajęcia:
- Wynajmę mieszkanie we Wleniu bez posred... (2026.05.28)
Dam pracę:
- Praca na budowie w Niemczech (2026.05.26)
Ostatnie komentarze
Kursy walut (akt. 2026-06-23)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.7554
euro euro 1 EUR 4.2842
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.6371
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.9646
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.177
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Dolny Śląsk z nowym wzorem herbu i flagą

17 grudnia 2009 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął projekt uchwały w sprawie ustanowienia herbu i flagi heraldycznej Województwa Dolnośląskiego.
Za jej przyjęciem głosowało dwudziestu trzech radnych, czterech było przeciw.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Prace nad herbem Województwa Dolnośląskiego rozpoczęły się w 1999 roku na zlecenie Zarządu Województwa. Koncepcję herbu przedstawił prof. Marek Górny z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaproponował herb opisany jako: "w polu złotym orzeł czarny; przez tułów i skrzydła orła przepaska sierpowa srebrna, na niej pośrodku takiż krzyż". 25 lutego 2000 roku Sejmik ustanowił nowy herb bez opinii Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Ostatecznie opinia została wydana przez Ministra 3 lipca 2000 roku. Komisja pozytywnie zaopiniowała herb z uwagi na jego merytoryczną poprawność, z zastrzeżeniem jednak konieczności korekty realizacji plastycznej.
W 2000 roku podjęto także prace nad flagą województwa. Sejmikowi zostały przedstawione dwa projekty (Zarząd zaproponował godło na żółtym płacie flagi, grupa radnych - na płachcie biało-czerwonej). Ostatecznie Sejmik przyjął projekt radnych. Jednak państwowa Komisja Heraldyczna uznała za niedopuszczalne umieszczenie herbu Województwa na fladze państwowej i w związku z tym projekt został negatywnie zaopiniowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji jako niezgodny z zasadami heraldyki. Sejmik w związku z tym uchylił uchwałę.
Marszałek Marek Łapiński zaproponował nowy projekt flagi, który uzyskał przychylną opinię radnych. Komisja Heraldyczna jednak zgłosiła ponownie uwagi co do wizerunku herbu, podobnie jak w 2000 roku.
Uwzględnienie tych sugestii zaowocowało opracowaniem nowego wzoru graficznego herbu i flagi, które Komisja Heraldyczna zaopiniowała pozytywnie w uchwale z dnia 9 października 2009 r.
W oparciu o tę uchwałę Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał w dniu 28 października 2009 r. pozytywną opinię, której uzyskanie oznacza spełnienie wymogów formalnych niezbędnych do ustanowienia stanowienia symboli samorządowych Województwa Dolnośląskiego.
Należy podkreślić, że herb województwa nie został zmieniony - uzyskał jedynie poprawny wzór graficzny.
Godłem Dolnego Śląska pozostaje czarny orzeł ze srebrną przepaską sierpową z zaćwieczonym na niej krzyżem. Orzeł ten umieszczony na złotym polu tarczy jest herbem Dolnego Śląsk.
Flagę Województwa Dolnośląskiego stanowi płat materii o proporcjach 5:8 w kolorze żółtym (złotym) z umieszczonym na środku flagi godłem herbowym Dolnego Śląska.

Z herbu może korzystać jak najszerszy krąg podmiotów korzystanie z symboli Województwa, z zachowaniem należnej im czci i szacunku. Ograniczenia przewidziano jedynie przy używaniu symboli w celach komercyjnych (np. przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego bądź mających charakter reklamowo-promocyjny, a także zamieszczanie ich w znaku towarowym), na co wymagana jest zgoda Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Podziel się z innymi:

2009-12-18 18:31

Przybornik
Najczęściej czytane

› Pamięć Kolejowych Pokoleń - ... czas 2026-06-18
komentarze komentarze: 12


› Słowa, które ranią. Międzyna... czas 2026-06-19
komentarze komentarze: 8


› Wyniki i tabela po 30. ... czas 2026-06-13
komentarze komentarze: 18


› Jelenia Góra: dzieci uczył... czas 2026-06-14
komentarze komentarze: 5


› Szklarska Poręba: dotacje... czas 2026-06-15
komentarze komentarze: 9