Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

390.00

mg/m3

O3

56.30

ug/m3

PM10

6.00

ug/m3

PM2.5

4.40

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-11-23 o godzinie 05:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

-1.16°C 1017 hPa 89%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- JanBaan:
Pendolino do Jeleniej Góry
czas 2024.11.22 22:48

- Do wyżej:
Zestaw par zaległych spotkań ligi okręgowej
czas 2024.11.22 20:29

- Kibic:
Zestaw par zaległych spotkań ligi okręgowej
czas 2024.11.22 20:10

- Kibic:
Zestaw par zaległych spotkań ligi okręgowej
czas 2024.11.22 19:40

- Armata:
Zestaw par zaległych spotkań ligi okręgowej
czas 2024.11.22 18:04

Kursy walut (akt. 2024-11-22)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 4.1752
euro euro 1 EUR 4.343
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.6959
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.224
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1711
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Blisko 1000 strażaków i strażaczek rozpali Śnieżkę - ogniem pomocy!

Gaszą pożary, a w Karkonoszach rozpalą nadzieję! Blisko 1000 strażaków i strażaczek z Polski zdobędzie Śnieżkę dla chorych na nowotwory krwi.

Choć na co dzień gaszą pożary, to tym razem będą rozpalać - nadzieję pacjentów walczących
z nowotworami krwi na znalezienie "bliźniaka genetycznego". 6 i 7 lipca blisko 1000 strażaków oraz strażaczek z 260 jednostek z całej Polski weźmie udział w wyprawie na Śnieżkę. Cel? Promowanie dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Drogę na najwyższy szczyt Karkonoszy strażacy pokonają w pełnym umundurowaniu, ważącym 20 kg! To już czwarta edycja akcji "Strażak na Szlaku" i kolejny raz, gdy mundurowi okażą solidarność z pacjentami hematoonkologicznymi.
Nie musisz być strażakiem, by pomagać
Nie musimy nosić munduru, żeby zostać bohaterem, bo każdy z nas ma moc ratowania życia innym - podkreśla Druh Sławomir Kowalczyk z OSP Łukowice Brzeskie - strażak i faktyczny dawca szpiku. W 2019 roku oddał krwiotwórcze komórki macierzyste swojej "bliźniaczce genetycznej" z Niemiec, dając jej tym samym szansę na życie. Sam przekonał się o tym, w jak prosty sposób można odmienić czyjś los, i teraz chce zachęcić do tego innych.

Na co dzień razem gasimy pożary, jeździmy do poszkodowanych w wypadkach i jesteśmy wszędzie tam, gdzie możemy pomóc. Naszą misją jest ratowanie życia drugiemu człowiekowi, dlatego idea dawstwa szpiku jest nam tak bliska. Od 2021 roku razem z druhnami i druhami z całej Polski łączymy siły, by promować tę wyjątkową ideę i okazać wsparcie pacjentom walczącym z nowotworami krwi. Chcemy też uświadomić społeczeństwu, że każdy z nas - w prosty sposób - może pomóc -

mówi Druh Sławomir Kowalczyk z OSP Łukowice Brzeskie

Przed nami czwarta już górska wyprawa, tym razem na Śnieżkę. Zdobędziemy szczyt Karkonoszy w pełnym umundurowaniu, by tym drobnym gestem pokazać, z jak ciężkim i trudnym przeciwnikiem mierzą się pacjenci hematoonkologiczni. Chcemy również zarejestrować 998 nowych potencjalnych dawców szpiku, bo im więcej osób w bazie, tym większa szansa na to, że pacjent znajdzie swojego zgodnego "bliźniaka genetycznego" i zacznie drugie, zdrowe życie

- dodaje Druh Sławomir Kowalczyk
Dotychczas w całej Polsce strażacy zorganizowali 147 akcji rejestracji, podczas których do bazy Fundacji DKMS dołączyło 5 808 osób gotowych pomóc chorym na nowotwory krwi.
Jak co roku, rejestracja będzie towarzyszyć również wejściu na szczyt. Od 5 do 7 lipca na deptaku w Karpaczu będzie można spotkać strażaków wraz z wolontariuszami Fundacji DKMS i dołączyć do bazy potencjalnych dawców. Dodatkowo, 6 i 7 lipca rejestracja odbędzie się również w Domu Śląskim.
Nie trzeba być w Karpaczu, żeby zostać potencjalnym dawcą szpiku! Aby wesprzeć akcję strażaków i pomóc zrealizować im cel, można zarejestrować się również wirtualnie na stronie: https://www.dkms.pl/dzialaj/wirtualne-dni-dawcy/strazacy-zdobywaja-sniezke.

Rysy, Świnica, Giewont - czas na Śnieżkę!

Na swoim koncie mają już zakończone sukcesem wejście Rysy, Świnicę oraz próbę zdobycia Giewontu. Po trzech latach i trzech tatrzańskich szczytach przyszedł czas na Karkonosze. Pierwsza tura strażaków licząca 500 osób wyruszy w sobotę do najwyżej położonego schroniska w Karkonoszach. Drugi zespół dołączy do nich kolejnego dnia.
Ubiegłoroczna akcja pokazała, że nawet trudne warunki nie powstrzymają ich przed pomaganiem. Szalejąca w Tatrach burza uniemożliwiła zdobycie Giewontu, ale za to nie zgasiła płomienia w sercach strażaków. Pomimo niesprzyjającej pogody rejestrowali wówczas potencjalnych dawców szpiku, a jednym z nich został strażak Artur z OSP Łączki Kucharskie. Bardzo szybko okazało się, że jego "bliźniaczka genetyczna" potrzebuje pomocy. Artur oddał swoje komórki macierzyste kobiecie z Polski, dając jej tym samym szansę na powrót do zdrowia i dalsze życie.
Idą dla koleżanki strażaczki
Strażacy wyruszają na szlak, bo idei dawstwa szpiku może potrzebować w którymś momencie życia każdy z nas. Nowotwór krwi pojawia się często niespodziewanie, bez względu na wiek, stan zdrowia, wykonywany zawód czy styl życia. Pojawia się, burząc cały dotychczasowy świat osoby chorej.
Przy tej wyprawie druhom i druhnom towarzyszy dodatkowa, osobista motywacja - idą w góry, by pomóc chorej na białaczkę koleżance. Monika Kozieja jest mamią dwójki dzieci i strażaczką Ochotniczej Straży Pożarnej Trzebnice (woj. dolnośląskie). Nie boi się podejmować ryzyka, by ratować życie nieznajomych. Dziś to ona potrzebuje pomocy od osoby, której nie zna - niespokrewnionego dawcy szpiku.

Kiedy zawyją syreny, rzucamy wszystko i ruszamy do wezwania - nigdy nie wiemy, czy to "tylko" woda
w piwnicy czy może pożar domu lub wypadek. Liczy się każda sekunda. W przypadku osób chorych na nowotwór krwi liczy się każdy potencjalny dawca szpiku, bo ta jedna osoba może być właśnie TĄ, która uratuje życie - również moje. Jeśli możesz, dołącz do bazy potencjalnych dawców szpiku. Dla nas, pacjentów, możesz być jedyną szansą na pokonanie choroby - apeluje Monika Kozieja, pacjentka, strażaczka OSP Trzebnice.

a świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Co roku ponad 800 pacjentów w Polsce zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego, tzw. "bliźniaka genetycznego". Pomimo ponad 41 milionów potencjalnych dawców szpiku w światowej bazie i ponad 2 milionów w polskim rejestrze, nadal co 5. pacjent nie znajduje jednak zgodnego dawcy. To powód, dla którego tak ważne jest, by baza dawców cały czas się powiększała.

Informacja prasowa

Podziel się z innymi:

2024-07-01 17:49

Komentarze

Redakcja JG24.PL nie ponosi odpowiedzialności za komentarze i ich treści. Opinie w nich zawarte nie są opiniami redakcji, tylko osób które je piszą. Jeżeli którykolwiek z komentarzy narusza netykietę lub Twoje dobre imię, zawiadom nas o tym.

Adam @ 37.248.167.*

wysłany: 2024-07-01 22:28

Strażak to strazaczka a dyszel to dyszluwa,drut to druciara?


Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść:


Przybornik
Najczęściej czytane

› Zestaw par 14. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 50


› Zestaw par 13. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 16


› Zestaw par 16. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 18


› Zestaw par 13. kolejki ... czas 2024-11-05
komentarze komentarze: 8


› Wyniki i tabele po zale... czas 2024-11-16
komentarze komentarze: 44