Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

304.07

mg/m3

O3

15.68

ug/m3

PM10

27.25

ug/m3

PM2.5

24.70

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-04-19 o godzinie 03:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

1.84°C 1015 hPa 81%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Obserwator:
Zdobywca Superpucharu Polski poprowadzi Karkonosze
czas 2024.04.19 00:01

- DALIUS DZIENANOSKY:
Zdobywca Superpucharu Polski poprowadzi Karkonosze
czas 2024.04.18 23:49

- Bolo:
Zestaw par 25. kolejki 4. ligi dolnośląskiej
czas 2024.04.18 22:55

- Kibic:
Zestaw par 14. kolejki B klasy
czas 2024.04.18 22:25

- Kibic:
Zestaw par 20. kolejki A klasy
czas 2024.04.18 22:03

Kursy walut (akt. 2024-04-18)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 4.0559
euro euro 1 EUR 4.3309
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.4637
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.0589
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1714
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

XVII Karkonoskie Dni Lajtowe już w ten weekend

Od 18 do 20 listopada 2016 r. w Karpaczu odbędzie się święto wszystkich miłośników gór. Serdecznie zapraszamy na siedemnastą edycję "Karkonoskich Dni Lajtowych" organizowanych przez Miasto Karpacz, Hotel Gołębiewski oraz Polski Klub Alpejski.

W czasie trwania festiwalu wielbiciele gór będą mogli obejrzeć filmy poświęcone tematyce górskiej, wysłuchać relacji z niezwykle interesujących wypraw oraz spotkać się i podyskutować z elitą polskiego i światowego alpinizmu oraz z wielkimi gwiazdami sceny wspinaczkowej.

Tegoroczny festiwal rozpoczynamy w piątek od pokazów filmów górskich. Będziecie mieli okazje zobaczyć przygodę na północnej ścianie Eigeru i północnej ścianie Grandes Jorasses. Będziemy mogli prześledzić historię ich zdobywania oraz zobaczyć dokąd zaprowadziła współczesną wspinaczkę ewolucja sprzętu i wzrost ludzkich umiejętności. Na deser film Real Rock, którego tematem przewodnim jest wspinaczkowe ryzyko. No właśnie, gdzie jest granica między ryzykiem a ryzykanctwem? Czy da się ją wyznaczyć? Czym jest ryzyko dla najlepszych wspinaczy świata, przykrą koniecznością czy może kwintesencją tego sportu? W roli głównej rezolutna Hazel Findlay.

Filmy górskie są wspaniałe, ale na festiwalu stawiamy jednak na bezpośredni kontakt z alpinistami. W tym roku podtrzymaliśmy tę tradycję i zaprosiliśmy 11 wyśmienitych gości. Staraliśmy się, aby każdy miłośnik gór mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego wśród gości są przedstawiciele himalaizmu, są wybitni wspinacze skalni, są też autorzy ekstremalnych przejść wielkościanowych. Sobotnie pokazy gwiazd otworzy zdobywca Złotego Czekana za 1997 rok, rosyjski himalaista Jura Jermaczek. Jako członek elitarnej reprezentacji Rosji z tzw. "złotej ery" Jura brał udział w wielu ekstremalnych projektach, m.in. w przejściu zachodniej ściany Makalu czy w zdobyciu średniego wierzchołka Lhotse. Na festiwalu zaprezentuje film z przejścia północnej ściany Mt Everestu. Kolejny gość to Alex Gavan, rumuński himalaista młodego pokolenia, ale już ze sporym dorobkiem powyżej 8000 metrów. Alex opowie o górach, ale też o swojej dobroczynnej działalności, której się poświęca równie dużo czasu co wspinaniu. Z Hiszpanii przyjedzie do nas Pipi Cardell, pokaże nam jak wchodzi się solo na dziewicze szczyty w Karakorum. Natomiast tematem przewodnim wystąpienia Michaiła Fomina i Nikity Bałabanowa będzie wspinaczka na mierzący 7349 metrów Mt. Talung. Ukraińscy wspinacze wytyczyli na jego północno-zachodnim filarze nową drogę, za co w 2015 roku otrzymali Złoty Czekan. Wieczór zakończy legendarny austriacki wspinacz prof. Peter Habeler. Lista osiągnięć sportowych, pochodzącego z Tyrolu himalaisty, jest bardzo długa. Od pierwszego wejścia na Mt Everest bez tlenu, w parze z Reinholdem Messnerem, przez trzydniowe wejście na Gasherbrum I po wejścia na Nanga Parbat i Kangchenjungę. O czym opowie w sobotni wieczór? Warto się samemu przekonać przyjeżdżając do gościnnego Karpacza. A jak już przyjedziecie, to zobaczycie też w czyje ręce w tym roku powędruje nagroda Primus inter Pares, i kto ją wręczy. Dyskusje o górach i wspinaniu będziemy kontynuować w restauracji Dwór Liczyrzepy, gdzie też odbędzie się koncert Kapeli Timingeriu.

Niedziela to kolejny dzień pokazów gwiazd. Na dobry początek wystąpi Jarosław Botor, ratownik medyczny, członek beskidzkiej grupy GOPR, alpinista z dużym stażem, zdobywca, Artensonraju, Alpamayo czy Ama Dablam, uczestnik programu PHZ. Jarek opowie o tegorocznej wyprawie na K2. Następnie głos oddamy Laurentiu Anghelowi, miłośnikowi wspinaczki tradowej, zapalonemu ekiperowi, autorowi wielu nowych dróg w różnych rejonach świata. Kolejnym gościem będzie, dobrze znany widowni naszego festiwalu, Denis Urubko. Wybitny himalaista tym razem swoje wystąpienie poświęci problematyce szkolenia i treningu. Wszyscy pragniemy sukcesów górskich, wszyscy chcemy by Polacy zdobyli zimą K2, ale czy wiemy gdzie tak naprawdę leży klucz do sukcesu? Może Denis wie i może nam o tym opowie. Nie zabraknie też tematów z naszego podwórka, a mianowicie wspinania w Tatrach. Za sprawą Jozefa Kristoffyego, utalentowanego słowackiego alpinisty, przeniesiemy się na najtrudniejszą drogę Tatr wytyczoną na Jastrzębiej Wieży. Jozo zaprezentuje też piękny materiał poświęcony wspinaniu w Patagonii, gdzie korzystając z dobrych warunków atmosferycznych wytyczył nową drogę o trudnościach 8b. Pokazy zakończy wystąpienie Alexa Txikona.Każdy, kto interesuje się himalaizmem wie, że w tym roku wreszcie zdobyto Nanga Parbat. Zimowe wejście jest dziełem m.in. Alexa. Wszyscy widzą finalny efekt, ale jak do tego doszło, jak Alex trafił do wspinania, którędy wiodły jego górskie ścieżki? O sobie i swojej drodze na szczyt sympatyczny Hiszpan opowie w niedzielne popołudnie. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do Karpacza.

Polski Klub Alpejski jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowym, istniejącym od 2000 roku. Do głównych celów klubu należą: popularyzacja alpinizmu, organizacja wypraw w góry wysokie oraz krzewienie kultury górskiej w społeczeństwie. Członkowie PKA mają na koncie ponad 100 wypraw na pięciu kontynentach m.in. w takich pasmach górskich jak: Himalaje, Tien Shan, Pamir, Atlas Wysoki, Andy, Kaukaz, Góry Elbrus oraz Alpy.

Więcej informacji na oficjalnej stronie imprezy: www.dnilajtowe.pl

UM Karpacz

Podziel się z innymi:

2016-11-15 15:20

Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabele po 19. ... czas 2024-04-06
komentarze komentarze: 124


› Zestaw par 18. kolejki ... czas 2024-04-02
komentarze komentarze: 22


› Zestaw par 19. kolejki ... czas 2024-04-08
komentarze komentarze: 24


› Zestaw par 19. kolejki ... czas 2024-04-02
komentarze komentarze: 17


› Wyniki i tabele po 19. ... czas 2024-04-12
komentarze komentarze: 192