143.12

114.20

7.34

3.85

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-04-28 o godzinie 17:00.

Maja Włoszczowska tuż za podium Mistrzostw Świata

Norweżka Gunn-Rita Dahle po raz trzeci z rzędu, wywalczyła tytuł mistrzyni świata elity kobiet w kolarstwie górskim w konkurencji cross country. Podczas rozgrywanych w Nowej Zelandii zawodów Dahle wyprzedziła Rosjankę Irinę Kalentiewą oraz zawodniczkę z Kanady Marie-Helene Premont. Czwarte miejsce zajęła najlepsza z Polek Maja Włoszczowska (na zdjęciu). Dobrze zaprezentowała się też Anna Szafraniec, która zajęła 7. lokatę.

Tradycyjnie już od startu mocno ruszyła obrończyni tytułu Norweżka Gunn Rita Dahle, której tempo próbowała utrzymać mistrzyni Europy Hiszpanka Margarita Fullana. Najlepiej z Polek jechała Maja Włoszczowska, która rozpoczęła wyścig spokojnie mijając pierwsze okrążenie w granicach dziesiątego miejsce.

Na drugim okrążeniu jeszcze mocniejsze tempo narzuciła Dahle i samotnie pomknęła do przodu, za jej plecami ze stratą niemal dwóch minut jechała Rosjanka Irina Kalentiewa a następnie Kanadyjka Marie Helen Premont. Mocne tempo narzucone na początku dystansu przez Hiszpankę Fullanę kosztowało tę zawodniczkę spadek na czwarte miejsce. Tuż za nią na piątej pozycji znajdowała się Maja Włoszczowska a pod koniec pierwszej "10" jechała druga z Polek Anna Szafraniec.

Sytuacja na trasie pozostawała bez zmian, zmieniały się tylko różnice czasowe między zawodniczkami. Po przejechaniu czwartej rundy na czele znajdowała się Norweżka Daehle, za nią ze stratą 2.30 jechała Rosjanka Kalentiewa kolejną minutę traciła Kanadyjka Premont. Większą stratę, wynoszącą niespełna sześć minut notowała Hiszpanka Fullana, do której systematycznie zbliżała się jadąca na piątym miejscu Maja Włoszczowska.

Ostatecznie Maja Włoszczowska będąca naszą najbardziej utytułowaną zawodniczką w kolarstwie górskim w ostatnich sezonach, zdołała w końcówce wyprzedzić Mistrzynię Europy i ukończyła zawody tuż za podium na czwartej pozycji. Kolejny tytuł Mistrzyni świata wywalczyła Norweżka Gunn Rita Daehle, wyprzedzając Irinę Kalentiewą z Rosji oraz Kanadyjkę Marie Helen Premont. Dobre siódme miejsce zajęła powracająca w tym sezonie do ścisłej światowej czołówki Anna Szafraniec. Trzecia z reprezentantek Polski Magdalena Sadłecka ukończyła rywalizację na 21. miejscu.