Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

243.79

mg/m3

O3

42.81

ug/m3

PM10

22.49

ug/m3

PM2.5

15.45

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-04-29 o godzinie 08:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

17.38°C 1022 hPa 70%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- MX:
Łomnica po raz drugi ograła BKS
czas 2024.04.29 09:37

- Kibic:
Łomnica po raz drugi ograła BKS
czas 2024.04.29 09:35

- Do wyżej:
Łomnica po raz drugi ograła BKS
czas 2024.04.29 09:29

- Kibic:
Łomnica po raz drugi ograła BKS
czas 2024.04.29 08:52

- Kibic:
Wyniki i tabele po 21. kolejce A klasy
czas 2024.04.29 08:51

Kursy walut (akt. 2024-04-26)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 4.0245
euro euro 1 EUR 4.3225
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.4145
funt szterling funt szterling 1 GBP 5.0414
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1719
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Spotkanie Prezydenta Miasta z dyrektorami szkół i przedszkoli

Spotkanie Prezydenta Miasta z dyrektorami szkół i przedszkoli w ramach konsultacji społecznych dot. oświaty w Jeleniej Górze

Zgodnie z deklaracją Prezydenta Jeleniej Góry, Marcina Zawiły rozpoczęły się konsultacje społeczne, których celem ma być sformułowanie wniosków nt. kierunków rozwoju jeleniogórskich placówek, w oparciu o "Raport o stanie oświaty", który został przygotowany w styczniu br.

Pierwszymi gośćmi Prezydenta byli dyrektorzy wszystkich szkół i przedszkoli, którzy dziś rozmawiali o Raporcie w Ratuszu.

- Rozmawiajmy o zjawisku, jaki jest oświata - proponował Prezydent - nie skupiajmy się na kosztach, choć są ważne, ale na szansach, jaką daje edukacja i promocji wizerunku Miasta, jakie ze sobą niesie. Oczywiście, trzeba widzieć pewne zależności - z "Raportu" wynika ewidentnie, że lepsza - w rozumieniu rodziców dzieci - szkoła ściąga do siebie więcej uczniów, ale jednocześnie lepsze są w niej wyniki nauczania, a relatywnie tańsze jej utrzymanie. Nie oczekuję, że wszystkie szkoły w Jeleniej Górze będą najlepsze. Ale chciałbym się dowiedzieć, co robią nauczyciele, żeby te najsłabsze w mieście poprawiły swoje wyniki. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że wyniki szkół jeleniogórskich oscylują wokół średniej dolnośląskiej, jednak wyniki szkół Dolnego Śląska należą do najsłabszych w kraju. Proszę nie oczekiwać ode mnie, że wprowadzę twardą rejonizację, bo rodzice mają prawo kierować swoje dzieci do tych szkół, które ich zdaniem dają gwarancję najlepszej edukacji.

Kilkunastu dyskutujących reprezentowało i te szkoły, które nie miały i nie mają problemu z naborem, ale także te, które mogą żywić obawy, że radni (bo w ostateczności to Rada Miejska podejmie decyzję) nie będą optowali za utrzymaniem placówek, które przez ostatnie lata mają problemy z naborem.

M.in. Jadwiga Dąbrowska stwierdziła, iż fakt, że są "lepsze" i "słabsze" szkoły sam w sobie nie jest zły, bo wszystkie dzieci muszą się gdzieś uczyć, a szkoły o wysokim poziomie dla niektórych są zbyt wymagające. - Ale - powiedziała - szkoły nie są placówkami charytatywnymi i nie muszą zatrudniać wszystkich nauczycieli. Iwona Plecety, dyrektor SP 13 powiedziała, że dla jeleniogórskiej oświaty jest to "ważny dzień, bo po raz pierwszy został przygotowany dokument o oświacie w postaci "Raportu", który syntetycznie i obiektywnie prezentuje fakty. A interpretacja jego zapisów będzie w jej szkole tematem rozmowy i Radą Pedagogiczną, i z rodzicami. Wypowiadali się też m.in. Anna Skibińska, dyrektor CKU, napomykająca, że nauczyciele, którzy uczą i w szkołach publicznych, i niepublicznych zachęcają czasami swoich uczniów do przejścia do niepublicznych, co ogranicza przypływ kwot subwencji do szkół miejskich, a także Beata Kopecka (SP 5), Elżbieta Rybak (SP7), czy Beata Toczek (Gimnazjum nr 4), które podnosiły, że coraz więcej dzieci objętych jest orzecznictwem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i trudno pracować z klasami, gdy na 460 uczniów aż 66 sprawia kłopoty wychowawcze, czy edukacyjne.

- Nie stawiam pytania - powiedział Prezydent M. Zawiła - czy wyniki nauczania w Jeleniej Górze są złe? Ale jestem zainteresowany, a rodzice uczniów jeszcze bardziej, co będą robić nauczyciele, by te wyniki były lepsze. Oczekiwania bowiem są właśnie takie. W "Raporcie" przedstawiliśmy także prognozę demograficzną. Z niej wynika niezbicie, że uczniów będzie coraz mniej. Liczby są bezlitosne - w roku 2005 mieliśmy w systemie jeleniogórskiej oświaty ok. 15.000 uczniów, w roku 2018 będzie ich niewiele ponad 9.000. Już dziś prawie każda placówka mogłaby przyjąć więcej dzieci. Nie możemy opłacać utrzymywania bazy oświatowej, która będzie w co najmniej trzeciej części niewykorzystywana. I nie może być tak, że wciąż malejącą liczbę dzieci uczymy coraz drożej, ale nie lepiej. Jedno z kolei mogę obiecać - ani jedna zaoszczędzona złotówka nie "wypłynie" poza system oświatowy. Jeśli dojdzie do korekty struktur, to zaoszczędzone pieniądze pozostaną w naszej oświacie, a nie będą zasilać innych sfer. Musimy jednak wiedzieć, że dziś subwencja na 1 ucznia wynosi 4.717 zł - tyle nam przekazuje budżet Państwa. A rzeczywiste koszty ucznia w niektórych szkołach przekraczają 10.000. Taka sytuacja jest nie do utrzymania w dłuższym czasie. Z "Raportu" wynika niezbicie też, że szkoły podstawowe ukończy 620 absolwentów, a gimnazja mogą przyjąć 770 pierwszoklasistów. Z konfrontacji tych liczby wszyscy musimy wyciągnąć konkretne wnioski. Mamy duże, dobrze przygotowane szkoły podstawowe, które już dziś mogłyby przyjąć 18 oddziałów więcej. Tylko, że tych dzieci nie ma.

Wanda Kozyra, dyrektor ZST "Mechanik", członkini Powiatowej Rady Zatrudnienia zwróciła uwagę na liczne nowe aspekty strategii kształcenia zawodowego. Ale też na to, że z "Raportu" wynika, iż ok. 40 - 45 % uczniów szkół ponadgimnazjalnych pochodzi spoza Jeleniej Góry. - Jeśli stworzymy skuteczne mechanizmy promocyjne - powiedziała - to możemy ten odsetek zwiększyć. Tym bardziej, że w mieście istnieją bursy. Ale to wymaga stworzenia nowej atrakcyjnej oferty i aktywności poszczególnych szkół w poszukiwaniu kierunków kształcenia niezbędnych dla rynku pracy. Ten mechanizm bez nas nie powstanie.

Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry podziękował dyrektorom za wnioski. Zachęcił do analizy zapisów "Raportu" umieszczonego w całości na stronach internetowych Miasta. Zapowiedział, że w ramach dyskusji publicznej w najbliższym czasie stworzona będzie możliwość, by poprzez internet nauczyciele i rodzice mogli się do tego "Raportu" odnosić(formularz dostępny jest już pod tym adresem). W najbliższym czasie zorganizowane będą kolejne spotkania konsultacyjne. Po radnych, którzy mieli okazję rozmawiać o tym podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej i dyrektorach placówek, kolejnymi gośćmi Prezydenta będą przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych, członkowie Rad Rodziców, a także reprezentanci stowarzyszeń i pracodawców.

UM JG

Podziel się z innymi:

2012-02-10 15:10

Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabele po 19. ... czas 2024-04-06
komentarze komentarze: 124


› Zestaw par 18. kolejki ... czas 2024-04-02
komentarze komentarze: 22


› Zestaw par 19. kolejki ... czas 2024-04-08
komentarze komentarze: 24


› Zestaw par 19. kolejki ... czas 2024-04-02
komentarze komentarze: 17


› Wyniki i tabele po 19. ... czas 2024-04-12
komentarze komentarze: 192