Startuj z JG24.pl  
Praca Kowary Polityka prywatności Redakcja Kontakt
logowanie
wpisz swój login:
wpisz swoje hasło:
załóż konto
Monitoring jakości powietrza w Jeleniej Górze

CO

122.70

mg/m3

O3

59.20

ug/m3

PM10

8.53

ug/m3

PM2.5

6.36

ug/m3

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-05-18 o godzinie 09:00.

Pogoda w Jeleniej Górze

zachmurzenie duże

13.78°C 1012 hPa 81%
Sportforever sklep sportowy Jelenia Góra
Ostatnie komentarze

- Kibic Olszy:
Zestaw par 24. kolejki A klasy
czas 2024.05.18 10:12

- Midass:
Zestaw par 24. kolejki A klasy
czas 2024.05.18 09:30

- Midass:
Zestaw par 24. kolejki A klasy
czas 2024.05.18 09:30

- Widz:
VII Aukcja Dzieł Sztuki
czas 2024.05.18 08:47

- Pilka okoliczna:
Zestaw par 26. kolejki ligi okręgowej
czas 2024.05.18 08:40

Kursy walut (akt. 2024-05-17)
dolar amerykański dolar amerykański 1 USD 3.9363
euro euro 1 EUR 4.2685
frank szwajcarski frank szwajcarski 1 CHF 4.3302
funt szterling funt szterling 1 GBP 4.979
korona czeska korona czeska 1 CZK 0.1725
Waluta:

Ilość:
Przelicznik:
0 PLN

Będą naprawiane dachy na barokowych kaplicach przy Kościele Garnizonowym

W grudniu 2011 roku Prezydent Miasta Marcin Zawiła, podpisał aneks do umowy o dofinansowanie projektu ,,Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego" przyznający Miastu Jelenia Góra dodatkowe środki Unii Europejskiej w wysokości 1,955 mln zł na prace renowacyjne związane, m.in. z naprawą dachów na kaplicach, budową monitoringu wizyjnego obiektu, pracami konserwatorskimi.

Wniosek złożony w czerwcu 2009 r. bazował na dokumentacji, która nie przewidywała gruntownej naprawy dachów kaplic, a jedynie prace związane z naprawą instalacji odprowadzającej wody deszczowe. Po przystąpieniu w IV kw. 2010 r. do prac renowacyjnych i konserwatorskich stwierdzono, że konstrukcje dachów wraz z ich pokryciem są w złym stanie technicznym i wymagają naprawy. Jednocześnie przedstawiciele Partnera Projektu wnioskowali o przebudowę dachów zabytkowych kaplic, nawiązując do ich historycznego pokrycia dachówką karpiówką. Niezwłocznie przystąpiono do pomiarów, obliczeń i wyceny niezbędnych prac renowacyjnych związanych z kompleksowym uporządkowaniem i przywróceniem dawnego blasku zespołu barkowych kaplic przy Kościele Łaski w Jeleniej Górze, a we wrześniu br. złożono stosowny wniosek. Posiłkowano się przy tym materiałami historycznymi będącymi w posiadaniu strony niemieckiej, dostarczonymi przez pracujących dla projektu ekspertów: ds. konserwatorskich Pana Wolfganga Thusta i ds. historycznych Pana Gerharda Schillera oraz opracowaniami strony polskiej z zasobów archiwalnych Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Założono, że zakończenie całości prac renowacyjno-konserwatorskich przy zespole barokowych kaplic nagrobnych, okalających Kościół Łaski wraz z uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu nastąpi do końca 2012 roku.

Szczegółowy zakres prac przewidzianych do wykonania w ramach dodatkowych środków:
- przebudowa konstrukcji dachów kaplic wraz ze zmianą pokrycia dachów z gonta papowego na dachówkę karpiówkę na kaplicach nr: III,IV,VI,VII,VIII,IX,X,XI,XII,XIII,XIV,XVI,.XVIII oraz na blachę tytanowo-cynkową na kaplicach nr:I,II,V,XV,XVII
- Wymianę obróbek blacharskich, rynien dachowych i rur spustowych na kaplicach nr : ,II,III,IV,V,VI,VII,VIII,IX,XI,XII,XIII,XV,XVII,XVIII
- Zabezpieczenie blachą ołowianą ozdobnych attyk, gzymsów i głowic kaplic nr:
I,II,IV,V,VI,VII,VIII,IX,X,XII,XIV,XV,XVI,XVIII
- Uzupełnienie nakrywy z piaskowca nad rzeźbą nr 2 w murze
- Naprawa krat wejścowych do kaplic nr ,II,III,IV,V,VI,VII,VIII,IX,X,XI,XII,XIII,XVI,XV,XVI,XVII,XVIII oraz 3 sztuk bram wjazdowych
- Odwodnienie murów, kaplic i epitafiów poprzez opaski żwirowe z wykonaniem krawężników z piaskowca i kamienia naturalnego
- Naprawa murów do granic działki - nie objętych pierwotną dokumentacją projektową
Prace te są niezbędne, celowe i konieczne, ponieważ zabezpieczą restaurowane zabytki przed zaciekaniem i zalaniem ich w czasie opadów atmosferycznych. Dokumentacja projektowa pierwotna nie obejmowała powyższych prac.
Na przestrzeni lat, grunt otaczający kaplice i mur z zamontowanymi epitafiami ulegał podwyższaniu i obecnie każdy opad deszczu powoduje zamakanie obiektów zabytkowych, podtopienie ich oraz powstawanie zielonego nalotu szkodzącego zabytkom. W celu odcięcia dopływu wody do obiektów zabytkowych konieczne jest wykonanie opasek żwirowych przechwytujących wody opadowe i odcinających ich dopływ do fundamentów kaplic i muru cmentarnego. Opaski zabezpieczą na wiele lat obiekty zabytkowe przed destrukcyjnym działaniem wód opadowych.
Dokumentacja projektowa obejmowała tylko przemalowanie krat do kaplic farbą ftalową wraz z ich oczyszczeniem. W celu prawidłowego zabezpiecznia wnętrza kaplic przed wandalami należy naprawić zakotwienia krat w murach, naprawić i uzupełnić zawiasy, baskwile i rygle, wymienić uszkodzone elementy krat ozdobnych, zamontować uchwyty umożliwiające zamykanie krat na dwie kłódki.

Pozyskano również środki finansowe na roboty konserwatorskie, obejmujące prace studialne i konserwatorskie na dodatkowych epitafiach, płytach nagrobnych i elementach rzeźb kamieniarskich, odnalezionych na terenie obiektu podczas prowadzenia prac oraz zdeponowanych na Dworze Czarne w Jeleniej Górze, w tym w szczególności :
- Segregację, identyfikację i dopasowanie elementów kamiennych zdeponowanych w kaplicach
- Inwentaryzacje, dokumentacje konserwatorskie, badania archiwalne

- Opracowanie projektu ekspozycji i montażu epitafiów w ramach tworzonego Lapidarium Sztuki Nagrobnej, w tym dodatkowych odnalezionych na terenie obiektu oraz na Dworze Czarne
- Wykonanie dokumentacji stanu zachowania elementów rzeźb kamiennych, zdeponowanych w kaplicach i Dworze Czarne ( inwentaryzacja rysunkowa elementów, badania archiwalne i stylistyczno-historyczne, projekty techniczne dla potrzeb translokacji uwzględniające sposób montażu i zastosowania rozwiązań mocujących)
- Opracowanie programów konserwatorskich dla 11 epitafiów i 3 płyt nagrobnych
- Konserwacja 3 płyt nagrobnych odnalezionych na terenie obiektu zabytkowego, 3 epitafiów, 1 płyty epitafijnej oraz 4 dużych ozdobnych elementów kamieniarki zdeponowanych na Dworze Czarne.
- Opracowanie dla ww. elementów rzeźby kamiennej programu prac konserwatorskich
- Translokacja i montaż ww. elementów rzeźby kamiennej z Dworu Czarne do kaplic przy Kościele Łaski
- Translokacja w obrębie obiektu i montaż 3 płyt nagrobnych odnalezionych na obiekcie
- Utworzenie Lapidarium Sztuki Nagrobnej w Jeleniej Górze ( konserwacja techniczna i montaż ) wraz z zagospodarwaniem terenu wykonanym wg Programu Prac i Koncepcji Zagospodarwania Terenu pod Lapidarium Sztuki Nagrobnej w Jeleniej Górze
- Konserwacja estetyczna i rekonstrukcja polichromii i złoceń epitafiów w kaplicy nr XVII

Wykonanie prac konserwatorskich uchroni wiele cennych historycznie elementów detalu kamiennego sztuki nagrobnej przed bezpowrotnym zniszczeniem i utratą ich dla europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zgromadzone w jednym miejscu i wyeksponowanie będą stanowić docelowo Lapidarium Sztuki Nagrobnej Dolnego Śląska.

Monitoring wizyjny obiektu poprzez zamontowanie 6 kamer obrotowych wraz z instalacją.
Wykonanie monitoringu wizyjnego obiektu jest konieczne i ochroni odrestaurowane obiekty zabytkowe przed wandalami i innymi dzałaniami o charakterze przestępczym.

Wykonanie powyższych prac stworzy, kompletny, odrestaurowany i zabezpieczony obiekt dziedzictwa kulturowego na pograniczu polsko-saksońskim.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013

UM JG

Podziel się z innymi:

2012-01-05 15:55

Przybornik
Najczęściej czytane

› Wyniki i tabele po 22. ... czas 2024-05-04
komentarze komentarze: 125


› Wyniki i tabela po 24. ... czas 2024-05-04
komentarze komentarze: 84


› Zestaw par 23. kolejki ... czas 2024-05-07
komentarze komentarze: 75


› Zestaw par 24. kolejki ... czas 2024-05-13
komentarze komentarze: 80


› Zestaw par 25. kolejki ... czas 2024-05-07
komentarze komentarze: 37